TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Шешељ запали знамиња на ЕУ и НАТО во центарот на Белград

MTM - пред: 6 часа

Маршот започна од улицата „Кнез Михаилова" и заврши пред Претседателската палата. Учесниците на маршот ги предводеше лидерот на СРС и осуден воен злосторник од страна на Хашкиот трибунал, Воислав Шешељ, кој на почетокот на собирот запали знамиња на ...

20 поврзани вести »

Општина Гази Баба и градот Скопје со заедничка акција ја чистеа парк шумата Гази Баба

MTM - пред: 6 часа

Општина Гази Баба и градот Скопје, заедно со комуналното претпријатие ЈКП Гази Баба и ЈП Паркови и зеленило, со поддршка на Акцијаши – Скопје организираа голема еко акција за чистење на парк шумата Гази Баба.

16 поврзани вести »

Одбележана двегодишнината од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка" во Струмица

MTM - пред: 7 часа

На градскиот плоштад „Гоце Делчев" во Струмица денеска беше одбележана двегодишнината од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка". Пред поголем број верници и граѓани се одржа молитвословие (доксологија), а во присуство на ...

14 поврзани вести »

Исчистени 300 кубни метри отпад од диви депонии на Јадранската магистрала

MTM - пред: 7 часа

Исчистени се приближно 300 кубни метри отпад од диви депонии на потегот од булеварот „Словенија" кон Момин поток во рамки на седумдневната акција што заврши вчера за генерално чистење на Јадранската магистрала, во скопската населба Визбегово.

21 поврзани вести »

Шапуриќ: Олеснување на прометот на стоки преку редуцирање на царинските бариери во ЈИЕ

MTM - пред: 8 часа

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија Зоран Шапуриќ учествуваа на шестиот „Регионален самит на ...

13 поврзани вести »

Проработеја три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

MTM - пред: 8 часа

Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

72 поврзани вести »

Трамп: САД остануваат внимателни во однос на „Исламска држава"

MTM - пред: 8 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога е во прашање терористичката група „Исламска држава" и ги предупреди евентуалните регрути дека ќе бидат „мртви" ако се придружат на џихадистите.

26 поврзани вести »

Осака елиминирана во третото коло на турнирот во Мајами

MTM - пред: 9 часа

Лидерката во светската ВТА листа, Наоми Осака (Јапонија) отпадна во третиот круг на силниот тениски турнир на тврда подлога во Мајами со награден фонд од 9 милиони долари. Осака загуби од број 27 во шемата, Су-Веи Сие од Тајван со 6:4, 6:7 (4), 3:6 ...

9 поврзани вести »

Федерер се квалификуваше за третото коло во Мајами, Зверев елиминиран од Ферер

MTM - пред: 9 часа

Трикратниот шампион Роџер Федерер (Швајцарија) се квалификуваше за третиот круг на „Мастерс" турнирот во Мајами со награден фонд од 8,36 милиони долари. 37-годишниот Федерер го порази Раду Албот (Молдавија) ​​со 4:6, 7:5, 6:3 за нешто над 2 часа ...

55 поврзани вести »

Во велешко активни неколку шумски пожари

MTM - пред: 9 часа

Уште еден шумски пожар над месноста викана „Неделна вода" во Велес изби утрово во 9:30 часот, каде гори нискостеблеста дабова шума. Во гаснењето се вклучени екипи од ШС „Бабуна" и Територијалната Противпожарна Единица од Велес.

35 поврзани вести »

СДСМ: Посветеноста на институциите во борбата против криумчарење мигранти дава резултати

MTM - пред: 9 часа

Ефикасноста на институциите дава резултати, трикратно е зголемено спречувањето на криумчарење мигранти. Посветеноста на институциите во борбата против криумчарење мигранти дава резултати. Според официјалните податоци, во 2018 година, трикратно е ...

54 поврзани вести »

Нов протест во Црна Гора со барање за оставка на Владата и Претседателот

MTM - пред: 9 часа

Во Подгорица синоќа е одржан шестиот по ред граѓански протест „97.000: Спротивстави се", на кој учествуваа повеќе илјади граѓани со барање за оставка на Владата и претседателот на државата.

22 поврзани вести »

Дончиќ и Новицки го предводеа Далас до убедлива победа над шампионот

MTM - пред: 10 часа

Тежок пораз од 91:126 доживеа шампионот на НБА, Голден Стејт во својата сала во Оукленд од Далас. Лука Дончиќ и Дирк Новицки одиграа брилијантен меч и ги поведоа „телињата" до неочекувана победа.

39 поврзани вести »

Џерард: Ќе бидам најсреќна личност, ако Ливерпул ја освои титулата

MTM - пред: 10 часа

Стивен Џерард по добротворниот судир на Ливерпул и Милан и синоќа изјави дека секогаш е специјално кога игра на „Енфилд", особено кога е полн. Да се ​​игра против Милан со моите поранешни соиграчи и да го постигнам победничкиот гол е посебно чувство.

7 поврзани вести »

Азар: Со Реал уште нема ништо

MTM - пред: 10 часа

Ѕвездата на Челзи, Еден Азар се обиде да побегне од прашањата дали ќе заигра во Реал Мадрид од следната сезона. Шпанските медиуми споделија дека се разбрал со „белите" за 5-годишен договор, иако се уште нема разбирање помеѓу двата клуба.

48 поврзани вести »

МЗТ брка победа против Спарс за пласман во финалето на АБА-2

MTM - пред: 10 часа

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански" го игра вториот меч од полуфиналната плејоф серија во АБА-2 против босански Спарс, а со победа ќе се пласира во финалето на регионалното кошаркарско натпреварување.

30 поврзани вести »

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

MTM - пред: 10 часа

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

36 поврзани вести »

Парондо по победата во Загреб: Горд сум на ракометарите

MTM - пред: 10 часа

Тренерот на македонскиот шампион Вардар, Роберто Парондо по синоќешниот убедлив триумф од девет голови разлика (18-27) во првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите против ППД Загреб, изрази благодарност до играчите и посочи дека е горд на ...

133 поврзани вести »

Вардар со убедлива победа на гостувањето во Загреб

MTM - пред: 10 часа

Екипата на Вардар вечерва славше убедливо на гостувањето кај ППД Загреб со 18:27 (6:14) во првиот дуел од осминафиналето на ракометната Лига на шампиони. По вечерашната победа во „Арена Загреб", „црвено-црните" веќе се со една нога во четвртфиналето.

133 поврзани вести »

Ангеловски: Подготвени влегуваме во дуелот со Словенија

MTM - пред: 10 часа

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, на официјалната прес-конференција пред утрешниот наптревар против Словенија во квалификациите за ЕП 2020 изјави дека во тимот владее одлична атмосфера по победата над Летонија ...

81 поврзани вести »