TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Груби: Денес сонцето за Македонија изгрева на запад

МКД - 20.06.2018

Денес е време за најбитната одлука за нашата заедничка иднина, порача претеникот од ДУИ, Артан Груби во денешното обраќање од собраниската говорница за важноста на договорот за името. „Животот те учи дека одлуките треба да ги донесеш во вистинските ...

23 поврзани вести »

Заев има големо непознавање на функционирањето на еден екосистем

МКД - 20.06.2018

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ преку соопштение до јавноста испрати реакција за изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интревју на Канал 5, во врска со изградбата на гасоводот низ парк-шума Водно.

Заев: Да ги отфрлиме манипулациите и изолацијата и да му дадеме шанса на Договорот

МКД - 20.06.2018

Договорот го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува македонскиот идентитет и јазик, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на ...

Отворена веб-страница со совети за правно зајакнување на граѓаните

МКД - 20.06.2018

Во рамките на кампањата за правно зајакнување, Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ) ја промовираше новата веб-страница pravnozajakni.mk каде може да се најдат многу корисни информации околу тоа со кои права располага секој граѓанин на ...

13 поврзани вести »

Столтенберг најави дека Македонија може да добие покана за НАТО на самитот во јули

МКД - 20.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името.

36 поврзани вести »

САД се повлекоа од Советот за човекови права на ОН

МКД - 20.06.2018

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации, изјави денеска американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, истакнувајќи дека тоа е „организација што не е достојна за своето име“.

44 поврзани вести »

СЈО ги отвори материјалните докази против ексминистерката Канческа-Милевска

МКД - 20.06.2018

Денешото рочиште за предметот „Тендери" во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска во врска со тендерот за извршување градежни работи во Музејот на македонската борба за државност и самостојност од проектот ...

По 3.500 денари за секое прваче во Општина Аеродром

МКД - 20.06.2018

Општина Аеродром за првпат оваа година доделува по 3.500 денари за секој првоодделенец, за што општината има издвоено 2.800.000 денари од сопствениот Буџет. „Целта на овој проект е да се олеснат трошоците на родителите за новиот ученик во ...

20 поврзани вести »

ДОМ: Ратификацијата ѝ е потребна на Македонија, а иднината ќе ја одредат граѓаните

МКД - 20.06.2018

По долга и емотивна дискусија и анализа на текстот на Договорот со Грција, Централниот одбор на ДОМ одлучи да се поддржи неговата ратификација, зашто во овој миг ѝ е потребна на Македонија.

202 поврзани вести »

Комедијата „Вдовицата се мажи“ гостува во Бугарија

МКД - 20.06.2018

Театарот Јордан Х.К-Џинот, Велес во четврток, со почеток во 20 часот, ќе настапи на сцената на Драмскиот театар во Трговиште, Бугарија со комедијата „Вдовицата се мажи“ според „Мечка“ на А.П.Чехов, во режија и адаптација на Младен Крстевски.

7 поврзани вести »

Кумуцакос: Кога ќе дојдеме на власт, ќе го смениме Договорот за името

МКД - 20.06.2018

Како влада, ќе направиме сѐ што е можно, сѐ што е во наши раце, со преговарачки, дипломатски и политички средства, со контакти за да се смени оваа негативна разврска за земјата по Договорот.

СДСМ: Договорот е патриотски чин, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка

МКД - 20.06.2018

Договорот со кој се става крај на 25 годишниот спор со Грција е демократски чин којшто ја обезбедува иднината на граѓаните и државата и го гарантира македонскиот иденитет еднаш засекогаш, реагираат од СДСМ и ја повикуваат опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ...

40 поврзани вести »

Еден тешко повреден во девет сообраќајни несреќи

МКД - 20.06.2018

Едно лице било тешко повредено, а седум полесно повредено во вкупно девет сообраќајни несреќи кои се случиле изминатото деноноќие во Скопје, информира СВР Скопје. Полицијата санкционирала 43 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, а ...

25 поврзани вести »

Иванов: Останувам на ставот за договорот, Заев нека покрене постапка за импичмент

МКД - 20.06.2018

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов преку соопштение го повика премиерот Зоран Заев веднаш да покрене постапка за импичмент, нагласувајќи дека неговиот став во однос на договорот за името е конечен и останува непроменет.

69 поврзани вести »

Тачи со европратеници: Договорот го отвора патот за интеграција на Македонија

МКД - 20.06.2018

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, денеска во Брисел имаше средба со пратениците на Европскиот парламент, Иво Вајгл, известувач за Македонија во ЕП, Едуард Кукан од Европската народна партија и Кнут Флекенштајн од Европската социјалистичка партија, ...

ЕУ размислува да отвори мигрантски центри надвор од Унијата, Спасовски е против тоа да се прави во Македонија

МКД - 20.06.2018

Лидерите на ЕУ разгледуваат планови за испраќање на мигрантите пресретанати во Средоземното Море во мигранстки центри надвор од територијата на Унијата, што укажува на промена на европскиот пристап кон прашањето за миграцијата, оценува лондонски ...

56 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Срамниот геноцид со договорот за името ќе се памети

МКД - 20.06.2018

Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја донесоа Република Македонија во потчинета положба. Капитулантскиот договор кој го потпиша Заев е понижувачки за целата држава. Вистина е дека иденитетот не е зачуван, реагира ВМРО-ДПМНЕ пред денешната ...

44 поврзани вести »

Прекин на водоснабдувањето за дел од жителите во Чаир

МКД - 20.06.2018

Денеска поради уличен дефект од ф-150мм на улицата „Џон Кенеди“, во близина на пензионерскиот дом,со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од улиците „Благоја Паровиќ“, „Роналд Реган“ и „Никола Малешевски“.

14 поврзани вести »

Виси во воздух импичментот за Иванов, само треба да се поднесе

МКД - 20.06.2018

Импичментот за претседателот Ѓорге Иванов е веќе напишан и само се чека погоден момент кога ќе биде поднесено барањето, велат извори од парламентарното мнозинство. „Импичментот виси во воздух, само треба да се поднесе“, тврдат нашите извори.

69 поврзани вести »

Пратениците денеска треба да го ратификуваат Договорот за името

МКД - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија, закажана денеска во 11 часот. Договорот вчера ги помина двете фази, прво на пленарна седница на која пратениците ...

202 поврзани вести »