TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

СДСМ: Мицкоски не може да го одбрани криминалот

МКД - 21.07.2019

Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се неговите пипци. Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а негова единствена цел е одбрана на криминалот на Никола Груевски и ...

52 поврзани вести »

Aрсовски: Каде е Катица Јанева, дали била на распит заедно со нејзиниот син во обвинителството?

МКД - 21.07.2019

Рекетарите од власта се уште молчат и се обидуваат да ги заташкаат народски кажано најважните факти кои што треба да дадат одговор. Катица Јанева заедно со нејзиниот син Лазар Јанев и Боки 13 рекетирале, уценувале и вршеле притисоци врз бизнисмени и ...

114 поврзани вести »

Аеродромци бараат метадонската терапија да се дава подалеку од градинката и училиштето

МКД - 21.07.2019

Пред поликлиниката „Јане Сандански" во oпштина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

45 поврзани вести »

Заев: Ќе останам запаметен како човекот под чие лидерство е сменето името

МКД - 21.07.2019

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели премиерот Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред ...

Кривична пријава за службени лица кои фалсификувале документи за возило

МКД - 21.07.2019

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Ј. (61) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ и „злоупотреба на службена должност и овластување“ и против В.Ј. (39) и С.К.

12 поврзани вести »

Скопјанец влечел кабел, паднал и починал од струен удар

МКД - 21.07.2019

Скопјанец починал вчера како последица од струен удар додека вршел градежни работи во семејната куќа во село Кучково во Скопје. Во полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека вчера во село Кучково, М.Р.

28 поврзани вести »

ЈО: Запленетиот глисер е на Зоран Милевски Кичеец, второосомничениот во „Рекет“

МКД - 21.07.2019

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до овој момент е запаленет глисер во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, изјавија за МИА од Јавното обвинителство. Глисерот е запаленет синоќа.

Израелски министер: Ние сме единствената земја што убива Иранци

МКД - 21.07.2019

Израелскиот министер за регионална соработка Цачи Ханегби денеска рече дека Израел е единствената земја во светот што „убива Иранци“. Ханегби, во радиоинтервју, одговори негативно на прашањето дали Израел треба да биде загрижен за „претпазливиот“ ...

Ирански министер: Нашиот танкер запленет во Саудиска Арабија е пуштен

МКД - 21.07.2019

Иранскиот танкер запленет од Саудиска Арабија е ослободен и се враќа кон Исламската Република, рече денеска ирански министер. Државните медиуми јавуваат дека станува збор за танкерот Хепинес, и дека е ослободен по речиси три месеци.

37 поврзани вести »

Иранска бегалка: ИСИС ми ги уби мајката и браќата, Трамп: Каде се тие сега? (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2019

Доналд Трамп предизвика бурни реакции поради неговите прашања за време на разговорот со добитничката на Нобеловата награда за мир, ирачката језидска активистка Надја Мурад. Младата жена, која стои зад Трамп на средбата, е една од 27-те преживеани од ...

7 поврзани вести »

Во Скопје вчера санкционирани 300 возачи

МКД - 21.07.2019

Tриесет и осум возачи ја пречекориле брзината во населено место, а откриени се и 108 останати прекршоци, во дел од акциските контроли за откривање возачи под дејство на алкохол, за санкционирање прекршоци од возачи на мотории за контрола на брзина ...

63 поврзани вести »

ФИТР: Во финална селекција 368 фирми со проекти за комерцијализација на иновации

МКД - 21.07.2019

Вкупно 368 домашни компании продолжуваат во процесот на финална селекција на Јавниот повик за комерцијализација на иновации на Фондот за иновации и технолошки развој. Проектите на компаниите што ја поминаа фазата на претселекција, ги разгледува ...

16 поврзани вести »

Во Пула „Златна арена“ за режија на Теона Стругар Митевска

МКД - 21.07.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62 Филмски фестивал во Пула ја доби „Златната арена“ за најдобра режија. Петочленото жири едногласно и одлучи наградата да ја додели на Теона Стугар ...

41 поврзани вести »

Пендаровски: Во Агенцијата за разузнавање има луѓе кои работат против Македонија и во интерес на други центри на моќ

МКД - 21.07.2019

Во интервјуто за Радио слободна Европа македонскиот претседател Стево Пендаровски, прашат за последните унапредувања и уназадувања во Агенцијата за разузнавања вели дека имало оперативци кои работеле против Македонија, против интеграцијата во НАТО и ...

Пендаровски: Помирувањето не значи амнестија, немам намера да го амнестирам Заев ако сторил криминал

МКД - 21.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Заев и неговите, вели дека нема намера да го амнестира Заев ...

Адвокатката Јошевска бара обвинителката Русковска да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

МКД - 21.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО" или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

129 поврзани вести »

По наредба на ЈО во Охрид запленети предмети и еден глисер за случајот „Рекет“

МКД - 21.07.2019

Синоќа во Охрид, полицијата по наредба на Јавното обвинителство изврши заплена на најмалку еден глисер и други предмети, а во врска со случајот „Рекет", дознава МКД.мк. Предметите остануваат во заплена до крај на истрагата во која се опфатени.

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството мора да каже кој сѐ е замешан во случајот „Рекет“

МКД - 21.07.2019

Република Македонија е жртва на криминалниот октопод на чие чело е аболицираниот Зоран Заев. Македонската граѓани се жртва на СДСМ кој своите криминални пипци ги рашири во секоја пора од општествениот живот, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

52 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот

МКД - 21.07.2019

Мицкоски не може да го одбрани криминалот на Груевски. Јасно е дека Мицкоски не успеа повторно. Тој побегна од лидерска средба, но од правдата нема бегање. Мицкоски нема да може да го одбрани криминалот на Никола Груевски, вистинскиот негов шеф, се ...

60 поврзани вести »

Црквата „Св. Ѓорѓи” во Курбиново е симбол на заедничкото европско културно наследство

МКД - 21.07.2019

Црквата „Св. Ѓорѓи", која се наоѓа високо над Преспанското Езеро, на границата помеѓу Албанија, Грција и Северна Македонија, повеќе од 800 години ја крие тајната за нејзината изградба. Нема податоци за тоа кој нарачал оваа мала црква да биде ...

5 поврзани вести »