TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

ЗНМ: Осуда на заканите кон новинарите од 1ТВ од страна на бизнисменот Азманов

MTM - 21.01.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува вербалната закана за убиство упатена кон новинарите и уредникот на 1ТВ Ацо Кабранов од страна на бизнисменот Зоран Азманов. Овие закани претставуваат брутално кршење на правата на новинарите и ...

56 поврзани вести »

Квотите за челични производи ќе ја погоди целата индустрија, но капацитетите ќе продолжат да работат

MTM - 21.01.2019

Домашните компании од преработувачката метална инудстрија, но и сите поврзани компании во синџирот ќе претрпат штети од воведувањето на квоти за увоз во ЕУ што треба да се применуваат од почетокот на наредниот месец.

26 поврзани вести »

„Еко-живот" изврши прихрана на животинскиот свет на неколку локации

MTM - 21.01.2019

Еколошкото друштво „Еко-живот" од Кавадарци изврши прихрана на животинскиот свет на неколку локации. Нивни активисти беа на терен во атарот на селата Дреново и Драдња и кај Тиквешко Езеро.

Во Куманово за една недела регистрирани 39 заболени од грип

MTM - 21.01.2019

Во Центарот за јавно здравје во Куманово минатата недела се регистрирани 39 заболени од грип, информираа денеска надлежните од таа јавна здравствена установа. Тројца од нив побарале помош од лекарите на инфективното одделение во Општата болница во ...

49 поврзани вести »

Намалување на цената за закуп и бесплатни спортски сали за лица со посебни потреби

MTM - 21.01.2019

Градот Скопје предвидува измена и дополнување на Одлуката за условите и начинот на давање под закуп на недвижен имот во сопственост на Град Скопје, со што ќе се овозможи бесплатно користење на спортските сали на установите во сопственост на градот, ...

12 поврзани вести »

Во четврток вечер ратификација на Договорот од Преспа

MTM - 21.01.2019

Во среда во 10 часот по локално време започнува расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето ќе биде во четврток вечер, брифираат извори од грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од ...

53 поврзани вести »

Од ноќеска поскапуваат бензините и дизелот

MTM - 21.01.2019

Малопродажните цени на бензините Еуросупер-95 и Еуросупер-98 од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, на Еуродизел за 3,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство за четити денари од литар, одлучи денеска Реулаторната комисија за енергетика.

57 поврзани вести »

До 120 повици дневно во Итната медицинска помош

MTM - 21.01.2019

Минимално зголемување на бројот на повици дневно се регистрираат во Итната медицинска помош (ИМП) во Скопје во овој период кога преовладува променливо време, кога има голема влага и загадување во воздухот, како и промени во воздушниот притисок.

13 поврзани вести »

Една третина помалку интервенции имале пожарникарите од Виница во 2018 година

MTM - 21.01.2019

Вкупно 62 интервенции за гаснење пожари имала Територијалната противпожарна единица од Виница во текот на 2018 година, што е за една третина помалку во споредба со претходниот едногодишен период.

3 поврзани вести »

Повредено лице од Јабланица, при тепачка со соселанец

MTM - 21.01.2019

Во Струшкото село Јабланица вчера нарушен е јавниот ред и мир со физички напад меѓу две лица. СВР Охрид денеска соопшти дека околу 14 часот С.Ш. од селото Јабланица, физички го нападнал својот соселанец Б.К.

8 поврзани вести »

Вонреден инспекциски надзор на градилиштата, автосервисите и отпадите во општина Аеродром

MTM - 21.01.2019

Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, автосервисите и отпадите извршен денеска од Инспекциската служба на општина Аеродром.

17 поврзани вести »

Пред Владата протест на работници од „Еурокомпозит"

MTM - 21.01.2019

Вработени во прилепската фабрика „Еурокомпозит" денеска протестираат пред Владата, барајќи исполнување, на, како што велат од синдикалната организација, ветувањата за исплата на заостанатите придонеси, плати и отпремнини.

14 поврзани вести »

Германија депортирала рекорден број бегалци во држави од ЕУ

MTM - 21.01.2019

Германија депортирала рекорден број бегалци во држави членки на Европската унија. Тоа го објави германскиот весник Зидојче цајтунг повикувајќи се на податоци на федералните власти побарани од пратеник на левицата.

11 поврзани вести »

Лилиан Мори Паские е повторно избрана за претседателка на ПССЕ

MTM - 21.01.2019

Швајцарската парламентарка Лилиан Мори Паские повторно ја доби повторно довербата на своите колеги во Парламентарното собрание на Советот на Европа, кое ќе го води уште една година, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

37 поврзани вести »

Ерјавец: Словенија дава безрезервна поддршка за Македонија, ја разбира жртвата што се дава на патот до НАТО

MTM - 21.01.2019

Словенија го прифати Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, што треба да биде ратификуван од сите земји-членки на Алијансата, пред Македонија и официјално да стане 30. членка. Протоколот без проблем е прифатен од сите земји-членки, а сега ...

84 поврзани вести »

Од денеска може да аплицирате за субвенции за набавка на печки на пелети

MTM - 21.01.2019

Град Скопје, денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за набавка на печки на пелети. Повикот ќе се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“.

21 поврзани вести »

За новите еко автобуси ќе почекаме уште една година

MTM - 21.01.2019

Обновата на возниот парк на јавниот автобуски превоз во главниот град на државата е процес кој мора да се одвива внимателно и плански со цел да се обезбеди одржливост на урбаната мобилност која целосно ќе излезе во пресрет на потребите на скопјани, ...

2 поврзани вести »

Пред жителите на Јурумлери презентиран проектот за изградба на вакуумска канализациона мрежа

MTM - 21.01.2019

Општина Гази Баба и министерството за финансии го потпишаа договорот со Светската банка преку кој се обезбедуваат 72 милиони денари за изградба на првата вакуум канализациона мрежа во населеното место Јурумлери.

2 поврзани вести »

Свети Сава, 27 јануари, неработен за припадниците на српската заедница

MTM - 21.01.2019

Свети Сава, 27 јануари (недела) , е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните припадници на српската заедница во Република ...

Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат

MTM - 21.01.2019

Јавното обвинителство неделава ќе сослуша доста сведоци во рамки на истрагата за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а очекува да бидат преземени и доказите барани од Република Албанија, изјави јавната обвинителка Вилма Русковска, која ...