TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје и муниција

MakPress - пред: 1 ден

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривичното дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

14 поврзани вести »

Во Дебарско се препорачува внимателно возење поради одрони и влажни коловози

MakPress - пред: 1 ден

Обилниот дожд, на моменти проследен со град, кој претпладнево го зафати дебарскиот регион не предизвика поголеми проблеми, потврдуваат надлежните. Според нив, освен мали оштетувања на земјоделските култури, поради дождот присутна е појавата на ...

29 поврзани вести »

Експертите: Пиротехниката и амониум нитратот доведоа до експлозија во Бејрут

MakPress - 05.08.2020

Меѓународни експерти врз основа на видео-снимки и последиците укажуваат дека пиротехниката и амонум нитратот ја предизвикаа вчерашната голема експлозија во главниот град на Либан, Бејрут. Но, амониум нитратот, хемиско соединение што се користи како ...

114 поврзани вести »

Абуд: Во Бејрут околу 300.000 луѓе останаа без дом

MakPress - 05.08.2020

По експлозијата на пристаништето во Бејрут, околу 300.000 луѓе останаа без дом, изјави гувернерот на Бејрут, Марван Абуд. Според проценката на Абуд, штетата од експлозијата изнесува од три до пет милијарди долари.

591 поврзани вести »

Кина протестира поради посета на американски министер на Тајван

MakPress - 05.08.2020

Кина вложи остар протест до САД поради најавената посета на американскиот министер за здравство Алекс Азар на Тајван, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. – Кина остро се спротиставува на официјалните контакти помеѓу САД и Тајван, ...

6 поврзани вести »

Во Јапонија гувернер предизвика панична набавка на раствор за грло

MakPress - 05.08.2020

Јапонците купиле огромни количини раствор за плакнење на грлото, откако гувернерот на Осака рече дека тој производ помага против коронавирусот. Иако не се докажани позитивните ефекти на растворот, полиците на аптеките низ целата земја се испразнети ...

6 поврзани вести »

Диаб побара помош по експлозијата во Бејрут

MakPress - 05.08.2020

Премиерот на Либан, Хасан Диаб во кратко телевизиско обраќање ги повика сите држави и пријатели на Либан да и помогнат на државата, по вчерашната експлозија во Бејрут, во која загинаа повеќе од сто лица и уништи цели населби во градот.

591 поврзани вести »

Јужна Кореја развива ултрамали сателити за следење на Северна Кореја

MakPress - 05.08.2020

Јужна Кореја работи на сателит со исклучително мала големина за подобро да ги следи воените активности на Северна Кореја. Малите сателити со технологија на синтетички радари би требало да овозможат Сеул да ги следи активностите на Пјонгјанг во ...

32 поврзани вести »

Букинг ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

MakPress - 05.08.2020

Компанијата за резервации на хотели и куќи за изнајмување „Букинг“ (Booking.com) соопшти дека ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени, што е една четвртина од нејзината работна сила, бидејќи патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на ...

20 поврзани вести »

Трамп: Коронавирусот е под контрола колку што е тоа можно

MakPress - 05.08.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ширењето на коронавирусот во САД е под контрола „колку што е тоа можно“. „Луѓето умираат, тоа е вистина. Така е како што е. Но, тоа не значи дека не правиме сè што можеме.

38 поврзани вести »

Приходите на Дизни драстично опаднаа поради пандемијата

MakPress - 05.08.2020

Компанијата „Волт Дизни“ соопшти дека нејзините нето приходи драстично опаднале од март до јуни, кога повеќето тематски паркови беа затворени, а филмските премиери беа одложени. За кварталот кој заврши на 27 јуни, компанијата пријави загуба од 4,84 ...

11 поврзани вести »

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во светот над 700.000, најмногу во САД, Бразил и Индија

MakPress - 05.08.2020

Бројот на смртни случаи во светот од Ковид-19 веќе е над 700.000 денеска, а САД, Бразил, Индија и Мексико имаат најмногу смртни случаи од таа болест. Во просек, речиси 5.900 луѓе умираат на секои 24 часа од Ковид-19, според проценките на западни ...

280 поврзани вести »

Во тропска бура Исија на источниот брег на САД загинаа најмалку четири лица

MakPress - 05.08.2020

Во налет на тропска бура Исаја што вчера го погоди источниот брег на САД, загинаа најмалку четири лица. Во Северна Каролина загинаа две лица кога торнадото погоди една населба и уште две лица загинаа во Мериленд и Њујорк при пад на дрвја врз нивните ...

15 поврзани вести »

Вакцината на Новавакс против Ковид-19 успешно произвела антитела

MakPress - 05.08.2020

Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произвела антитела против новиот коронавирус и се чини дека е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко истражување во раната фаза.

93 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев смислија “брилијантен” план за ограбување на народот преку поскапување на електричната енергија

MakPress - 05.08.2020

Владата на Зоран Заев го зголеми јавниот долг, кој се зголеми над 1 милијарда евра за само три месеци. Од 5,5 милијарди евра на крајот на првиот квартал се качи на неверојатни 6,5 милијарди евра заклучно со вториот квартал во 2020 година.

10 поврзани вести »

Интерпол: Криминалците го користат Ковид-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

MakPress - 05.08.2020

Интернет-криминалците ја користат пандемијата на коронавирус за да ги префрлат целите за компјутерски напади од поединци и мали бизниси кон големи корпорации, влади и критична инфраструктура, соопшти Интерпол.

13 поврзани вести »

Светот одбележува 75 години од нападите врз Хирошима и Нагасаки (Видео)

MakPress - 05.08.2020

Нападите со атомски бомби врз врз Хирошима и Нагасаки на 6 и 9 август 1945 година, произлегоа од шестгодишна работа на научници од Европа и Северна Америка, која започна во 1939 односно 1941 година, кога американската влада го почна „Проектот ...

36 поврзани вести »

Семејството на Рајко Дујмиќ одлучи да ги донира неговите органи

MakPress - 05.08.2020

Хрватскиот композитор Ненад Нинчевиќ, еден од најблиските пријатели на починатиот музичар Рајко Дујмиќ, за хрватските медиуми изјави дека семејството Дујмиќ одлучило да ги дарува неговите органи. – Тешко ми беше сите овие денови.

25 поврзани вести »

Решена мистеријата за потеклото на камењата сарсен во Стоунхенџ

MakPress - 05.08.2020

Потеклото на џиновските камења сарсен во Стоунхенџ, Велика Британија, е конечно утврдено со помош на исчезнат дел, што беше вратен по 60 години. Резултатите од испитувањето на јадрото на камениот блок, долг еден метар, се совпаднаа со наодите од ...

7 поврзани вести »

Разговори меѓу САД и Кина на 15 август за трговскиот договор

MakPress - 05.08.2020

Соединетите Американски Држави и Кина се согласија на 15 август да одржат разговори на високо ниво, со цел да се договорат за билатералниот трговски договор потпишан претходно оваа година, објави денеска „Волстрит журнал“.

10 поврзани вести »