TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Мицкоски: По Катица, Заев сега ја фали Вилма, а останува уште Кацарска да стане врховен судија!

МКД - пред: 12 часа

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ во интервју за Република објаснува зошто за опозицијата е неприфатлив предлогот на премиерот Зоран Заев нов јавен обвинител да биде Вилма Рускоска.

103 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски не може да го одбрани криминалот

МКД - пред: 12 часа

Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се неговите пипци. Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а негова единствена цел е одбрана на криминалот на Никола Груевски и ...

38 поврзани вести »

Aрсовски: Каде е Катица Јанева, дали била на распит заедно со нејзиниот син во обвинителството?

МКД - пред: 12 часа

Рекетарите од власта се уште молчат и се обидуваат да ги заташкаат народски кажано најважните факти кои што треба да дадат одговор. Катица Јанева заедно со нејзиниот син Лазар Јанев и Боки 13 рекетирале, уценувале и вршеле притисоци врз бизнисмени и ...

45 поврзани вести »

Аеродромци бараат метадонската терапија да се дава подалеку од градинката и училиштето

МКД - пред: 13 часа

Пред поликлиниката „Јане Сандански" во oпштина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

35 поврзани вести »

Заев: Ќе останам запаметен како човекот под чие лидерство е сменето името

МКД - пред: 13 часа

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред ...

33 поврзани вести »

Кривична пријава за службени лица кои фалсификувале документи за возило

МКД - пред: 14 часа

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Ј. (61) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ и „злоупотреба на службена должност и овластување“ и против В.Ј. (39) и С.К.

12 поврзани вести »

Скопјанец влечел кабел, паднал и починал од струен удар

МКД - пред: 14 часа

Скопјанец починал вчера како последица од струен удар додека вршел градежни работи во семејната куќа во село Кучково во Скопје. Во полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека вчера во село Кучково, М.Р.

27 поврзани вести »

ЈО: Запленетиот глисер е на Зоран Милевски Кичеец, второосомничениот во „Рекет“

МКД - пред: 14 часа

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до овој момент е запаленет глисер во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, изјавија за МИА од Јавното обвинителство. Глисерот е запаленет синоќа.

57 поврзани вести »

Агентот на Бејл: Срамен однос на Зидан

МКД - пред: 14 часа

Агентот на Герет Бејл, Џонатан Барнет имаше што да каже по зборовите на Зинедин Зидан по мечот меѓу Баерн Минхен и Реал Мадрид. Реал Мадрид со 3-1 загуби од Баерн Минхен во пријателски меч, а Герет Бејл не доби шанса за настап и покрај тоа што ...

60 поврзани вести »

Израелски министер: Ние сме единствената земја што убива Иранци

МКД - пред: 15 часа

Израелскиот министер за регионална соработка Цачи Ханегби денеска рече дека Израел е единствената земја во светот што „убива Иранци“. Ханегби, во радиоинтервју, одговори негативно на прашањето дали Израел треба да биде загрижен за „претпазливиот“ ...

Ирански министер: Нашиот танкер запленет во Саудиска Арабија е пуштен

МКД - пред: 16 часа

Иранскиот танкер запленет од Саудиска Арабија е ослободен и се враќа кон Исламската Република, рече денеска ирански министер. Државните медиуми јавуваат дека станува збор за танкерот Хепинес, и дека е ослободен по речиси три месеци.

59 поврзани вести »

Иранска бегалка: ИСИС ми ги уби мајката и браќата, Трамп: Каде се тие сега? (ВИДЕО)

МКД - пред: 16 часа

Доналд Трамп предизвика бурни реакции поради неговите прашања за време на разговорот со добитничката на Нобеловата награда за мир, ирачката језидска активистка Надја Мурад. Младата жена, која стои зад Трамп на средбата, е една од 27-те преживеани од ...

7 поврзани вести »

Во Скопје вчера санкционирани 300 возачи

МКД - пред: 16 часа

Tриесет и осум возачи ја пречекориле брзината во населено место, а откриени се и 108 останати прекршоци, во дел од акциските контроли за откривање возачи под дејство на алкохол, за санкционирање прекршоци од возачи на мотории за контрола на брзина ...

22 поврзани вести »

ФИТР: Во финална селекција 368 фирми со проекти за комерцијализација на иновации

МКД - пред: 16 часа

Вкупно 368 домашни компании продолжуваат во процесот на финална селекција на Јавниот повик за комерцијализација на иновации на Фондот за иновации и технолошки развој. Проектите на компаниите што ја поминаа фазата на претселекција, ги разгледува ...

14 поврзани вести »

Во Пула „Златна арена“ за режија на Теона Стругар Митевска

МКД - пред: 16 часа

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62 Филмски фестивал во Пула ја доби „Златната арена“ за најдобра режија. Петочленото жири едногласно и одлучи наградата да ја додели на Теона Стугар ...

32 поврзани вести »

Пендаровски: Во Агенцијата за разузнавање има луѓе кои работат против Македонија и во интерес на други центри на моќ

МКД - пред: 16 часа

Во интервјуто за Радио слободна Европа македонскиот претседател Стево Пендаровски, прашат за последните унапредувања и уназадувања во Агенцијата за разузнавања вели дека имало оперативци кои работеле против Македонија, против интеграцијата во НАТО и ...

Пендаровски: Помирувањето не значи амнестија, немам намера да го амнестирам Заев ако сторил криминал

МКД - пред: 17 часа

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Заев и неговите, вели дека нема намера да го амнестира Заев ...

49 поврзани вести »

Адвокатката Јошевска бара обвинителката Русковска да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

МКД - пред: 17 часа

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО" или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

103 поврзани вести »

По наредба на ЈО во Охрид запленети предмети и еден глисер за случајот „Рекет“

МКД - пред: 17 часа

Синоќа во Охрид, полицијата по наредба на Јавното обвинителство изврши заплена на најмалку еден глисер и други предмети, а во врска со случајот „Рекет", дознава МКД.мк. Предметите остануваат во заплена до крај на истрагата во која се опфатени.

57 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството мора да каже кој сѐ е замешан во случајот „Рекет“

МКД - пред: 18 часа

Република Македонија е жртва на криминалниот октопод на чие чело е аболицираниот Зоран Заев. Македонската граѓани се жртва на СДСМ кој своите криминални пипци ги рашири во секоја пора од општествениот живот, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

38 поврзани вести »