TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Болеста Њукастел пронајдена кај животни во Гази Баба, не е опасна за луѓето

MakPress - пред: 10 часа

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе Решение за воведување на заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на ширење на вирусот на болеста Њукастел кај живината, која на осми овој месец, од страна на Факултетот за ...

21 поврзани вести »

Филхармонија се откажува од парите за меѓународно претставување, ќе ги донира на Инфективната клиника

MakPress - пред: 10 часа

Филхармонијата се откажува од 2.300.000 денари кои со Договор со Министерството за култура беа наменети за нејзино меѓународно претставување и презентација на македонската култура во светот во 2020 година.

15 поврзани вести »

Дука: Владата да одлучи дали ќе биде продолжена кризната состојба во Дебар

MakPress - пред: 10 часа

На денешната редовна прес-конференција градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука информираше дека е упатено барање до Владата да информира каков ќе биде статусот на општините Дебар и Центар Жупа, по 11 април кога изминува периодот на кризната состојба.

75 поврзани вести »

Гевгелија во трета фаза на ширење на коронавирусот

MakPress - пред: 10 часа

Во Гевгелија пет дена по ред се регистрира истиот број од четири заразени лица од Ковид-19, и тоа сите од исто семејство. Според епидемиолозите, тоа претставува добра и позитивна вест. Според мерните параметри на Институтот за јавно здравје, ...

1008 поврзани вести »

Пет пациенти хоспитализирани на инфективното одделение во прилепската болница

MakPress - пред: 10 часа

На прилепското Инфективно одделение при градската болница хоспитализирани се петмина пациенти со коронавирусот, а во изолација и чекаат резултати уште четири лица. Кризниот штаб на болницата донесе одлука за адаптација на одделението за Физикална ...

276 поврзани вести »

Кумановскиот кризен штаб бара да се затвори гинеколошкото одделение во општата болница

MakPress - пред: 10 часа

Општинскиот штаб за заштита и спасување од Куманово, бара од здравствените институции времено затварање на Гинеколошко-акушерското одделение во болницата во Куманово, информираа денеска од Штабот.

73 поврзани вести »

Се зголемува бројот на заразени пациенти со коронавирус во Прилеп

MakPress - пред: 10 часа

Во Прилеп денеска има регистрирано нови осум лица заразени од коронавирусот. Бројката се искачи на вкупно 46 лица, што значи дека Прилеп е трет во државава по бројот на заболени. Според Драгица Николоска, директор на Центарот за јавно здравје, ...

1008 поврзани вести »

СЗО: Мерките против коронавирусот треба двојно или тројно да се зголемат, не да се намалуваат

MakPress - пред: 10 часа

Светската здравствена организација порача дека не е време за намалување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, туку дека треба и двојно и тројно да се зголемат напорите за да се победи епидемијата.

45 поврзани вести »

ДПА: Матурантите да добијат оценка за државна матура без испит

MakPress - пред: 10 часа

Комисијата за образование, култура, млади и спорт на Демократската партија на Албанците (ДПА), предлага целосно откажување на државната матура за учебната 2019/2020 година. Дури и ако ситуацијата со вирусот Ковид-19 се надмине во најкус можен рок, ...

12 поврзани вести »

Ефтимов: Сите студенти немаат услови за он-лајн полагање, квалитетот на испитот нема да биде ист

MakPress - пред: 10 часа

Онлајн-настава на 23-те факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје се реализира делумно или целосно. За професори кои не држат онлајн-предавања има и алатка за пријавување, а студентите кои имаат предлози како електронската настава да ...

50 поврзани вести »

Пендаровски телефонски му се заблагодари на Ердоган за помошта од Турција

MakPress - пред: 10 часа

Претседателот Стево Пендаровски, во телефонски разговор му се заблагодари на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган за помошта во медицинска опрема, скафандери, маски и тестови, додавајќи дека сојузништвото и солидарноста меѓу државите се ...

58 поврзани вести »

ТИ-М: Концентрацијата на моќта во време на вонредна состојба не смее да биде злоупотребена

MakPress - пред: 10 часа

Во услови на светска пандемија предизвикана од вирусот Корона 19, Транспаренси Интернешнел Македонија (ТИ-М) со внимание ги следи сите дејствија и активности што во услови на вонредна состојба ги презема Владата и сите други институции.

6 поврзани вести »

Издадените потврди за движење на земјоделци во полициски час ќе важат до крајот на вонредната состојба

MakPress - пред: 10 часа

Земјоделците ќе можат да ги обавуваат работните обврски на своите земјоделски површинии и за време на забраната за движење без да вадат дозвола, додека забраната за движење во периодот од 19:00 до 20:00 часот, од понеделник до петок и од 11:00 до ...

74 поврзани вести »

Најголем број на претставки поднесени до народниот правобранител се од областа на судството

MakPress - пред: 10 часа

Во текот на 2019 година Народниот правобранител постапувал по вкупно 4.705 претставки, од кои 3.453 од извештајниот период, а останатите 1.252 беа пренесени од претходната година. И лани, како и како и претходните години, најголем дел од ...

10 поврзани вести »

Технички проблеми со телевизијата или интернетот ќе се средуваат и за време на полициски час

MakPress - пред: 10 часа

Доколку граѓаните имаат технички проблеми во функционирање на телекомуникациската мрежа може да се обратат до операторите, чии технички екипи и покрај тоа што е полициски час и е прогласена вонредна состојба излегуваат на терен.

10 поврзани вести »

Да се обезбеди заштитна опрема за шумската полиција, бара синдикатот

MakPress - пред: 10 часа

Независниот синдикат на полицијата и Синдикалната организација на шумската полиција од Скопје денеска информираа дека во услови на пандемија не е обезбедена никаква заштитна опрема и средства за дезинфекција за шумската полиција.

14 поврзани вести »

СКМ: Потребна е флексибилност околу условот за задржување на вработени при користење на помош

MakPress - пред: 10 часа

Владата да овозможи флексибилност, мал процент на отстапување за обврската компаниите да го задржат бројот на вработени до септември годинава, при користењето некоја од погодностите предвидени со мерките за помош, апелира Стопанската комора на ...

17 поврзани вести »

Дезинфекција на јавни површини во Град Скопје

MakPress - пред: 10 часа

За да се заштити здравјето на граѓаните од ширењето на корона вирусот и да се подигне нивото на јавната хигиена, екипите на Град Скопје по вторпат спроведуваат голема акција за миење и дезинфекција на јавните површини во Скопје.

96 поврзани вести »

Пробиштип го забележа првиот случај на позитивен пациент од коронавирус

MakPress - пред: 10 часа

Во Пробиштип е регистриран прв случај на лице носител на Ковид 19, информираше денеска градоначалникот на Драган Анастасов. Тој апелира граѓаните да не креваат паника и да се почитуваат мерките за заштита.

105 поврзани вести »

Левица: На милионерите во Влада лесно им е да се потсмеваат со маката на отпуштените работници

MakPress - пред: 11 часа

Сведоци сме дека секојдневно по стотици работници, па и повеќе се пуштаат дома и остануваат без приходи. Само во угостителството проценките се дека од почетокот на кризата околу 60% од работниците се отпуштени, значи околу 16.000 нови луѓе се без ...

48 поврзани вести »