TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Косово од денеска со Министерство за одбрана

MTM - 21.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај утрово свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го одбележа подигнувањето на повисоко ниво на досегашното Министерство за безбедносните сили на Косово (ФСК), ...

16 поврзани вести »

Ново рочиште за „Топлик"

MTM - 21.01.2019

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Топлик" на СЈО, каде првоосомничен е ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, за продажба на државно земјиште за изградба на комплексот „Сончев град".

Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

MTM - 21.01.2019

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, попладнево ќе го разгледа нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

75 поврзани вести »

Илир Мета денеска во Подгорица

MTM - 21.01.2019

Претседателот на Албанија Илир Мета денеска престојува во посета на Подгорица, на покана од црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Мета ќе се сретне и со претставници на албанските партии во Црна Гора.

7 поврзани вести »

Викендов во Скопје 34 сообраќајки, 34 лица лесно повредени

MTM - 21.01.2019

Триесет и четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во 16 од вкупно 34 сообраќајни незгоди што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на Град Скопје. Во 18 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

45 поврзани вести »

Делегација на Собранието на Република Македонија на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур

MTM - 21.01.2019

Делегацијата на Собранието на Република Македонија ќе земе учество на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се одржува од 21 до 25 јануари, jaвува дописникот на МИА од Стразбур.

37 поврзани вести »

Магла на дел од патиштата

MTM - 21.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Кичево, Битола, Павлешници, Смојмирово и Делчево, информира Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат".

Никогаш не сте ја виделе во јавноста ќерката на Саша Поповиќ. Еве како изгледа и што работи

MTM - 21.01.2019

Александра Поповиќ, ќерката на Саша Поповиќ и Сузана Јовановиќ не се појавува во јавноста, а овој пат е фатена со шетање со нејзината мајка. Таа е посветена на студирање, а Саша еднаш призна дека не е заинтересирана за јавниот живот.

ДАЛИ КАРИЕРАТА НА ЈК ВО СРБИЈА Е ЗАВРШЕНА? Душко Тошиќ и поставил ултиматум на Јелена

MTM - 20.01.2019

Душко Тошиќ наводно ставил ултиматум, ако Јелена Карлеуша, сака да остане во брак со него. Фудбалерот на пејачката и предложил, таа и ќерките да се преселат во Кина, за семејството да биде заедно! После порно-скандалот што го потресе целиот регион, ...

60 поврзани вести »

Најстариот човек на планетата почина на возраст од 113 години

MTM - 20.01.2019

Жителот на северниот јапонски остров Хокаидо, Масадзо Нонака, кој минатата година беше прогласен според Книгата на рекорди за најстар човек на планетата, почина на 113-годишна возраст, јавија светските медиуми.

7 поврзани вести »

Македонија го заврши настапот на СП 2019, што рече капитенот Лазаров

MTM - 20.01.2019

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. - Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но многу е подобро да ...

20 поврзани вести »

(ВИДЕО) ПРВО ВИДЕО ПО СЕКС СКАНДАЛОТ: Карлеуша по ова снимање била однесена во болница

MTM - 20.01.2019

Се шпекулираше како Карлеуша на снимање на емисијата ,,Звезде гранда,, доживеала нервен напад, а сега излегоа и снимки кои кажуваат се. Карлеуша која е член на жирито на ова музичко натпреварување и ментор на многу кандидати, на снимањето беше ...

28 поврзани вести »

Париз негира дека му предложил на Токио спојување на Рено и Нисан

MTM - 20.01.2019

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер ја негираше информацијата во јапонските медиуми дека претставници на француската држава побарале спојување на компаниите "Рено" и "Нисан", пренесе Франс прес.

23 поврзани вести »

Илјадници луѓе демонстрираа во Париз против абортусот и евтаназијата

MTM - 20.01.2019

Демонстрантите, кои тврдат дека добиле поддршка од папата Фрањо и неколку француски епископи, ги повикаа лекарите во земјата да прибегнуваат кон т.н.. "откажување од морални причини", и да не извршуваат абортуси, пренесоа француските медиуми.

СП ракомет: Кикс на Хрватска што може да ја чини полуфинале

MTM - 20.01.2019

Репрезентацијата на Бразил направи големо изненадување на ракометниот Мундијал совладувајќи ја фаворизираната Хрватска вечерва во последниот натпревар од третата рунда во Групата – Е. За „коцкестите" овој пораз значи чекор назад во обидот да освојат ...

33 поврзани вести »

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

MTM - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

18 поврзани вести »

Речиси 2000 летови се откажани поради зимската бура во САД

MTM - 20.01.2019

Речиси 2000 летови се откажани, а околу 1.500 одложени поради силната зимска бура во источните делови на САД, објавија медумите. Најпогоден е аеродромот во Бостон. Само три летови се очекува да се реализираат на регионалниот аеродром ...

12 поврзани вести »

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

MTM - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

93 поврзани вести »

Еве што појадува Владимир Путин

MTM - 20.01.2019

За Владимир Путин се зборува дека е ноќна птица, бидејќи поради многубројните обврски и различни временски зони во Русија, приморан е да рабори до полноќ. Затоа првиот утрински оброк го има дури на пладне.

3 поврзани вести »

Момчето кое го фати крстот и навивачката група Лозари Исток собраа повеќе од 81 илјада денари за лекување на Драгана ...

MTM - 20.01.2019

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ, на која и е потребна итна операција во Германија.