TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Рашковски пука во празно, стратешките тужби за замолчување на јавноста се најомразени во Стразбур

МКД - тукушто објавено

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите. Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната ...

Завршено е вештачењето на мобилниот телефон на Јанева, извештајот е таен

МКД - пред: 30 мин

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет", потврдија за МКД.мк од ...

100 поврзани вести »

МКД.мк на полиграф: И на сериските убијци им нудиме кафе, чај, вода и храна пред да седнат на „жешкото столче“

МКД - пред: 43 мин

Седите на столче во тивка просторија обоена во бело, ви го мерат притисокот, температурата на телото, пулсот, протекот на крвта, ви го следат потењето и промените во вашето тело, од кое речиси на сите страни висат кабли...

Онлајн петиција за поддршка за просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски

МКД - пред: 49 мин

Над 2.000 потписи за два дена се собраа на онлајн петицијата за поддршка за просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, која јавно обзнани дека јавни функционери незаконски стекнувале факултетски звања на Државниот универзитет во Тетово, меѓу кои и ...

18 поврзани вести »

Од денеска се реконструира и булеварот „Кочо Рацин“

МКД - пред: 55 мин

Екипите на Град Скопје денеска ја почнаа реконструкцијата на коловозот на булеварот „Кочо Рацин“, еден од најфреквентните булевари во централното градско подрачје. На оваа сообраќајница ќе се отстрани постојниот оштетен асфалт и ќе се постави нов ...

14 поврзани вести »

Жбогар: Нема причини за политичка криза, институциите функционираат

МКД - пред: 1 час

Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата и дека нема причина за политичка криза во државата. Изјавувајќи дека се труди да го гледа случајот од позитивен аспект, Жбогар ...

100 поврзани вести »

Индија успешно лансираше ракета на Месечината (ВИДЕО)

МКД - пред: 1 час

Индиската вселенска агенција објави дека успешно лансирала ракета на Месечината во мисија која минатиот понеделник непосредно пред лансирањето беше одложена поради технички проблем. Ракетата Чандрајан 2, изградена од Индиската организација за ...

22 поврзани вести »

Дендиас: Нема да толерираме феномени на нецелосна усогласеност со северниот сосед

МКД - пред: 1 час

Ќе направиме сé што можеме да се намалат негативните последици од Договорот од Преспа, ќе се стремиме и кон продлабочување на односите со северниот сосед, но нема да толерираме нецелосна усогласеност, порача министерот за надворешни работи на ...

22 поврзани вести »

Шкендија доби шанса за одмазда, ако го помине Дуделанж повторно ќе игра против Номе Каљу

МКД - пред: 2 часа

Ждрепката за третото квалификациско коло во Лига Европа е интересна за Шкендија, тие повторно ќе можат да се сретнат со естонскиот тим Номе Каљу. Шкендија доби шанса за одмазда против Номе Каљу, тоа ќе се случи доколку нема изненадување во следните ...

37 поврзани вести »

Пендаровски: За економскиот развој, ЕУ и НАТО и за меѓуетничките односи не треба да има поделби

МКД - пред: 2 часа

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека неговата задача, во рамки на надлежностие што ги има, е да ја намали поларизацијата во општеството. Порача политичарите да бидат согласни околу стратешките цели во економијата, евроатлантските ...

38 поврзани вести »

Две лица приведени при обид да пренесат марихуана во Грција

МКД - пред: 2 часа

Полицијата на граничниот премин Стар Дојран уапси две лица кои со товарно возило марка „Ман" се обиделе да пренесат марихуана од земјава во Грција. Како што соопшти МВР, возачот на камионот Е.М. и неговиот сопатник Е.Х.

23 поврзани вести »

Кошаркарите ги дознаа противниците во квалификациите за ЕП 2021, Естонија е нашата шанса

МКД - пред: 2 часа

Македонската кошаркарска репрезентација ги дозна противниците во квалификации за Европското првенство 2021 година. Македонија ќе игра против Италија која е еден од домаќините, потоа силната селекција на Русија, како и Естонија.

57 поврзани вести »

Димитров-Дион: Северна Македонија оди во правилна насока

МКД - пред: 2 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска се сретна со амбасадорот Стефан Дион, специјален пратеник на канадскиот премиер за Европската Унија и Европа со кого разговарале за македонското членство во НАТО и ЕУ.

8 поврзани вести »

Роналдо му се налути на Сари, стратегот брзо смирува: Тој е најдобар, ќе добие специјален третман (ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Кристијано Роналдо имаше одредени замерки за Маурцио Сари уште на првиот натпревар, сепак стратегот брзо смирува и порача дека ЦР7 ќе добие специјален третман. Јувентус синоќа го одигра првиот контролен тест, кој го загуби со 3-2 откако Хари Кејн ...

25 поврзани вести »

По кадата најдени и плочки во Охридското Езеро (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

По пронаоѓањето на кадата фрлена во Охридското Езеро во близина на брегот, од нуркачкиот клуб „Акватек" информираат дека пронашле и плочки. Спакувани во вреќа се пронајдени плочките, кои веројатно се фрлени откако сопственикот ја реновирал бањата.

17 поврзани вести »

Маскирани напаѓачи со палки и тупаници тепале демонстранти во Хонг Конг (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Хонг Конг е сè уште во шок по ноќта исполнета со насилство во која десетици маскирани мажи нападнаа железничка станица. Мажи облечени во бели маици за кои се верува дека се членови на триадата ги нападнале демонстрантите и минувачите во областа Јуен ...

13 поврзани вести »

Бензините поевтини за еден, а дизелот за половина денар

МКД - пред: 3 часа

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

51 поврзани вести »

Пендаровски бара „Рекет“ да се реши брзо и до крај

МКД - пред: 3 часа

Претседателот Стево Пендаровски денеска побара од надлежните што е можно побрзо да го решат случајот „Рекет“ и да не се остави ни најмал простор за сомнеж. „Последниве денови сме сведоци на една крупна афера за која има многу шпекулации, која ...

25 поврзани вести »

Кошаркарките ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2021

МКД - пред: 3 часа

Македонската женска кошаркарска репрезентација ги дозна противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство 2021. Кошаркарките ќе имаат тешка задача во квалификациите. Македонија се најде во група со Летонија, Германија и Хрватска.

57 поврзани вести »

Реал за Нејмар го нуди Бејл и уште 90 милиони евра, ПСЖ сега е на потег

МКД - пред: 3 часа

Мундо Депортиво објави детали од предлогот на Реал Мадрид за услугите на Нејмар, „кралевите" на ПСЖ му го нудат Герет Бејл и уште 90 милиони евра. Герет Бејл не е дел од плановите на Зинедин Зидан, тренерот на „кралевите“ не сметаше на Велшанецот за ...

95 поврзани вести »