TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Сирија успешно одби напад на израелски авиони Ф-16

МКД - 21.01.2019

Сириската противвоздушна одбрана успешно одби напад на израелски борбени авиони Ф-16 врз меѓународен аеродром во југоисточниот дел на престолнината Дамаск, јави руската војска . Соборени се седум ракети, соопшти портпаролот на рускиот Национален ...

37 поврзани вести »

Гардијан: Мал одѕив на демонстрациите во Атина, присутните дојдени главно од северна Грција (ВИДЕО)

МКД - 20.01.2019

Стоте илјади демонстранти во Атина дојдоа со авиони, автобуси и ферибродови од секаде. Меѓу нив имаше и Грци од дијаспората, кои долетаа дури и од САД, и монаси од монашката заедница на Света Гора, но најголем дел беа донесени со автобуси од северот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Димитров најавува нови злоупотреби во Собранието за претседателските избори

МКД - 20.01.2019

Никола Димитров прифати штетен договор со кој што ги операционализираше сите црвени линии на Грција, а не заштити ниту еден македонски национален интерес. Со потписот на Димитров за жал власта за една намена презеде обврски во насока на бришење на ...

19 поврзани вести »

Доналд Трамп ѝ се закани на Пелоси: „Внимавај, Ненси“

МКД - 20.01.2019

Доналд Трамп навести дека може да изврши „голем притисок“ да се депортираат милиони нелегални имигранти ако не добие 5,6 милијарди долари за својот граничен ѕид, во прикриена закана кон демократите во врска со блокадата на американската влада.

8 поврзани вести »

Подгорица осамна преплавена со албански знамиња (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.01.2019

Еди Рама во новогодишната порака рече дека отворањето на границата со Косово е само почеток и дека се планира истата постапка и со Црна Гора, Македонија и Грција. Подгорица денеска осамна преплавена со албански знамиња, во пресрет на доаѓањето на ...

7 поврзани вести »

Ден на рибарите во Охрид, зготвени 1.500 литри чорба - со морска риба

МКД - 20.01.2019

На Свети Јован со староградска песна, греана ракија, вино и зимско капење охриѓани го одбележаа Денот на рибарите. И годинава немаше пливање по буриња со вино. Ама имаше рибина чорба - со морска риба. Наместо тоа, се подготвија 1.500 литри чорба.

Сензација во Келн, Бразил ја победи Хрватска!

МКД - 20.01.2019

Бразил дојде до својата најголема победа во ракометната историја кога се Светските првенства во прашање откако ја совлада Хрватска со 29:26, полуфиналето за селекцијата на Червар станува речиси невозможна мисија.

33 поврзани вести »

Австралија: Родители едвај си го спасиле синот од питон во спалната соба

МКД - 20.01.2019

Родителите во зафрлениот австралиски град Кејп Јорк ги разбудило врескањето на 14-годишниот син, а кога влегле во собата виделе дека е обвиен од питон. Кога дотрчале до неговата соба, виделе змија долга три и пол метри, која била обвиткана околу ...

2 поврзани вести »

Февруарскиот самит Трамп-Ким се очекува да се одржи во Виетнам

МКД - 20.01.2019

Официјални лица на американската администрација планираат вториот самит на претседателот на САД Доналд Трамп и на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да биде одржан во Виетнам. Тоа го наведува Асошиејтед прес, повикувајќи се на неименувани извори ...

16 поврзани вести »

Силна експлозија одекна во Дамаск

МКД - 20.01.2019

Силна експлозија одекна во јужниот дел на Дамаск, соопштија сириската невладина Опсерваторија за човекови права и државните сириски медиуми. Има мртви и повредени, но засега нема подетални информации.

Курц: Треба да го одложиме брегзитот

МКД - 20.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека е можно, доколку е потребно, за неколку месеци да се одложи повлекувањето на Британија од ЕУ. „Доколку е потребно, мора да ѝ дадеме повеќе време на Британија и да го поместиме датумот на истапување.

108 поврзани вести »

Британскиот принц фатен како вози без појас два дена откако предизвика несреќа (ФОТО)

МКД - 20.01.2019

Сопругот на британската кралица Елизабета, 97-годишниот принц Филип, доби полициско предупредување откако беше фотографиран како вози без појас, само два дена откако управуваше возило што учествуваше во сообраќајна несреќа.

8 поврзани вести »

Двајца уапсени за експлозијата во Лондондери, сомнежот е на Нова ИРА (ВИДЕО)

МКД - 20.01.2019

Двајца мажи се уапсени за бомбашкиот напад во Лондондери, а полицијата се обидува да открие дали милитантната група Нова ИРА е одговорна за нападот, објавија полициски официјални лица. Двајца мажи на дваесетина години се приведени во саботата вечер, ...

18 поврзани вести »

Ципрас: Договорот од Преспа ги отвора патиштата на прогресивните сили

МКД - 20.01.2019

Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го обвини лидерот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис поради залажување на јавноста и опасно поигрување со екстремната десница и политика на омраза ...

90 поврзани вести »

Ципрас за протестите во Атина: Екстремни десничари и членови на Златна зора се обидоа да влезат во Парламентот

МКД - 20.01.2019

За жал уште еднаш тонот на протестот го дадоа екстремни елементи и членови на Златна зора кои во нивниот обид да влезат во Парламентот, маскирани, со дрва, камења и палки ги нападнаа полицајците и десетици повредени завршија во болница, соопштуваат ...

67 поврзани вести »