TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Рускоска: Судот не треба да прифати 300 сведоци од обвинет притоа правото на одбрана да не се наруши

MakPress - пред: 17 часа

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од ...

69 поврзани вести »

Нема одговор од Владата за давањето изјава на екс-премиерот пред табла со „Република Македонија“

MakPress - пред: 17 часа

Втор ден молк од Владата за тоа дали Заев ќе одговара за јавен настап пред табла со „Република Македонија" Два дена Владата молчи на новинарските прашања за тоа дали поранешниот премиер Зоран Заев ќе одговара за тоа што даваше изјава пред банер на ...

Ирскиот премиер поднесе оставка

MakPress - пред: 17 часа

Ирскиот премиер Лео Варадкар поднесе оставка, но поради преговорите за формирање нова влада, тој ќе остане да ја извршува функцијата. Тој синоќа му ја предал својата оставка на претседателот на државата Мајкл Хигинс.

13 поврзани вести »

Владо Јаневски ве кани на фестивалот „Мозаик“ во СЦ „Борис Трајковски“

MakPress - пред: 17 часа

Во пресрет на петчасовниот фестивал „Мозаик“ кој ќе се одржи на 28 февруари во СЦ „Борис Трајковски“, чаирскиот романтичар Владо Јаневски ве кани да бидете дел од оваа голема концертна турнеја на нашите домашни ѕвезди.

8 поврзани вести »

Злоупотребени смен од страна на криминален картел, тврди компанијата увозник на банани

MakPress - пред: 17 часа

По објавата за заплената на еден килограм кокаин во скопското село Крушопек, скриен во пратка со банани од марката „Дерби“, се огласи сопственикот на овој бренд, словенечката компанија „Растодер“, која тврди дека била „цел на злоупотреба од страна ...

216 поврзани вести »

5 регистрирани огнови во Скопје во текот на минатата недела

MakPress - пред: 17 часа

Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во периодот од 13 до 19 февруари на телефонскиот број 193, кој е дел од кампањата „Пријави оган на отворено“, регистрирала само пет пријави од граѓаните.

12 поврзани вести »

Зголемени автобуски линии и посебен сообраќан режим во пресрет на Задушница

MakPress - пред: 17 часа

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителен број автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

54 поврзани вести »

105 годишна Струмичанка била најстариот жител во Македонија

MakPress - пред: 17 часа

До пред 40 денови во Струмица живеел еден од најстарите жители во државата, 105-годишната Султана Танчева. Приказната за баба си ни ја раскажа нејзиниот внук Горан, кој жали што додека била жива од „немукает“ не ја овековечил нејзината долговечност.

5 поврзани вести »

Повеќе од илјада верници од земјава и соседството во Бигорски на именденот на архимандрит Партениј

MakPress - пред: 17 часа

Во присуство на повеќе од илјада верници од Македонија и неколку соседни земји, беше одбележан именденот на игуменот на свештената Бигорска обител, архимандрит Партениј. – Бескрајно ви благодарам мили мои гости и духовни чеда, не само од Македонија, ...

2 поврзани вести »

Истражување: Загадениот воздух може да ја смени и нашата ДНК

MakPress - пред: 18 часа

Токсините од воздухот ни штетат на многу начини. Покрај добро познатата поврзаност со ракот на белите дробови и срцеви заболувања, научниците сега наоѓаат нови допирни точки со нарушувања како што се дијабетесот и Алцхајмеровата болест.

13 поврзани вести »

Џафери домаќин на делагација од Европскиот парламент

MakPress - пред: 18 часа

Претставници на Европскиот парламент денеска ќе престојуваат во посета на земјава. Според најавите, тие попладне ќе имаат средба со претседателот на Собранието Талат ...

20 поврзани вести »

СДСМ: Просечната плата се зголеми за над 4.000 денари

MakPress - пред: 18 часа

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година.

47 поврзани вести »

Коронавирусот влегол и во два кинески затвори – 234 лица се заразени, надлежните сменети

MakPress - пред: 18 часа

Во два затвора надвор од провинцијата Хубеи со коронавирус биле заразени 234 лица, а надлежните за кои се смета дека се одговорни за појавата на епидемијата меѓу затворските ѕидини се сменети.

255 поврзани вести »

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините

MakPress - пред: 18 часа

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

29 поврзани вести »

Нов случај на заразен со новиот коронавирус во Италија

MakPress - пред: 18 часа

Италијански државјанин е позитивен на медицински анализи за новиот коронавирус. Мажот на возраст од 38 години бил примен во болница во северниот град Кодено. Тој поминува дополнителни лекарски тестови, јавија локалните медиуми.

255 поврзани вести »

Арсенал ја продолжи серијата од девет средби без пораз и три меча без примен гол

MakPress - пред: 18 часа

Арсенал синоќа на гостински терен го совлада Олимпијакос (1:0) во првиот натпревар од 1/16 финалето на Лигата на Европа благодарение на голот на Александар Лаказет. На овој начин, лондонскиот клуб ја продолжи серијата без пораз на девет натпревари.

15 поврзани вести »

Вулвс со најголема предност по првите дуели во 1/16финалето од Лига Европа

MakPress - пред: 18 часа

Во второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа, синоќа се одиграа првите средби од шеснаестфиналните пресметки по кои со највисока предност се стекна премиерлигашот Вулвес. Победа забележа и Спортинг за кого настапува македонскиот ...

6 поврзани вести »

Предавање за византиската икона низ делата на руските зографи

MakPress - пред: 18 часа

Предавање „Психологија на византиската икона низ делата на руските зографи“ ќе биде одржано вечер во организација на Рускиот центар при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ Скопје. Предавач ќе биде монахињата Ана при МПЦ-ОА, зограф.

8 поврзани вести »

Се намалува бројот на заразени од коронавирусот

MakPress - пред: 18 часа

Бројот на нови случаи на коронавирусот во Кина продолжи денеска да се намалува. Потврдени се уште 889 случаи на заразени лица, во момент кога здравствените власти покажуваат оптимизам во однос на спречување на епидемијата, од која досега починаа ...

255 поврзани вести »

Португалскиот Парламент усвои пет предлог-закони за легализација на еутаназијата

MakPress - пред: 18 часа

Португалскиот Парламент синоќа усвои пет предлог-закони за легализација на еутаназијата, опција што постои во мал број земји. Усвоените текстови сега треба да бидат консолидирани во еден за кој Парламентот ќе го изгласа подоцна, веројатно до летото.

9 поврзани вести »