TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Барса официјално потврди, Боатенг порача: Реал е минато, сакам гол на Бернабеу на Ел класико

МКД - пред: 20 часа

Шампионот на Шпанија соопшти дека Кевин Принц Боатенг пристигнува на Камп Ноу на позајмица до крајот од сезоната, фудбалерот изрази желба да постигне гол на Сантијаго Бернабеу на Ел класико.

67 поврзани вести »

Русија почнува постапки против Фејсбук и Твитер

МКД - пред: 20 часа

Руското тело за надзор на комуникациите Роскомнадзор соопшти денес дека ќе отвори постапки против Твитер и Фејсбук поради тоа што не објасниле како планираат да се прилагодат на законите за податоци, јави новинската агенција Интерфакс.

19 поврзани вести »

Во вреќа со отпад пронајдена шок-бомба

МКД - пред: 20 часа

Екипи на ЈП „Комунална хигиена" извршувајќи ги своите работни активности денеска во Општина Ѓорче Петров пронашле шок-бомба во вреќа со отпад. Како што соопштија од Јавното претпријатие, вработените во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во исфрлена ...

24 поврзани вести »

Тричковски постигна хет-трик и стана најдобар стрелец на АЕК Ларнака

МКД - пред: 20 часа

Иван Тричковски имаше фантастичен меч на гостувањето кај Докса каде АЕК Лрнака победи со 5-0, а три погодоци беа дело на Македонецот кој стана најдобар стрелец на клубот во кипарското првенство.

13 поврзани вести »

Австриски парламентарец: Се почувствува отровот на национализмот во Грција

МКД - пред: 21 часа

Австрискиот парламентарец Стефан Шенах зборувајќи пред Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се осврна на одлуката за промена на името донесена од страна на Македонскиот парламент и националистичките демонстрации во Грција кои, според ...

37 поврзани вести »

Кекеновски: Крајно време е за расчистување и одговорност на судиите, обвинителите и останатите функционери

МКД - пред: 21 часа

Крајно време е за расчистување и одговорност на судиите, обвинителите и останатите јавни функционери, напиша на својот Фејсбук профил професорот Јове Кекеновски. „Со завршувањето на ненародните измени на Уставот на РМ и со промената на името од ...

Нови експлозии во Северна Ирска: Робот ја деактивирал бомбата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 21 часа

Во Лондондери во Северна Ирска денес се слушна силна експлозија, набргу потоа и друга. Полицијата денес затвори два одделни дела во градот за да испита два одделни случаи на украдени возила за потенцијални опасности, два дена по експлозијата на ...

СДСМ: Ниту една постапка на антизпадниот Мицкоски нема да го закочи напредокот на Македонија

МКД - пред: 21 часа

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот едно општество за сите.Неоснованите иницијативи, пласираните невистини и деструкцијата на ...

46 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

МКД - пред: 21 часа

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

29 поврзани вести »

Бразил се истроши против Хрватска, денеска доживеа убедлив пораз од Шпанија

МКД - пред: 22 часа

Бразилската репрезентација синоќа приреди вистинска сензација откако ја совлада Хрватска, но денеска покажа немоќ против Шпанија и доживеа убедлив пораз од 36:24. Бразил нема квалитет за добри партии во континуитет, против Хрватска покажа дека може ...

42 поврзани вести »

Експлозија во Керченскиот теснец, горат два брода (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 22 часа

Бродовите Кенди и Маестро, кои пловат под знамето на Танзанија горат во Керченскиот теснец. На едниот од нив дошло до експлозија, соопшти прес-службата на Руската федерална агенција за поморски и речен транспорт.

31 поврзани вести »

СДСМ: Се јави Хидро Мицкоски да глуми загриженост, а директно е одгoворен за загадувањето

МКД - пред: 22 часа

„Се јави Христијан Хидро Мицкоски, човекот што сноси директна одговорност за зголемување на аерозагадувањето, поскапување на струјата и зголемување на сиромаштијата. Лицемерно денеска глуми загриженост Мицкоски за проблемот со загадувањето, после 11 ...

46 поврзани вести »

Лампард ќе му биде тренер на Ешли Јанг, бекот се врати во Англија

МКД - пред: 22 часа

Поранешниот бек на Челси и англиската репрезентација, Ешли Кол потпиша за Дерби откако го напушти ЛА Галакси. 38-годишниот бек, Ели Кол кој со Челси три пати ја освои Премиерлигата, од ноември е без клуб откако го напушти ЛА Галакси.

17 поврзани вести »

Османи: Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател

МКД - пред: 23 часа

Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за ...

71 поврзани вести »

Талибанците нападнаа воен комплекс во Авганистан: Загинаа повеќе од 100 припадници на безбедносните сили (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 23 часа

Во денешниот напад на Талибанците во воениот комплекс во централната провинција Мајдан Вардак, западно од главниот град Кабул, Авганистан се убиени голем број припадници на безбедносните сили, при што според некои проценки бројот на жртвите е ...

9 поврзани вести »

Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во мали групни домови и згрижувачки семејства

МКД - пред: 23 часа

Сите деца од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври" се извлечени од оваа гломазна институција и сместени дел во згрижувачки семејства и во мали групни домови. Домот треба да се трансформира во центар за поддршка на семејства во ...

Претседателот на грчкиот Парламент: Во четврток ќе се гласа за ратификација на Договорот од Преспа

МКД - пред: 1 ден

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот на ратификација на Договорот од Преспа, што како што претходно објави МИА, започнува ...

60 поврзани вести »

Десеткуваниот Милан до три важни бода на гостувањето кај Џенова (ВИДЕО)

МКД - пред: 1 ден

„Росонерите" ги надминаа големите проблеми со кои се соочуваа и триумфираа со 0-2 на незгодното гостување кај Џенова и нашиот Горан Пандев. За мечот на „Луиџи Ферарис“, Џенаро Гатузо не беше на клупата поради суспензија, а Милан дополнително беше ...

22 поврзани вести »

Заев: Мајкрософт сериозен партнер на Република Македонија

МКД - пред: 1 ден

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата на Република Македонија, Владимир Цветковиќ, денеска ...

26 поврзани вести »

Донесените мерки поради загадувањето остануваат на сила

МКД - 21.01.2019

Мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички што беа донесени вчера остануваат на сила. Прагот, како што соопшти денеска владината прес-служба, е надминат во Скопје на мерните места Центар, Карпош и Ректорат, Битола на мерните места ...

67 поврзани вести »