TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Челзи ќе го прати Мората на позајмица во Атлетико

MTM - 21.01.2019

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората, наскоро ќе стане играч на Атлетико. Клубовите се согласиле напаѓачот до крајот на сезоната да биде на позајмица во Лондон, објавија шпанските медиуми. Се очекува во текот на оваа седмица трансферот да биде ...

45 поврзани вести »

Кражбите на струја причина за чести дефекти на уличното осветлување во Ѓорче Петров

MTM - 21.01.2019

Поради зачестените кражби на струја од системот за улично осветлување, настануваат дефекти на мрежата и цели линии на светилки престануваат да светат, информираат од Општина Ѓорче Петров и додаваат дека службите за енергетска ефикасност се во ...

Русковска: Обвинителниот акт за „27 април" нема суштински измени

MTM - 21.01.2019

Обвинителниот акт за случајот „27 април" не претрпи суштински измени и останува истото кривично дело, изјави денеска пред Кривичниот суд јавната обвинителка Вилма Русковска. – Обвинителниот акт не претрпи суштински измени.

Продолжи судењето на обвинетите за убиството на Саздовски

MTM - 21.01.2019

Пред почетокот на денешното рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски-Саздо, јавниот обвинител до Судот достави оригинална наредба за обезбедување записи од видео камера од ЦД Безбедносен град.

Роуз со звукот на сирената за победа на Минесота над Феникс (видео)

MTM - 21.01.2019

Со поените постигнати во последната секунда, Дерек Роуз и донесе победа на Минесота над Феникс на еден од трите натпревари во НБА-лигата одиграни ноќеска. Резултати: Индијана – Шарлот 120:95 Минесота – Феникс 116:114 Сан Антонио – Лос Анџелес ...

Денеска и утре бесплатно скијање за деца во Ски центарот Маврово

MTM - 21.01.2019

Ски центарот Маврово, денеска и утре, ќе овозможи бесплатно скијање за ученици додека не се вратат во училишните клупи. – Им излегуваме во пресрет и ги покануваме сите деца да бидат наши гости и да дишат чист воздух на планина додека да помине ...

Обвинение против 27-годишно лице од село Селемли за одгледување и продажба на марихуана

MTM - 21.01.2019

– По извршен претрес по наредба на судија на претходна постапка од Основниот суд Гевгелија, на 23 мај годинава, во домот на бабата на обвинетиот, во две неупотребливи машини за перење пронајдени се четири најлонски кеси со наркотична дрога – ...

36 поврзани вести »

Судењето за „27 април" одложено за 31 јануари

MTM - 21.01.2019

Судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија се одложува за 31 јануари бидејќи Апелација се уште нема одговорено на сите жалби по барањата за амнестија.

53 поврзани вести »

СДСМ: Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и игнорирањето на проблемот придонесе загадувањето да ескалира, сега се ...

MTM - 21.01.2019

11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со аерозагадувањето и наместо на потребите на граѓаните се посвети на криминал и корупција. Цели 11 години антинародната ВМРО-ДПМНЕ системски го уништуваше зеленилото, ја загрозуваше животната средина ...

47 поврзани вести »

Патријарх Нофит: Со решавањето на името ќе се придвижи и црковното прашање

MTM - 21.01.2019

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Се уште се работи околу името на државата Македонија. Кога ќе се утврдат сите детали, ќе се придвижи сигурно и ...

24 поврзани вести »

Осака, Свитолина и Плишкова обезбедија четвртфинале на Австралија опен

MTM - 21.01.2019

Елина Свитолина, Наоми Осака и Каролина Плишкова изборија четвртфинале на првиот годинашен Грен слем, Австралија опен. Украинката Свитолина ја елиминира американската ривалка Медисон Киз со 2-1, по сетови 6:2, 1:6 и 6:2.

45 поврзани вести »

Патронажната служба со редовни посети на хронично болните во Струмица

MTM - 21.01.2019

Тимови на патронажни сестри на ЈЗУ „Здравствен дом" Струмица почнаа со редовни посети на хронично болните кои се лекуваат во домашни услови. Според одговорната сестра Евдокија Митрева, од денеска посетите ќе се реализираат со новото возило, кое ...

Студеничани утре без струја

MTM - 21.01.2019

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе бидат делови од општина Студеничани. Како што информираат од РЦУК во периодот од 09:00 – 15:00 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од село Батинци – ...

9 поврзани вести »

Продолжува судењето за „крвавиот четврток" во Собранието

MTM - 21.01.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија, против осумнаесетмината неамнестирани од првично 33 обвинети.

53 поврзани вести »

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка во посета на Македонија

MTM - 21.01.2019

Новоназначената генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу денеска престојува во работна посета на Македонија. Брегу за време на посетата на Скопје е предвидено да има средба со вицепремиерот задолжен за европски ...

74 поврзани вести »

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор

MTM - 21.01.2019

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни своите обврски.

43 поврзани вести »

Министерката Шекеринска ќе се сретне со словенечкиот колега Ерјавец

MTM - 21.01.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе се сретне со нејзиниот словенечки колега Карл Ерјавец, кој е во официјална посета на Република Македонија. Во рамки на посетата, во организација на Комисијата за одбрана и безбедност во ...

84 поврзани вести »

Косово од денеска со Министерство за одбрана

MTM - 21.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај утрово свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го одбележа подигнувањето на повисоко ниво на досегашното Министерство за безбедносните сили на Косово (ФСК), ...

16 поврзани вести »

Ново рочиште за „Топлик"

MTM - 21.01.2019

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Топлик" на СЈО, каде првоосомничен е ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, за продажба на државно земјиште за изградба на комплексот „Сончев град".

Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

MTM - 21.01.2019

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, попладнево ќе го разгледа нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

61 поврзани вести »