TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна поддршка

МКД - 21.01.2019

Во посета на Македонија денеска престојува словеченкиот министер за одбрана, Карл Ерјавец, кој ја пренесе безрезервната поддршка на Словенија за членството на Македонија во НАТО и во ЕУ. Словенија го прифати Протоколот за пристапување на Македонија ...

84 поврзани вести »

Шекеринска: За изборите сериозно ќе разговараме оваа недела, и во СДСМ и во коалицијата

МКД - 21.01.2019

Во текот на оваа недела се очекуваат сериозни разговори и во владејачката коалиција и во редовите на СДСМ во врска со тоа дали заедно со претседателските ќе се одржат и вонредни парламентарни избори, како и за претседателските кандидати, изјави ...

99 поврзани вести »

Тачи: Размената на територии е најдобра за напредок, но не по етнички граници

МКД - 21.01.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги гледа плановите за размена на територии со Србија како најдобар начин за напредок во пристапувањето кон ЕУ и НАТО. „Договорот би создал повеќе стабилност и мир во регионот, а на Косово, како и на Србија, би му ...

14 поврзани вести »

Крагуевчанец починал во Медицинскиот центар во Велес

МКД - 21.01.2019

Во СВР Велес вчера било пријавено дека во Медицинскиот центар Велес починал М.К.(57) од Крагуевац. Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски наведе дека лицето, прво побарало медицинска помош во Градско, по што, по негово барање, бил пренесен во ...

11 поврзани вести »

Унгарските медиуми го „ловат“ азилантот Груевски, овојпат го начекале во трговски центар

МКД - 21.01.2019

Унгарскиот портал 444.ху вчера објави видео снимка од поранешниот македонски премиер, сега азилант Никола Груевски, како се шета во трговскиот центар ВестЕндСити, кој што се наоѓа во центарот на Будимпешта, на популарната улица Ваци.

Поскапуваат бензините и дизелот

МКД - 21.01.2019

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 3,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за четити денари од литар, одлучи денеска Реулаторната комисија ...

57 поврзани вести »

Нимиц очекува Грција да го ратификува Преспанскиот договор

МКД - 21.01.2019

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски.

43 поврзани вести »

До 120 повици дневно во Итната медицинска помош

МКД - 21.01.2019

Минимално зголемување на бројот на повици дневно се регистрираат во Итната медицинска помош (ИМП) во Скопје во овој период кога преовладува променливо време, кога има голема влага и загадување во воздухот, како и промени во воздушниот притисок.

13 поврзани вести »

Скопјани од денеска може да аплицираат за субвенции за печки на пелети

МКД - 21.01.2019

Градот Скопје на граѓаните што имаат купено печки на пелети од 07 ноември 2018 година до 30 ноември 2019 ќе им надомести дел од трошоците за набавка на печката во висина од 70%, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход по ...

5 поврзани вести »

Москва: Убиени се четири војници во израелските напади во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 21.01.2019

Четири сириски војници се убиени во израелскиот напад на аеродромот во Дамаск, соопшти руското Министерство за одбрана. Повредени се уште шест војници и делумно е оштетена инфраструктурата на меѓународниот аеродром.

35 поврзани вести »

Гаѓана со камења централната синагога во Софија (ФОТО)

МКД - 21.01.2019

Непознат напаѓач со камења ја гаѓал синагогата во Софија и го скршил прозорецот на големата соба за молитва. Инцидентот се случил на 19 јануари, во текот на денот. Лидерот на организацијата на Евреите во Бугарија „Шалом“, Александер Оскар, во пост ...

4 поврзани вести »

НФЛ не памети вакви конференциски финалиња, „Овните“ и „Патриотите“ ќе играат на Супербол (ВИДЕО)

МКД - 21.01.2019

За прв пат во историјата на НФЛ, двете конференциски финалиња беа решени во продолженија и гостите славеа, ЛА ремс и Њу Ингланд патриотс ќе се борат за титулата на 3. феврури во Атланта. 17 години подоцна, ЛА ремс (кој тогаш беше Сент Луис) и Њу ...

11 поврзани вести »

Продолжи судењето на обвинетите за убиството на Саздовски

МКД - 21.01.2019

Пред почетокот на денешното рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски-Саздо, јавниот обвинител до Судот достави оригинална наредба за обезбедување записи од видео камера од ЦД Безбедносен град.

„Слободен и среќен“, в четврток прв концерт на Филхармонијата во 2019

МКД - 21.01.2019

Македонската филхармонија в четврток со симфонискиот концерт „Слободен и среќен" ќе го почне вториот дел од концертната сезона 2018/2019. Од 20 часот првпат на македонската музичка сцена како солист ќе настапи француската трубачка Лусјен ...

15 поврзани вести »

Груевски ја повлече тужбата за клевета против Заев со која бараше 500 илјади евра

МКД - 21.01.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски ја повлекол тужбата за клевета и навреда против актуелниот премиер Зоран Заев, во врска со негова изјава за случајот со продажбата на „Македонска банка".

Обезбедувачите на Груевски дале исказ во ОЈО, блиски роднини нема да сведочат

МКД - 21.01.2019

Јавното обвинителство неделава ќе сослуша доста сведоци во рамки на истрагата за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а очекува да бидат преземени и доказите барани од Република Албанија, изјави јавната обвинителка Вилма Рускоска, која ...

Свети Сава, 27 јануари, неработен за припадниците на српската заедница

МКД - 21.01.2019

Свети Сава, 27 јануари (недела) , е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните припадници на српската заедница во Република ...

Алијанса за Албанците: Да се испитаат злоупотребите на универзитетот на Рамиз Мерко во Струга

МКД - 21.01.2019

Алијансата за Албанците ја обвини Демократската унија за интеграција дека, како дел од централната власт ги уништила речиси сите образовни и воспитни вредности во подрачјата во кои живеат Албанци.

Рускоска: На обвинетите од 27 април им останува истото кривично дело и нема суштински измени во обвинението

МКД - 21.01.2019

Обвинителниот акт за случајот со настаните од 27 април не претрпи суштински измени и останува истото кривично дело, изјави денеска пред Кривичниот суд шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска која го ...

Реформи во јавната администрација и зошто ни се толку потребни?

МКД - 21.01.2019

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж. Според едно истражување, 60 отсто од испитаниците изјавиле дека им биле барани „дополнителни објаснувања“ за барањaта, нешто што не е пропишано со сегашниот ...