TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Германија и забрани на иранска авиокомпанија да сообраќа во земјата

MTM - пред: 21 часа

Германската федерална служба за воздушен сообраќај во Брауншвајг забрани иранската авиокомпанија „Махан Ер" (Mahan Air) да сообраќа во Германија. – Махан Ер мора да ги запре сите летови кон и од Германија до понатамошно известување, се вели во ...

9 поврзани вести »

Европската комисија предупредува на злоупотреби при „купување" државјанства во ЕУ

MTM - пред: 21 часа

Европската комисија ќе испрати официјално предупредување до земјите членки дека програмите во некои држави на ЕУ кои дозволуваат богати странци да добиваат државјанство, можат да го зголемат ризикот од корупција, затајување данок и перење пари.

27 поврзани вести »

Канадска фирма открила богати наоѓалишта во јужна Србија

MTM - пред: 21 часа

Канадската фирма за истражување „Медголд рисорсис" во јужна Србија, на границата со Бугарија и Македонија, пронашла одлични индикатори дека во таа област има богати наоѓалишта на благородни метали, јави Радио телевизија Војводина повикувајќи се на ...

10 поврзани вести »

Програмата на ЕК „Обуки за дигитални можности" достапна за студенти и претпријатија

MTM - пред: 22 часа

Програмата на Европската комисија „Обуки за дигитални можности" (Digital Opportunity Traineeships) за напредни дигитални вештини во рамки на меѓугранични обуки за студенти од сите дисциплини е отворена и за студенти и претпријатија од Македонија.

„Global Game jam" од 25-27 јануари во Македонија

MTM - пред: 22 часа

Годинашното издание на најголемиот интернационален настан за креирање игри „Global Game Jam" ќе се одржи од 25-27 јануари во Скопје и Битола. Настанот се одржува истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на 48-часовен маратон.

5 поврзани вести »

Десетмина загинати при пожар на два брода во Керчинскиот Теснец

MTM - пред: 22 часа

Најмалку 10 лица загинаа во пожари што избувнаа на два брода, што пловат под знаме на Танзанија, во водите на Керчинскиот Теснец, соопшти вечерва руската Федерална агенција за поморска и речна пловидба.

31 поврзани вести »

ЕУ бара излез од кризата во ДР Конго

MTM - пред: 22 часа

Постизборната криза во Демократска Република Конго е една од главните точки на денешниот министерски состанок за надворешни работи на ЕУ, јавува дописничката на МИА во Брисел. Откако изборната комисија на Конго го прогласи Феликс Чисекеди за ...

4 поврзани вести »

Намалена видливост поради магла на неколку патни правци

MTM - пред: 23 часа

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради појава на магла има во Битола, Прилеп, Плетвар и на патните правци крак-Маврово, крак-Стража и Страцин-Пробиштип. Како што соопшти Јавното претпријатие „Македонија пат", сообраќајот на државните патишта ...

Ватсап го ограничи испраќањето на една порака до најмногу пет корисници

MTM - пред: 23 часа

Апликацијата за испраќање на пораки Ватсап од денеска го ограничи до пет бројот на корисници или групи на кои може да им се прати една истата порака, соопшти заменик претседателот за комуникации на компанијата, Викторија Грант.

15 поврзани вести »

Анкета: Паѓа довербата во Путин

MTM - пред: 23 часа

Рејтингот на рускиот претседател Владимир Путин „престана да биде неранлив" што е последица од влошувањето на условите за живот во Русија, пишува рускиот весник „Ведомости". Првото социолошко истражување годинава, спроведено од страна на ...

19 поврзани вести »

Харадинај не кажува дали ќе го прифати барањето на САД за укинување на таксата кон Србија

MTM - пред: 23 часа

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска избегна да даде директен одговор дали неговата Влада, по притисоците од САД, Европската унија, но и од внатрешните фактори во Косово, ќе ја укине таксата од 100 отсто на увозот на стоки од Србија и Босна и ...

36 поврзани вести »

Се здружуваат „Тојота" и „Панасоник" – ќе прават заедно батерии за електрични возила

MTM - пред: 23 часа

Јапонските компании Тојота Мотор и Панасоник од идната година ќе се здружат за да произведуваат батерии за електрични возила во обид да им конкурираат на кинеските ривали, тврдат јапонски медиуми.

12 поврзани вести »

Во грчкиот парламент комисиска расправа со високи тонови за Договорот од Преспа

MTM - пред: 23 часа

На високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од пратеникот од Златна Зора, Илијас Касидиарис, во тек е Комисијата за национална одбрана и ...

53 поврзани вести »

Меј преговара со пратениците за измени во „планот Б" за Брегзит

MTM - пред: 23 часа

Британската премиерка Тереза Меј води преговори со претставници на пратениците во Парламентот во Лондон, посветени на измени во нејзиниот „планот Б" за Брегзит, со цел да обезбеди парламентарна поддршка за предлогот, соопшти денеска портпарол на ...

108 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски глуми загриженост, а сноси директна одговорност за зголемување на загадувањето и поскапување на струјата

MTM - пред: 1 ден

Се јави Христијан Хидро Мицкоски, човекот што сноси директна одговорност за зголемување на аерозагадувањето, поскапување на струјата и зголемување на сиромаштијата. Лицемерно денеска глуми загриженост Мицкоски за проблемот со загадувањето, после 11 ...

45 поврзани вести »

Заменик-министерот Лазовски на отворање на „Матера – Европски град на културата 2019"

MTM - пред: 1 ден

Заменик-министерот за култура Владимир Лазовски од 18 до 21 јануари присуствува на церемонијата на отворање на Европскиот град на културата за 2019 година во Матера – град во јужна Италија.

6 поврзани вести »

„Зелената нафта" „ќе пристигне" до пролетната сеидба

MTM - пред: 1 ден

„Зелената нафта" за земјоделците ќе биде достапна најверојатно за пролетната седиба. Мерката ќе опфати 55.000 производители, а предвидува со државни пари да се покријат 30 проценти од трошоците за набавка на гориво за земјоделската механизација.

10 поврзани вести »

Мицкоски: Состојбата со загадениот воздух е алармантна, владата да прогласи вонредна состојба

MTM - пред: 1 ден

Во ситуација кога како држава се соочуваме со сериозни проблеми и порази, сменето име, идентитет, нелегално прогласена двојазичност, сиромаштија, имаме пресметка на власта со пазарџиите, но и пензии кои се кратат во однос на законски предвиденото, ...

142 поврзани вести »

Османи: ДУИ е за заеднички кандидат на претседателските избори

MTM - пред: 1 ден

Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за ...

72 поврзани вести »

Самитот во Дaвос без „петката" од Советот за безбедност на ОН

MTM - пред: 1 ден

Во Давос од 22 до 25 јануари се одржува економскиот форум каде ќе бидат светските челници и на кој ќе се зборува за стратегии за иднината и ќе се обиде да се најдат одгвоори за актуелните проблеми.

53 поврзани вести »