TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Мицкоски: Состојбата со загадениот воздух е алармантна, владата да прогласи вонредна состојба

MTM - 21.01.2019

Во ситуација кога како држава се соочуваме со сериозни проблеми и порази, сменето име, идентитет, нелегално прогласена двојазичност, сиромаштија, имаме пресметка на власта со пазарџиите, но и пензии кои се кратат во однос на законски предвиденото, ...

118 поврзани вести »

Османи: ДУИ е за заеднички кандидат на претседателските избори

MTM - 21.01.2019

Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за ...

72 поврзани вести »

Самитот во Дaвос без „петката" од Советот за безбедност на ОН

MTM - 21.01.2019

Во Давос од 22 до 25 јануари се одржува економскиот форум каде ќе бидат светските челници и на кој ќе се зборува за стратегии за иднината и ќе се обиде да се најдат одгвоори за актуелните проблеми.

53 поврзани вести »

Почнуваат проектните активности за изградба на мини акумулација на Пониква

MTM - 21.01.2019

Локалната самоуправа на Кочани ги почна проектните активности за изградба на мини акумулација на Осоговските Планини за водоснабдување на туристичкиот центар Пониква. Во тек е постапката за избор на фирма што ќе ги направи истражните геотехнички ...

7 поврзани вести »

Научниците веќе можат да одгледуваат совршени човечки крвни садови во лабораторија

MTM - 21.01.2019

Последното откритие кое може целосно да го промени начинот на истражување на дијабетисот и како тој се третира е систем од човечки крвни садови целосно идентични на оние кои ја транспортираат крвта низ нашите тела.

Подготовки за фестивалот „Пролетни веселби"

MTM - 21.01.2019

Делегација на Здружението и Организацискиот одбор на Меѓународниот фестивал „Пролетни веселби", што во валандовското село Чалакли во мај се одржува по повод празникот Х’дерлез, минатата недела била во работна посета на Анкара.

4 поврзани вести »

Ердоган до Трамп: Турските сили се подготвени веднаш да го преземат Манџиб

MTM - 21.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп нагласил дека Турција е подготвена да преземе обезбедување на Мнаџиб во Сирија без одлагање.

Теохаропулис избришан од Движење на Промена поради позитивниот став за Договорот од Преспа

MTM - 21.01.2019

Претседателот на Демократска левица, Танасис Теохаропулос, е избришан од пратеничката група на Движење на промена во кое коалицира заедно со ПАСОК поради неговиот став да гласа за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

20 поврзани вести »

Полицијата откри малолетници во два угостителски објекти по полноќ

MTM - 21.01.2019

Полицијата открила присуство на малолетници по полноќ изминатиот викенд во два угостителски објекта, информираат од СВР Струмица. Контролата била извршена во повеќе угостителски објекти во централното градско подрачје во Струмица.

7 поврзани вести »

Ѓорчев: Заев и СДСМ директно удрија врз пензионерите, се крати растот на пензиите

MTM - 21.01.2019

Почитувани Владата на Зоран Заев и СДСМ апсолутно ги разочарува сите категории на граѓани, ги разочарува младите, ги разочарува старите, ги разочарува и вработените и невработените. Откако ги покачија даноците и давачките кон државата, донесоа закон ...

41 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го укина законското усогласување на пензиите, а денес глуми загриженост

MTM - 21.01.2019

Нема граници лицемерието на антинардоното ВМРО ДПМНЕ. Токму таа партија го укина законското усогласување на пензиите, манипулираше со пензионерите а денес глуми загриженост за пензионерите.

41 поврзани вести »

Власта во дилема за можни предвремени избори во Србија, опозицијата најавува бојкот

MTM - 21.01.2019

По повеќенеделните масовни граѓански протести во повеќе српски градови, се повеќе се актуелизира темата за можни предвремени парламентрани избори во Србија. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска уште еднаш го повтори ставот дека ниту ја ...

99 поврзани вести »

Еве кои градоначалници денеска ги оставија автомобилите поради загадениот воздух

MTM - 21.01.2019

Во Скопје веќе втор ден важат итните мерки кои ги донесе Град Скопје поради енормното количество на ПМ10 честички во воздухот. Викендот Скопје се најде на прво место на листата по аерозагадување во светот, па се вклучи алармот за стапување на итните ...

16 поврзани вести »

Општина Ѓорче Петров демантира дека е зголемена платата на градоначалникот

MTM - 21.01.2019

Општина Ѓорче Петров демантира дека е зголемена платата на градоначалникот. Општинската прес служба до нашиот медиум објави демант кој ви го пренесуваме во целост. Во врска со информациите кои деновиве беа објавени во дел од средствата за јавно ...

4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

MTM - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

29 поврзани вести »

Азманов поднел кривична пријава против Бојан Јовановски за изнуда и изнесување невистини

MTM - 21.01.2019

По повод најавената ТВ-емисија „Инсајдер" што ќе се емитува на 1 ТВ, на која се споменува името на Зоран Азманов, претседател на надзорниот одбор на Настел ДООЕЛ, тој денеска на прес конференција кажа дека против сопственикот на телевизијата Бојан ...

57 поврзани вести »

Пуштен во употреба реновиран дел од Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

MTM - 21.01.2019

Комплетно реновиран дел од Универзитетската клиника за пластична и реконструктивна хирургија е пуштен денеска во употреба, објави попладнево на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Москва: Неприфатливо е САД да бараат да го уништиме новиот ракетен систем

MTM - 21.01.2019

Русија денеска соопшти дека смета оти е неприфатливо Вашингтон да бара од Москва да го уништи нејзиниот нов систем со крстосувачки ракети. САД сметаат дека со овој ракетен систем Русија „директно и континуирано" го крши Договорот за ликвидација на ...

13 поврзани вести »

ВНИМАВАЈТЕ: Најчести причини за пожар се електрична инсталација, грејни тела и неисчистени оџаци

MTM - 21.01.2019

Во текот на зимскитете месеци во 2018 годинасе запалиле 150 оџаци во Скопје, информираат од Противпожарната бригада на Град Скопје. Во пожарите минатата година загинале 7 лица, а околу 20 се здобиле со повреди, додека пак од пожарникарите петмина ...

Сите деца од Домот „11 Октомври" згрижени во мали групни домови и згрижувачки семејства

MTM - 21.01.2019

Сите деца од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври" се извлечени од оваа гломазна институција и сместени дел во згрижувачки семејства и во мали групни домови. Домот треба да се трансформира во центар за поддршка на семејства во ...