TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

MakPress - пред: 21 часа

Делчево денес со почит се сеќава на 77 годишнината од Февруарскиот поход и борбените дејствија на Третата борбена единица која дејствувала на територија на планините Голак, Осогово, Плачковица и Беласица.

4 поврзани вести »

Мисајловски: Заев сакал да стане деспот на Македонија

MakPress - пред: 22 часа

Денеска имавме убава можност да бидеме тука во Ѓорче Петров да разговараме со граѓаните да продолжиме со нашиот проект, нашиот концепт, а тоа е „Обнова на Македонија“. Разговараме за она што ние го нудиме во новата програма, дел од проектите да ги ...

Евролигата може да забрани натпревари во Грција

MakPress - пред: 22 часа

Непознати лица ја нападнаа судиската тројка која во Атина ја делеше правдата на кошаркарскиот натпревар во Евролигата меѓу Панатинаикос и Барселона, каде што победија Шпанците со 92:81. Арбитрите Луиџи Ламоника, Дамир Јавор и Емин Могулкох биле ...

10 поврзани вести »

Арсенал го победи Евертон и се проби на деветтото место во Премиер лигата

MakPress - пред: 22 часа

Арсенал го совлада Евертон со 3:2 вечерва на домашен терен во 27-то коло од Премиер лигата. Лондончанките, освојувајќи 37 бода, се искачија на 9. место на табелата, додека „карамелите“ падна на 11-то место (36 поени).

16 поврзани вести »

Тодоров: За подобра резултат ни фалеа само три тројки

MakPress - пред: 22 часа

Втор натпревар, и втор пораз за Александар Тодоров како селектор на македонската кошаркарска репрезентација. Попладнево од неговите избраници подобра беша руската селекција со 77:67. – Во Перм покажавме многу, многу повеќе во однос на премиерата во ...

33 поврзани вести »

Кари: Моето враќање беше планирано за 1 март

MakPress - пред: 22 часа

Кошаркарот на Голден Стејт, Стеф Кари го потврди датумот на враќање на теренот, по повредата со скршеница на левата рака. -Моето враќање беше закажано за 1 март и мислам дека така ќе биде, изјави Кари.

5 поврзани вести »

Лацио сака да го добие Лалана во текот на летото бесплатно

MakPress - пред: 22 часа

Играчот од средниот ред на Ливерпул, Адам Лалана, може да се пресели во Италија. Според новинарот и добар познавач на италијанскиот фудбал, Николо Скира, Лацио е заинтересиран за 31-годишниот играч од средниот ред, кој има намера да го потпише ...

9 поврзани вести »

Во македонски автомобил во Црна Гора запленети 12 килограми хероин

MakPress - пред: 22 часа

По повеќемесечна заедничка активност на полициите на Црна Гора и на Македонија, на граничниот премин Кула денеска во македонски автомобил се запленети околу 12 килограми хероин и уапсени се две лица.

29 поврзани вести »

Од утре изменет сообраќаен режим на делницата Велес – Градско

MakPress - пред: 22 часа

Поради санација на свлечиште (одрон) на регионалниот пат Р1102, делница Велес-Градско, транзитен дел низ Велес, од утре ќе има времено изменет режим на сообраќај. Како што информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ), овој режим на сообраќај ќе ...

29 поврзани вести »

Опозицијата го поддржува протестот на кој повикува претседателот Мета

MakPress - пред: 22 часа

Обединетата албанска опозиција, предводена од Демократската партија, ќе го поддржи протестот што на 2 март на плоштадот „Народни херои “ ќе го организира шефот на државата Илир Мета. Ставот доцна попладнево го изнесе лидерот на демократите, Љуљзим ...

31 поврзани вести »

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

MakPress - пред: 22 часа

Терористичката група Ал Каеда потврди дека е убиен нејзиниот лидер на Арапскиот Полуостров, Касим ал-Рајми, соопштено е на интернет страницата „Сајт“. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД го убиле Ал Рајми во ...

18 поврзани вести »

Израелци убиле Палестинец, следела одмазда со 20 ракети

MakPress - пред: 22 часа

Од палестинска територија биле истрелани 20 ракети кон јужниот дел на Израел, само неколку часа откако Израел соопшти дека убил „палестински милитант“ кој се обидел да постави бомба долж граничната ограда меѓу Израел и Појасот Газа.

49 поврзани вести »

Кристалина Георгиева: Коронавирусот ја става во опасност глобалната економија

MakPress - пред: 22 часа

Епидемијата на новиот коронавирус го загрозува обновувањето на глобалната економија, која е веќе кревка, предупреди денеска директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

368 поврзани вести »

Асанж и американски владини претставници денеска пред лондонски суд

MakPress - пред: 22 часа

Претставници на американската Влада и основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска ќе се соочат во судот Вулвич Краун во Лондон под зајакнато обезбедување. Сослушувањето ќе се случи една деценија откако Викиликс објави голем број доверливи воени ...

43 поврзани вести »

Сочувство од Претседателот до семејствата на загинатите деца во експлозијата во Романовце

MakPress - пред: 22 часа

Претседателот Стево Пендаровски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството кое загуби три деца во експлозија на плинска боца во кумановското село Романовце. – Сочувство за семејството и блиските за несреќата во кумановското ...

328 поврзани вести »

СзС: Вучиќ го потврди неуспехот на својата политика кон Косово

MakPress - пред: 22 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ со својата денешна изјава дека на Србија ќе и се понуди решение за Косово „кое нема да смее да го прифати, но ќе биде тешко и да го одбие“, уште еднаш го потврди неуспехот на својата политика на Косово, соопшти ...

29 поврзани вести »

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен Албанец

MakPress - пред: 22 часа

Во низата пораки кои албанскиот претседател Илир Мета ги упати до граѓаните со повик за масовно учество на протестот што тој го организира на 2 март, е и онаа во која тој категорично наведува дека „одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој ...

31 поврзани вести »

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

MakPress - пред: 22 часа

Нов земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала денеска ја погоди територијата на границата меѓу Турција и Иран. Засега не се соопштуваат повеќе детали. Претходно, рано утрово земјотрес со интензитет од 5,7 степени го погоди ...

91 поврзани вести »

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

MakPress - 23.02.2020

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, поради ширењето на новиот ...

353 поврзани вести »

Циципас за прв пат ја одбрани титулата, Аугер-Аласим го загуби петтото последователно финале

MakPress - 23.02.2020

Шестиот рекет на светот Стефанос Циципас денеска во финалето на АТП турнирот во Марсеј, Франција, за 1 час 28 минути го совлада Феликс Аугер-Аласим од Канада со 6:3 и 6:4 и ја одбрани титулата.

9 поврзани вести »