TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Објавени снимките што ја шокираа Америка: Децата одделени од родителите плачат во кафези (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - пред: 5 часа

Американскиот истражувачки медиум Про публика објави снимки кои со молскавична брзина се проширија на интернет. Имено, веќе со денови Америка ја потресуваат информации за присилна разделба на децата на илегалните миграни од нивните родители.

5 поврзани вести »

ОМД повикува на мудрост и одговорност, ги осудува насилствата и говорот на омраза

МКД - пред: 6 часа

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) преку соопштение најостро реагира на, како што вели, полициската бруталност врз демонстрантите, како и нападот врз службите за јавен ред и мир на протестот пред Собранието на Република Македонија, со биланс од ...

2 поврзани вести »

Од денеска до 21 јуни Петта светска средба на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија

МКД - пред: 6 часа

Петтата светска средба на децата бегалци во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија во соработка со здруженијата од Велес, Штип, Радовиш, Струмица, Битола, здужението „Чеган" од Скопје и здруженијата ...

31 поврзани вести »

Тајланд ја изврши првата егзекуција од 2009 година

МКД - пред: 6 часа

Тајланд ја изврши првата егзекуција од 2009 година, соопшти Корективниот оддел, убивајќи 26-годишен осуден убиец во потег што Амнести интернешнал го осуди како „непростлив“. Терасак Лонџи е егзекутиран со смртоносна инјекција во понеделникот, шест ...

4 поврзани вести »

Денеска продолжуваат судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Титаник 3“

МКД - пред: 7 часа

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат нови рочишта за „Таргет-Тврдина" и „Титаник 3" на Специјалното јавно обвинителство Претходното рочиште за „Таргет-Тврдина“ беше одложено поради незавршената екстрадициска постапка што се води пред Врховниот суд ...

43 поврзани вести »

Во Собранието денеска ќе се расправа за договорот со Грција, пред собраниската зграда протести

МКД - пред: 7 часа

Прифатениот од Владата Договор за промена на името, денеска ќе се најде пред пратениците на Собранието на Македонија со што ќе почне процедурата за ратификација на договорот за решавање на македонско грчкиот спор околу името.

245 поврзани вести »

Договорот за името денес се сели во Парламентот, европското знаменце носи скратена постапка

МКД - пред: 7 часа

Договорот за името меѓу Македонија и Грција од денеска се сели во Парламентот. Предлогот-законот за ратификација на Договорот што го усвои вчера владата Владата со европско знаменце е на дневен ред на денешната 51.

245 поврзани вести »

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун во посета на Кина

МКД - пред: 7 часа

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денес пристигна во Пекинг, каде што, најверојатно, ќе го информира кинескиот претседател Си Џинпинг за самитот со американскиот претседател Доналд Трамп од минатата недела, пренесе Ројтерс .

24 поврзани вести »

Австрија ќе го саботира Договорoт за промена на името ако ЕУ не ги прекине разговорите со Турција

МКД - пред: 7 часа

Австрија се закани дека ќе го саботира тешко стекнатиот Договор меѓу Македонија и Грција за промена на името, освен ако Европската Унија не ги прекине разговорите за членство со Турција по последните длабоки поделби во блокот поради несогласувањето ...

8 поврзани вести »

Променливо облачно, попладне дожд

МКД - пред: 7 часа

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец, долж Повардарието повремено ќе се засилува. Попладне локално ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд и грмежи, ...

63 поврзани вести »

САД и Јужна Кореја ги откажаа планираните воени вежби

МКД - пред: 7 часа

Јужна Кореја и САД се договорија да ги одложат заедничките воени вежби планирани за август, изјави американски официјален претставник. Одложувањето следи откако претседателот Доналд Трамп на самитот со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун вети ...

25 поврзани вести »

„Што има, Ману?“; „Обраќај ми се со, господине Претседателе“

МКД - пред: 15 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде во незгодна ситуација за време на обележувањето на 78 години од основањето на Движењето на францускиот отпор. Во моментот додека Макрон минува меѓу насобраните граѓани, еден тинејџер лежерно го ...

41 поврзани вести »

Нејмар ги подисплаши Бразилците, напаѓачот го прескокна денешниот тренинг

МКД - пред: 15 часа

Тројца фудбалери го прескокнаа денешниот тренинг на „Кариоките" а помеѓу нив беше и првата ѕвезда Нејмар, кој ги подисплаши Бразилците но медиумите велат дека нема потреба за паника Нејмар, заедно со Паулињо и Тиаго Силва останаа во хотелската ...

58 поврзани вести »

Трамп му наложи на Пентагон да формира Вселенски сили

МКД - пред: 15 часа

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека ќе им даде инструкции на Пентагон да формираат Вселенски сили како одделна служба на авијациските сили. „Ќе имаме Вселенски сили“, рече Трамп додавајќи дека тие ќе бидат одделни, но рамноправни, пренесе ...

18 поврзани вести »

Зајберт: Политичките сили во двете земји да го поддржат договорот за името

МКД - пред: 15 часа

Германската Влада го поздравува договорот меѓу Атина и Скопје и апелира политичките сили од двете земји да го поддржат Преспанскиот договор. Според портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт, договорот дава повод за доза оптимизам, но ...

21 поврзани вести »

Граѓаните со патриотски песни повикаа на протест утре во 11 часот

МКД - пред: 16 часа

Граѓаните кои протестираа вечерва пред Собранието повикаа на нов протест утре во 11 часот за кога е закажана седницата на која на дневен ред е Договорот со Грција поради кој и се одржуваат протестите.

22 поврзани вести »

Украина: Време е за „деокупација“ на Крим

МКД - пред: 16 часа

Киев, по продолжувањето на санкциите на ЕУ на Русија, треба да прејде на „деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина Павел Климкин. „Им се заблагодаруваме на нашите пријатели во ЕУ за продолжување на кримските санкции за ...

2 поврзани вести »

Ал Хусеин ја критикува „несовесната“ политика на САД за разделување на децата-мигранти од родителите

МКД - пред: 16 часа

Зеид Раад Ал Хусеин на денешното отворање на 38 седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија. „Во изминатите шест недели, речиси две илјади деца се насилно одвоени од своите ...

2 поврзани вести »

Драма на аеродромот во Ростов, се запали авионот на Саудиска Арабија! (ВИДЕО)

МКД - пред: 16 часа

Фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија доживеа непријатен момент при слетувањето на аеродромот во Ростов откако се запали еден од моторите на авионот со кој слетуваа. Фудбалерите на Саудиска Арабија денеска имаа многу полошо искуство отколку ...

37 поврзани вести »

Шкупи може да игра со Глазгов Ренџерс, Вардар и Работнички се носители во ждрепката за Лига Европа

МКД - пред: 16 часа

Познати се можните противници на македонските претставници во квалификациите од Лига Европа, Вардар, Работнички и Шкупи. Вардар не би требало да има проблеми на стартот од квалификациите, бидејќи за противник ќе има некој од Пјуник (Ерменија), Зариа ...

9 поврзани вести »