TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Донесените мерки поради загадувањето остануваат на сила

МКД - 21.01.2019

Мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички што беа донесени вчера остануваат на сила. Прагот, како што соопшти денеска владината прес-служба, е надминат во Скопје на мерните места Центар, Карпош и Ректорат, Битола на мерните места ...

66 поврзани вести »

Мицкоски бара Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

МКД - 21.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку своето видео обраќање на Фејсбук, побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. „Проблемот е пресериозен и многу покомплексен од секојдневните дефокусирачки теми кои ги ...

142 поврзани вести »

Ѓоковиќ во четвртфинале на АО за прв пат по 2016

МКД - 21.01.2019

Новак Ѓоковиќ со 3-1 во сетови ја доби пресметката со Данил Медведев и се изнори за четвртфинале на Австралија опен каде ќе се сретне со Кеи Нишикори, кој беше пдобар во дуелот со Пабло Карењо Буста.

18 поврзани вести »

Може ли некој да ја „поседува“ Месечината?

МКД - 21.01.2019

Компаниите се подготвуваат за ископувања на површината на Месечината во потрага по скапоцени материјали. Па, кои се правилата за луѓето да ја експлоатираат и да „освојуваат“ територии? Поминаа речиси 50 години откако Нил Армстронг стана првиот човек ...

26 поврзани вести »

Разузнувач од АРМ водел сајтови за лажни вести

МКД - 21.01.2019

Вработени во АРМ и полициски инспектор се дел од кумановската група која последниве години лесно заработуваат од отворање на нови сајтови и пласирање на лажни вести. Тимот на белгискиот истражувач Мартен Шенк покажа дека во случајот со Куманово не ...

33 поврзани вести »

Скендер Демири пушел марихуана додека Беља го тепал Саздовски, па не знае зошто застанале на автобуската

МКД - 21.01.2019

И второобвинетиот за убиството на Никола Саздовски, Скендер Демири, сведочеше денеска на рочиштето во Основен суд Скопје 1, кадe претходно и првообвинетиот Бесир Беља даде исказ во вкрстено испитување од неговите бранители и адвокатите на ...

Aкадемик Катица Ќулавкова добитник на меѓународната награда „Антево слово“

МКД - 21.01.2019

Академик Катица Ќулавкова е добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово" 2018/2019 во Сицилија, Италија, за песна по слободен избор. Според жирито, нејзината песна „ Eпистулa до Јулија, ќерката на Октавијан“ е „компаративна ...

14 поврзани вести »

Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО

МКД - 21.01.2019

Амбасадата на Република Словенија е именувана од страна на НАТО за точка за контакт во претстојниот финален процес на зачленувањето на Република Македонија во Алијансата, во периодот кога земјите-членки на НАТО ќе ја започнат постапката за ...

84 поврзани вести »

Нема да има отпуштање во металопреработувачката индустрија и покрај штетите од 150 милиони евра

МКД - 21.01.2019

Домашните компании од преработувачката метална инудстрија, но и сите поврзани компании во синџирот ќе претрпат штети од воведувањето на квоти за увоз во ЕУ што треба да се применуваат од почетокот на наредниот месец.

26 поврзани вести »

Крвавата волчја месечина низ фотографии

МКД - 21.01.2019

Љубителите на ѕвезди и небесни тела вчера зјапаа во небото за да го видат мошне невообичаеното затемнување на Месечината, кое почна во неделата вечер. ...

26 поврзани вести »

Програмата на Европската комисија „Обуки за дигитални можности” достапна и за македонските студенти и претпријатија

МКД - 21.01.2019

Програмата на Европската комисија „Обуки за дигитални можности" (Digital Opportunity Traineeships) за напредни дигитални вештини во рамки на меѓугранични обуки за студенти од сите дисциплини е отворена и за студенти и претпријатија од Македонија.

Димитров-Ерјавец: Словенија ќе направи сѐ за успешна интеграција на Македонија во НАТО

МКД - 21.01.2019

Словенија го поддржува интегративниот процес на Република Македонија во НАТО и ќе направи сѐ за тој процес да биде успешен, изјавил словенечкиот министер за одбрана Карл Ерјавец на денешната средба со министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

84 поврзани вести »

Харадинај за царините против Србија: Снегот некогаш ќе се стопи

МКД - 21.01.2019

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај избегна директно да одговори на прашањето кога ќе бидат укинати царините на производите од Србија и БиХ. Тој изјави само дека „снегот некогаш ќе се истопи“.

36 поврзани вести »

Во четврток вечер ратификација на Договорот од Преспа и во грчкиот Парламент

МКД - 21.01.2019

Во среда во 10 часот по локално време започнува расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето ќе биде во четврток вечер, брифираат извори од грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

53 поврзани вести »

Гратче во Хрватска бара доктор со платен стан и бонус од 6.700 евра, на огласот се јавила само докторка од Македонија

МКД - 21.01.2019

Во гратчето Сучурај на хрватскиот остров Хвар веќе половина година има отворен оглас за лекар по општа медицина. Покрај платата и стан, општината нуди и бонус од 50 000 куни или околу 6.700 евра годишно. Од Хрватска никој не се јавил на огласот.

16 поврзани вести »

Руски воени бродови „испратиле“ два американски разурнувачи од Балтичко Море

МКД - 21.01.2019

Корветите на руската Балтичка флота ги следеле американските разурнувачи Грејвли и Портер при нивното излегување од Балтичко Море, јавува руската агенција ТАСС . „Силите на Балтичката флота ги придружуваа Грејвли и Портер, разурнувачите на ...

9 поврзани вести »

Со „Ауди“ влетал во парфимерија

МКД - 21.01.2019

Неготинец, вчера со „Ауди 3" влетал во излогот од неготинска парфимерија. Повредени нема, причинета е само материјална штета. Оваа информација, денеска ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

15 поврзани вести »

Иран се закани дека ќе го „елиминира Израел од лицето на Земјата“

МКД - 21.01.2019

Израелската армија соопшти дека извршила одмазднички воздушни напади врз иранските цели во Сирија. Шефот на иранските воздухопловни сили рече дека е подготвен да се бори против Израел и да го елиминира од лицето на Земјата, откако израелската армија ...

35 поврзани вести »

Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна поддршка

МКД - 21.01.2019

Во посета на Македонија денеска престојува словеченкиот министер за одбрана, Карл Ерјавец, кој ја пренесе безрезервната поддршка на Словенија за членството на Македонија во НАТО и во ЕУ. Словенија го прифати Протоколот за пристапување на Македонија ...

84 поврзани вести »

Шекеринска: За изборите сериозно ќе разговараме оваа недела, и во СДСМ и во коалицијата

МКД - 21.01.2019

Во текот на оваа недела се очекуваат сериозни разговори и во владејачката коалиција и во редовите на СДСМ во врска со тоа дали заедно со претседателските ќе се одржат и вонредни парламентарни избори, како и за претседателските кандидати, изјави ...

97 поврзани вести »