TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Машки магазин

Рачни UV-светлосни уреди што го убиваат коронавирусот

Машки магазин - пред: 16 часа

Телефон, клучеви, паричник… и ултравиолетов светлечки уред. Истражувачите велат дека преносни, рачни ултравиолетови лесни уреди способни за убиство на КОВИД-19 може да бидат реалност во иднина.

9 поврзани вести »

Ридот на крстовите - место кое ќе ве наежи

Машки магазин - пред: 23 часа

Неколку љубопитни легенди раскажуваат за потеклото на оваа застрашувачкo обележје Има едно место во Литванија на кое едноставно не може да останете рамнодушни ако го посетите. Се нарекува ридот на крстови, а посетителите се наежуваат кога ќе го ...

На прв поглед обична лименка, на втор- дом на едно феноменално животно

Машки магазин - 03.06.2020

Фрленото ѓубре што ги труе морињата и океаните е глобален проблем, но има и такви кои знаат да ја искористат оваа грда ситуација. Тоа полесно се провлече низ мала дупка во лименката и таму го најде својот дом.

Дрвена куќа која се монтира во рок од 24 часа: Викендица за вистинско уживање и релаксација! (ВИДЕО)

Машки магазин - 03.06.2020

Дали некогаш сте слушнале за куќи што се купуваат во продавници и се склопуваат во рок од 24 часа? Градежните иновации ширум светот нè воодушевуваат секој ден и нè натера да размислуваме дали е можно дури и да се видат такви градби.

Ирската куќа на мртвите: Импресивно место каде што се случува вистински феномен секој декември!

Машки магазин - 03.06.2020

Newgrange или „Куќа на мртвите“ во Ирска се наоѓа на околу 50 километри северно од Даблин, сместена на еден рид покрај реката Боин. Изградена е пред повеќе од 5200 години, но откриена е дури на крајот на 17 век, на којаслучајноналетале земјоделци.

Ако ве убоде стршлен: Еве што треба да правите за да ја избегнете алергиската реакција и да си го спасите животот

Машки магазин - 03.06.2020

Убодот на стршлен е многу болен, но во повеќето случаи не е фатален како што мислат некои. Претежно сето тоа завршува со благ оток кој трае неколку дена. Сепак, убодот понекогаш може да предизвика анафилактичен шок, односно алергиски реакции на ...

100 гр од оваа храна 2 пати неделно штити од срцев удар

Машки магазин - 03.06.2020

Важно е да се спречи оваа состојба Срцевиот удар е една од водечките причини за смрт во светот. Таа е предизвикана од нарушување на циркулацијата на крвта во коронарните артерии, кои снабдуваат крв во срцевиот ѕид, го снабдуваат со кислород и ги ...

4 поврзани вести »

Креативни трикови: Како практично да се искористат пластични шишиња! (ВИДЕО)

Машки магазин - 03.06.2020

Од пластични шишиња со малку креативност, може да се направат безброј интересни работи, од украси до предмети што ќе ви го олеснат животот. Со неколку трикови, со само едно пластично шише, ќе направите неверојатни и практични работи што ќе ви ...

„Вашата љубов према ближните е вашата лоша љубов кон самите себе си“: Ниче го објаснува најголемиот човечки страв

Машки магазин - 03.06.2020

Нашата емоционална способност да издржиме осаменост, да живееме среќно и исполнето во заедница со самите себе - е одраз на нашата љубов кон себеси, вели Ниче во едно од неговите најпознати дела.

3 места што им се спротивставуваат на законите на физиката и здравиот разум: Само погледнете!

Машки магазин - 03.06.2020

Бидејќи интернетот е достапен, имаме можност да видиме многу необични места околу планетата и да гледаме од ден на ден колку е неверојатна и совршена нашата природа. Ви претставуваме четири необични феномени што дефинитивно им се спротивставуваат на ...

2 поврзани вести »

Новиот парфем на Долче и Габана: Баш машки

Машки магазин - 03.06.2020

Ако сакате да мирисате машки, силно и привлечно, тогаш ова е парфемот за вас ... Velvet Mughetto е најновиот додаток на ексклузивната колекција на парфеми Dolce & Gabbana Velvet. Неодамна објавениот парфем беше инспириран од будењето на пролетта и ...

Еден плати на проститутка 25.000 долари, а друг фатен со трансродова жена: Скандалите на холивудските заводници

Машки магазин - 03.06.2020

Холивудските sвезди уживаат во секави нешта, а тие често се фатени во бројни скандали за кои зуеше целиот свет. Најпознат пример за славна личност е британскиот актер Хју Грант. Тој беше фатен во текот на 1990-тите со Девин Браун и веднаш ја призна ...

Сопственикот на „НИКОБ“, Кирил Лазаров, лидер за Југоисточна Европа за 2020 година

Машки магазин - 03.06.2020

Македонскиот бизнисмен Кирил Лазаров, сопственик на националната агенција за обезбедување на лица и имот „НИКОБ“, воедно и претседател на Македонско-бугарската стопанска комора, е добитник на високото престижно признание „Лидер на годината за ...

20 поврзани вести »

Промовирана книгата „Најстари приказни“ од Томислав Османли

Машки магазин - 03.06.2020

Новата книга „Најстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација“ од Томислав Османли, што е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“, беше промовирана вчеравечер (2 јуни), онлајн, преку платформата „Зум“ (Zoom).

7 поврзани вести »

Се роди „наследникот“ на империјата на Аркан: Неговиот син Вељко стана татко

Машки магазин - 03.06.2020

Богдана и Вељко Ражнатовиќ станаа родители, а најголемата српска музичка ѕвезда Цеца стана баба на 47 години. Од денес, нивниот живот е побогат за син кој е роден во 10 часот во белградска приватна клиника.

103 поврзани вести »

Први детали за изгледот на фамозниот Mercedes S-Class

Машки магазин - 03.06.2020

Новиот модел ќе дебитира во текот на втората половина на оваа година… Минатиот месец, фотографиите од долгоочекуваниот модел на Mercedes S-Class протекоа и го разбудија интересот на целиот свет.

Путин мириса на „Цар“

Машки магазин - 03.06.2020

Омилениот парфем на Путин никогаш не бил официјално именуван, но изворите од специјалните парфимерии ги нудат своите одговори. Бергамот, бор и кожа Ана Аскарова, авторка на порталот за информации за парфемите Aroma.ru, го нарекува омилениот мирис на ...

Рокси, сопругата на Флојд во солзи застана пред новинарите: Нашата ќерка повеќе нема татко...

Машки магазин - 03.06.2020

Покојниот Џорџ Флојд беше татко на шестгодишно девојче, Џијана. Нејзината мајка Рокси Вашингтон вчера одржа прес-конференција каде ја отвори душата. Ќерката беше со неа. "На крајот на денот, сите се враќаат во своите семејства.

338 поврзани вести »

Америка во хаос: Муралите на Коби Брајант недопрени

Машки магазин - 03.06.2020

МУРАЛИ посветени на починатиот Коби Брајант и неговата ќерка останаа недопрени во Лос Анџелес, во рамките на протестите за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Сопругата Ванеса Брајант на својот Instagram Story сподели неколку фотографии на кои се ...

Игор Џамбазов: Од шпанска серија, станавме стрип

Машки магазин - 03.06.2020

Некако како сите да сме среќни за нив, кога се раѓа љубовта, а посебно што станува збор за миленикот на нацијата. На големо сите изнапишавме за шоуменот Игор Џамбазов и аплинистката Илина Арсова.

8 поврзани вести »