TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Истражување: Во Италија шестпати е поголем бројот на заразени лица со Ковид-19 од официјалната статистика

MakPress - пред: 23 часа

Постои веројатност и до шестпати повеќе луѓе од официјалниот број да бидат заразени со Ковид-19 во Италија, се наведува во истражувањето објавено од италијанската Влада. Студијата е спроведена од 15 мај до 15 јули со тестирање на 64.660 испитаници, ...

19 поврзани вести »

Евростат: Малопродажбата во јуни во ЕУ порасна за 5,2 отсто, а во еврозината за 5,7 проценти

MakPress - пред: 23 часа

Обемот на трговијата на мало во Европска унија зво јуни забележа раст од 5,2 проценти во споредба со мај, а во еврозоната порастот е за 5,7 отсто, соопшти денеска Евростат. Податоците покажуваат дека обемот на малопродажба во ЕУ и во еврозоната се ...

9 поврзани вести »

Од грчките острови во Белгија пристигнаа 18 деца бегалци без придружба

MakPress - пред: 23 часа

Во рамките на програмата за релокација на 1.600 деца бегалци без придружба од Грција во некоја од земјите од Европската Унија, од Атина за Белгија заминаа 18 деца кои досега беа сместени во прифатните центри на грчките острови, јави дописничката на ...

5 поврзани вести »

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

MakPress - пред: 23 часа

Најмалку 18 лица се повредени за време на воена вежба кога се урнал понтонски мост во еврејскиот автономен регион во Русија, соопштија локалните власти. „Во населбата Талман, во округот Смидовически, делови од мостот се урнаа за време на вежбите на ...

10 поврзани вести »

Невреме во Дубровник, Страдун поплавен

MakPress - пред: 23 часа

Невремето на хрватското крајбрежје синоќа го зафати и Дубровник, каде што дојде до излевање на морето, а познатиот Страдун, Стариот град, е целосно поплавен. Поплавени се неколку улици во Дубровник, дел од Лапад остана без електрична енергија, ...

22 поврзани вести »

Во невремето во Подгорица настрадаа и врабчињата

MakPress - пред: 23 часа

Силното невреме што синоќа погоди поголем дел од Црна Гора, ги поплави улиците во Подгорица и причини материјална штета. Црногорските медиуми објавија дека во невремето во Подгорица настрадаа и врапчињата, кои утрово можеа да се видат на улиците на ...

20 поврзани вести »

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

MakPress - пред: 23 часа

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да се радувам кога луѓето се тепаат на улиците и ги затвораат раскрсниците, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

32 поврзани вести »

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

MakPress - пред: 23 часа

Спасувачки тим од 12 пожарникари, со куче спасувач и две возила со специјална опрема, денеска од воениот аеродром во Атина, со C-130 заминуваат за Бејрут за да им помогнат на либанските власти во спасувачките акции, јави дописничката на МИА од Атина.

590 поврзани вести »

Во Книн се одбележува 25-годишнината од хрватската воено-полициска акција „Бура“

MakPress - пред: 23 часа

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска во Книн изрази жалење за сите цивилни жртви во војната во Хрватска, и кон Србите и кон Хрватите. – Како земја што победи во наметната војна жалиме за сите жртви, тагуваме за сите цивили, не само за ...

26 поврзани вести »

Атина и Никозија понудија помош до Либан, експлозијата почувствувана и на Кипар

MakPress - пред: 23 часа

Грција и Кипар изразија жалење и сочувство до Владата на Либан по експлозијата и понудија помош доколку е потребно, додека, пак, според кипарските медиуми повредени се три Кипранки, предизвикана е штета на амбасадата во Бејрут, а експлозијата била ...

590 поврзани вести »

Тестирање за Ковид-19 на солунскиот аеродром

MakPress - пред: 23 часа

Патниците кои пристигнуваат или заминуваат од солунскиот аеродром, но и сите заинтересирани граѓани, од 21 август ќе имаат можност по цена од 70 евра, да се тестираат за Ковид-19 на аеродромот во Солун, јави дописничката на МИА од Атина.

8 поврзани вести »

Евролигата ќе одржи претсезонски турнири во Каунас и Валенсија

MakPress - пред: 1 ден

Евролигата објави организација и одржување на два претсезонски турнири: во литванскиот Каунас (12-13 септември) и шпанската Валенсија (15-16 септември). Во Каунас, покрај домаќинот на турнирот Жaлгирис, ќе играат и италијански Милан, грчки ...

4 поврзани вести »

Меси: Касиљас одамна си го обезбеди статусот на легенда

MakPress - пред: 1 ден

Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси ги сподели своите ставови за одлуката на поранешниот голман на Шпанија и на Реал Мадрид, Икер Касиљас да ја заврши својата кариера. – Икер реши да го објави своето пензионирање сега, но тој го обезбеди ...

32 поврзани вести »

Барселона не се согласува со условите во договорот на Тер Штеген

MakPress - пред: 1 ден

Барселона продолжува со преговорите со голманот Марк-Андре тер Штеген за потпишување нов договор, пренесува „Ел Мундо Депортиво“. Но, засега страните не можат да се договорат за висината на платата на голманот.

15 поврзани вести »

Хамес ќе се пресели во Атлетико за 10-15 милиони евра

MakPress - пред: 1 ден

Фудбалерот од средниот ред на Реал, Хамес Родригез е близу до трансфер во Атлетико, пренесува „Goal.com“. Според порталот, 29-годишниот Колумбиец ова лето може да се пресели во Атлетико за сума од 10 до 15 милиони евра.

32 поврзани вести »

Манчестер сити сака да потроши 330 милиони евра за трансфери

MakPress - пред: 1 ден

Англискиот вицешампион, Манчестер сити има намера да го засили својот состав во текот на летниот преоден рок. Според „The Athletic“, управата на англискиот клуб издвоила 330 милиони евра за трансфери.

5 поврзани вести »

За Џексон од Мемфис сезоната е завршена

MakPress - пред: 1 ден

Кошаркарот на Мемфис, Џарен Џексон Јуниор ќе го пропушти остатокот од сезоната поради повреда, стои во известувањето на официјалната веб-страница на НБА. Тој се повреди на вчерашниот натпреварот против Џу Орлеанс.

3 поврзани вести »

Верстапен верува дека ништо нема да го спречи Хамилтон повторно да стане шампион

MakPress - пред: 1 ден

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен смета дека ништо не може да го спречи Луис Хамилтон да стане шампион во Формула 1 во 2020 година. – Може ли некој да му застане на патот на Хамилтон да стане шампион? Не. Мерцедес има премногу предност.

32 поврзани вести »

Солскјер: Остануваат уште четири натпревари до трофејот

MakPress - пред: 1 ден

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер кажа дека амбиција на неговиот тим е освојување на Лигата на Европа. – Остануваат уште четири натпревари пред трофејот. Тимот растеше во текот на целата сезона и се радуваме што завршивме на третото ...

9 поврзани вести »

Рондо ќе дојде во Орландо, но сè уште нема да се приклучи на тимот

MakPress - пред: 1 ден

Тренерот на Лос Анџелес лејкерс, Френк Вогел изјави дека Раџон Рондо утре ќе пристигне на Флорида. Тој ќе помине извесно време надвор од комплексот, пред да влезе во кампусот и да се стави во карантин, објави „ESPN“.

37 поврзани вести »