TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Министрите за финансии на ЕУ бараат решение во билатерални разговори

Нетпрес - пред: 6 часа

Видео-конференцијата на министрите за финансии на земјите членки на Европската унија, која требаше да почне во 17 часот во четвртокот, доцна вечерта сѐ уште не беше почната, бидејќи се прават обиди на билатерално ниво да се постигне компромис за ...

Дури 206 од заразените од коронавирус немале симптоми

Нетпрес - пред: 6 часа

Дури 206 случаи на заболени од коронавирус во земјава биле без симптоми, покажуваат статистиките на Институтот за јавно здравје. Денешниот извештај на министерството за здравство покажува дека во земјава има 663 заболени од Ковид 19, а досега повеќе ...

1007 поврзани вести »

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани нема Ковид-19

Нетпрес - пред: 6 часа

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е негативен на вирусот. Таа е е хоспитализирана заедно со своето бебе на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во ...

68 поврзани вести »

ММФ предупредува: Следува најголемата економска криза по Големата депресија

Нетпрес - пред: 7 часа

Пандемијата на коронавирусот ќе го претвори годинешниот економски раст во негативен, изјави во четвртокот челничката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупредувајќи дека светот се соочува со најголемата и најлошата ...

53 поврзани вести »

„Танец“ средствата од продадените билети ќе ги намени за најпогодените од коронавирусот

Нетпрес - пред: 7 часа

НУ „Танец“ годинава ќе одржи голем хуманитарен концерт, а донацијата ќе ја адресираат на најпогодените семејства од епидемијата, соопштија вечерва од оваа Национална установа. Како што наведуваат во соопштението, во програмата на „Танец“ за оваа ...

10 поврзани вести »

Њујорк тајмс: Коронавирусот во Њујорк бил донесен од Европа

Нетпрес - пред: 7 часа

Коронавирусот во Њујорк за првпат се појавил во средината на февруари и дошол не од Азија, туку од Европа, јави денеска Њујорк тајмс. Весникот се повикува на ново истражување на Медицинскиот факултет Исан во Маунт Синај во кое се вели дека ...

1007 поврзани вести »

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

Нетпрес - пред: 7 часа

Долниот дом на шпанскиот Парламент денеска го одобри барањето на владата за продолжување на вонредната состојба до 26 април заради ширењето на коронавирусот, пренесоа светските агенции. Седницата на парламентот се оддржа во практично празна сала, ...

16 поврзани вести »

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

Нетпрес - пред: 7 часа

Британскиот премиер Борис Џонсон веќе не се наоѓа на Одделот за интензивна нега на болницата „Сент Томас“ во Лондон, изјави неговиот портпарол, пренесоа британските медиуми. -Тој внинателно ќе биде следен од медицинската екипа во раната фаза од ...

91 поврзани вести »

Во близина на Чикаго подготвуваат мртовечница за примање до 2.000 тела, нови бројки во САД

Нетпрес - пред: 7 часа

Бирото за судска медицина во округот Кук, во американската сојузна држава Илиноис, поради пандемијата на коронавирусот има намера однапред да подготви мртовечница којашто ќе може да прими до 2.000 тела, објави во четвртокот телевизијата CNN ...

Фондот за здравство изгуби судски спор за смрт на болен, Апасиев со пцости до Ден Дончев

Нетпрес - пред: 8 часа

Кај е сега ДЕН ДОНЧЕВ, племе му …м расипано!!! Илјадници луѓе изумреа, од шо не сфативте у тоа Фондот глуп дека ИТНО решавање за болен човек на постела, не е решавање после пола година!? Да ви …м и правилници, и деловници, и све по список! Па уште и ...

7 поврзани вести »

Џонсон преместен од интензивна нега на одделение

Нетпрес - пред: 8 часа

Британскиот премиер Борис Џонсон е преместен од интензивна нега на одделот, објави во четвртокот вечерта неговиот портпарол. „Премиерот вечерва е преместен од интензивна нега на одделението, каде што внимателно ќе се следи неговата состојба во текот ...

91 поврзани вести »

Манчевски: Апликацијата за справување со коронавирусот подготвена, нема допир со личните податоци

Нетпрес - пред: 8 часа

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во емисијата Вин Вин на Телма ја објасни мобилната апликација за справување со коронавирусот и најави дека таа е целосно подготвена.

36 поврзани вести »

Сите играчи во НБА ќе добијат целосни плати на 15-ти април

Нетпрес - пред: 8 часа

Иако во НБА лигата не е одигран ниеден натпревар од 11-ти септември, кога беше објавено дека францускиот ценатар на Јута Џез, Руди Гобер, е позитивен на коронавирусот, на сите играчи во најдобрата кошаркарка лига на светот ќе им бидат исплатени ...

Ќерката на Пол Вокер сподели видео од татко си

Нетпрес - пред: 8 часа

Ќерката на ѕвездата од филмот „Брзи и бесни“ Пол Вокер, Медоу објави видео од својот татко на нејзиниот инстаграм профил. Американскиот актер, Пол Вокер загина на 1 декември 2013 година во тешка сообраќајна несреќа во Калифорнија.

13 поврзани вести »

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Нетпрес - пред: 8 часа

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на нафтениот пазар, соопшти извршниот директор на Меѓународната агенција за енергија (МАЕ) Фатих Бирол.

7 поврзани вести »

Раб: Немав контакт со премиерот Џонсон

Нетпрес - пред: 8 часа

Британскиот премиер Борис Џонсон немал никаков контакт со својот заменик, шефот на британската дипломатија Домниник Раб, откако тој ја извршува неговата премиерска функцијата, изјави денеска Раб и додаде дека има доволно моќ да ги донесе склучните ...

91 поврзани вести »

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Нетпрес - пред: 9 часа

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188 луѓе. – Шведска втор ден по ред има рекорден број на починати, а вкупниот број на смртни случаи ...

1007 поврзани вести »

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно умрени 12.210

Нетпрес - пред: 9 часа

Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување, јави дописникот на МИА. Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, 8.044 биле во болниците, ...

1007 поврзани вести »

Синот Александар Вучиќ, Данило е заразен со коронавирусот

Нетпрес - пред: 9 часа

Синот на српскиот претседател Александар Вучиќ, Данило е заразен со Корона вирусот. Неговиот татко лично ја потврди информацијата на неговиот твитер профил каде напиша: „Кога сево ова започна, мојот Данило ми рече дека предавањето не е опција.

53 поврзани вести »

Докиќ: Не очекувам пик како во Италија, преземените мерки ќе го обезглават

Нетпрес - пред: 9 часа

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното гостување на ТВ 24 рече дека не очекува раст на случаите со корона вирус како во Италија или Шпанија, бидејќи преземените мерки на ограничување нема да го дозволат ...

17 поврзани вести »