TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МК News

Вучиќ: Македонија и Албанија во јуни ќе бидат пофалени, колку да не останат без ништо

МК News - пред: 7 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека Македонија и албанија се во многу незавидна ситуација пред Самитот на Советот на Европа на крајот на јуни. Наспроти оптимистичките очекувања од македонската влада за датум за почеток на преговори, ...

19 поврзани вести »

Не било за принцезата Дајана – еве зошто никој не седел до принцот Вилијам

МК News - пред: 7 часа

На денот на кралската венчавка на принцот Хари и сегашната принцеза Меган Маркл сите забележаа дека едно седиште во црквата било празно и претпоставувале дека го симболизира присуството на принцезата Дајана.

140 поврзани вести »

На 4,8 милиони семејства им стигнале брошури со упатства за преживување „во случај на војна“.

МК News - пред: 7 часа

Шведската влада почнала да испраќа брошури на адреса на 4,8 милиони домаќинства со упатства „во случај на војна“. Ова е првпат после повеќе од половина век Швеѓаните да дадат конкретни упатства за тоа што треба да се направи во случај на воена ...

16 поврзани вести »

Тамара објави радосна вест – бремена е

МК News - пред: 7 часа

Македонската поп-ѕвезда Тамара Тодевска е бремена по вторпат, објави „Женски Магазин“. Уште не е познат полот на бебето но пресреќни сме дека Хана ќе си има друштво- потврдила Тамара за „Женски Магазин“ Тодевска и нејзиниот сопруг Александар ...

12 поврзани вести »

Меркел телефонски разговарала со Заев и Ципрас – Димитров и Коѕијас во Њујорк со различни позиции за Илинденска

МК News - пред: 7 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер. Овие раговори на Меркел со Заев и со Ципрас, доаѓаат два дена пред сребата на Димитров и Коѕијас со Нимиц, и два дена откако Грција го одби начелно ...

25 поврзани вести »

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ на СЈО

МК News - пред: 7 часа

Обвинетиот поранешен помошник министер во МВР Ѓоко Поповски виновен е за кривичното дело злоупотреба на службената положба. Судот го осудува на казна затвор од девет години. Ваквата пресуда денеска во новата зграда на Кривичниот суд ја соопшти ...

136 поврзани вести »

Првата семејна фотографија на Хари и Меган

МК News - пред: 12 часа

Војводата и војвотката од Сасекс, до скоро принцот Хари и Меган Маркл, ги објавија првите официјални фотографии од нивната свадба, што се одржа во неделата. – Ми претставуваше неверојатна чест да го документирам инспиративното љубовно патување на ...

140 поврзани вести »

Заев и Мицковски утревечер на прв ТВ дуел на МТВ

МК News - пред: 12 часа

Македонската телевизија утревечер, во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

42 поврзани вести »

Бебе паднало од тераса, додека неговата мајка пружала алишта

МК News - пред: 12 часа

Вознемирувачки настан ја потресе Србија. Бебе старо шест месеци, инаку дете на сопственикот на турската фабрика „Џинси Србија“ во Лесковац, Јасин Даниз паднало од тераса од нивниот семеен стан во центарот на градот и се наоѓа во критична состојба.

8 поврзани вести »

Следува продолжен викенд, еве какво ќе биде времето

МК News - пред: 13 часа

24 мај 2018 година, четврток, „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. 25 мај 2018 година (петок), Духовден, петок пред Духовден е неработен ден за граѓаните од православна ...

Ал Џезеира: Канабисот може да и донесе на Македонија заработка од сто милиони евра годишно

МК News - пред: 13 часа

Седум компанија во Македонија со мешан капитал произведуваат канабис од кој потоа ќе се произведува масло за медицинска употреба. Интересите за оваа индустрија се зголемуваат и затоа владата работи на уште подобро уредување на оваа деликатна дејност.

7 поврзани вести »

Денеска е летен Свети Никола- овие работи никако не ги правете

МК News - пред: 13 часа

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај- Мирликискиот чудотворец. Во прашање е спомен на настанот кога моштите на овој светец се пренесени од Мир ...

9 поврзани вести »

Детали за несреќа во Скопје: Маж и жена мртви на лице место

МК News - пред: 13 часа

Во периодот од 01.00 до 06.00 часот на локалниот пат пат селот Миладиновци-село Кадино, патничко возило „Џип Гранд Чироки“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 72-годишниот З.Д. од селото Долно Лисиче, излеглo надвор од коловозот и падналo ...

19 поврзани вести »

Детали за смртта на македонскиот планинар

МК News - пред: 13 часа

Со огромна тага ја примивме веста, дека нашиот другар, пријател и огромен љубител на планината и природата Др. Георги Петков – член на ПД Кожув од Гевгелија починал во обидот да биде шестиот Македонец кој го искачил највисокиот врв на светот Монт ...

40 поврзани вести »

Шумахер се разбудил од кома и ја препознал сопругата

МК News - пред: 13 часа

Легендата на Формула 1. Михаил Шумахер се разбудил од кома, по кобната несреќа која се случи на 29. декември, потврди семејството, пренесоа медиумите. Неговото семејство се заблагодари за поддршката и молитвите на сите.

11 поврзани вести »

МРТ се подготвува за дуелот меѓу Заев и Мицкоски во среда

МК News - 21.05.2018

Македонската радио телевизија подготвува студио во кое ќе се одржи дуелот меѓу премерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во среда, објави Фокус. Но, за одржување на дуелот сѐ уште нема официјална потврда ниту од двете страни.

42 поврзани вести »

Реконструкција во Влада: Нови министри за образование, правда и култура

МК News - 21.05.2018

Сѐ уште актуелната министерска за образование и наука, Рената Дескоска, потврди дека токму Арбр Адеми од редовите на ДУИ ќе биде нејзиниот наследник, односно нов министер. Поранешниот амбасаор во Данска, Асаф Адеми од движењето БЕСА на Африм Гаши, ...

59 поврзани вести »

Во притвор 67-годишниот кичевчанец што се обиде да силува 6 годишно дете

МК News - 21.05.2018

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“, полициската станица од Кичево до надлежното Јавно обвинителство во Гостивар, поднесе кривична пријава против 67-годишно лице од Кичево.

17 поврзани вести »

Сестрата на Катица Јанева не е избрана за заменик претседател на Комисија за хартии од вредност

МК News - 21.05.2018

Лиле Делиџакова, сестрата на специјалната обвинителка Катица Јанева, засега ќе остане на гевгелиска адреса, затоа што немаше доволен број на пратеници за гласање за нејзин избор за втор човек на комисијата за хартии од вредност.

21 поврзани вести »

Која е Анита Ангеловска Бежоска – новиот гувернер на НБРМ

МК News - 21.05.2018

Собранието на Република Македонија на 46. седница ја именуваше д-р Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ). За неа гласаа 81 пратеник, воздржани и против немаше.

123 поврзани вести »