TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Град Скопје нема да постапува по опомените за данок на имот и за фирмарина

Нетпрес - 08.04.2020

Град Скопје ги информира граѓаните дека решенијата за данок на имот и фирмарина кои пристигнуваат на нивните адреси беа испратени пред да се случи епидемијата со коронавирусот во нашата држава, а поради новонастанатата состојба, нема да презема ...

18 поврзани вести »

Десетици компании во Јапонија во стечај поради Ковид-19

Нетпрес - 08.04.2020

Најмалку 42 компании во Јапонија во февруари почнале стечајна постапка наведувајќи го како причина ширењето на новиот коронавирус, јави денеска јапонската државна телевизија. Вкупно 70 проценти од компаниите што се во стечај се од секторите туризам ...

1008 поврзани вести »

Тешка кражба во дебарското село Могорче

Нетпрес - 08.04.2020

Во киоск лоциран во дебарското село Могорче, синоќа во 23:30 часот е извршена тешка кражба, соопштија од Министерството за внатрешни работи, посочувајќи дека се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

75 поврзани вести »

Март потопол, но и со натпросечни количества на врнежи

Нетпрес - 08.04.2020

Март годинава бил потопол од вообичаеното, но и со натпросечни количества на врнежи, односно екстремно влажно време. Над 15 дена во месецот средната дневна температура, со исклучок на Маврово, била над пет степени од вообичаеното.

(ВИДЕО) Борисов нарачал да се испратат стотина скафандери за браќата во Македонија

Нетпрес - 08.04.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе испрати стотина парчиња заштитна облека (скафандери) за Северна Македонија, јавува ...

Николоски: Се јавуваме кај сестринските партии за да испратат помош

Нетпрес - 08.04.2020

Се јавуваме кај нашите сестрински партии каде се на власт за да испратат помош зошто Македонија е во очајна ситуација. Фали опрема за медицинскиот персонал, за полицијата, за граѓаните. Ние молиме да стигне помош.

Европската комисија ги предупреди европските министри за финансии на економски пад од десет проценти оваа година

Нетпрес - 08.04.2020

Европската комисија ги предупреди министрите за финансии во еврозоната дека економијата на монатарната унија може да се намали до десет проценти оваа година. Во меѓувреме германскиот министер за финансии Олаф Шолц, ги повика своите европски колеги ...

Извршен директор на Премиер лигата: Ако сезоната 2019/20 не заврши, ќе изгубиме милијарда фунти

Нетпрес - 08.04.2020

Извршниот директор на Премиер лигата, Ричард Мастерс, кажа какви загуби може да претрпи лигата ако сезоната 2019/20 не се доигра. – Ги губиме приходите на невидено ниво, како и повеќето од економијата во Велика Британија.

СОНК: За укинивањето на исплата на додатоци, Владата не нѐ консултираше

Нетпрес - 08.04.2020

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Македонија – СОНК реагира на начинот на носење на одлуки на Владата, особено од сферата на социјално-економскиот статус на работниците.

32 поврзани вести »

ОЈО: Еден обвинет за убиство и за обид за убиство кај Шишево

Нетпрес - 08.04.2020

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице обвинето за убиство и обид за убиство, кое на 2 март минатата година со употреба на огнено оружје – полуавтоматски пиштол, со умисла лишил од живот едно лице, а уште едно ...

22 поврзани вести »

Андреја Бочели со настап во катедралата Дуомо за Велигден

Нетпрес - 08.04.2020

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреја Бочели ќе пее на католички Велигден во празната катедрала Дуомо во Милано. Концертот ќе биде пренесуван на неговиот Јутјуб-канал.

21 поврзани вести »

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Нетпрес - 08.04.2020

Германското правосудство откри голема измама со неисполнета достава на околу десет милиони заштитни маски за 15 милиони евра во Северна Рајна-Вестфалија, соопшти обвинителството во Траунштајн.

Почувствувам земјотрес во југозападните делови на Македонија, епицентарот во Албанија

Нетпрес - 08.04.2020

Земјотрес со локална магнитуда од 3,7 степени според Рихтер утрово е регистриран во соседна Република Албанија, а е почуствуван од населението во југозападните делови на нашата земја со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка ...

„Еуро-фарм“ ќе донира 50 кревети за Инфективната клиника

Нетпрес - 08.04.2020

Компанијата „Еуро-фарм“ ќе набави 50 медицински кревети кои ќе бидат донирани за потребите на Универзитетската Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. „Во овие тешки времиња за сите нас, обезбедувањето на секаков вид помош за ...

Вухан од денеска повторно отворен

Нетпрес - 08.04.2020

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со над 11 милиони жители, кој беше најтешко погоден од коронавирусот во Кина, го прослави своето ...

85 поврзани вести »

Спасовски: Поминавме многу премрежја во минативе 27 години, да останеме обединети, силни и посветени и во овие тешки ...

Нетпрес - 08.04.2020

Поминавме многу тешки моменти и премрежја во минативе 27 години. Со мудро лидерство и разумни политики, сплотени и посветени успеавме да ги надминеме сите пречки и премрежја. Сите успеси што сме ги постигнале откако станавме членка на ОН беа ...

Предлог казна од 2 500 евра за скопјанец кој од самоизолација излегол во маркет

Нетпрес - 08.04.2020

Основното јавно обвинителство Скопје до скопскиот Основен кривичен суд поднесе предлог за издавање казна во висина од 2 500 евра за едно лице од Скопје, кое ја прекршило задолжителната самоизолација.

53 поврзани вести »

Русија со рекорден број заразени за 24 часа

Нетпрес - 08.04.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија се зголеми за 1.175 во текот на изминатите 24 часа на 8.672 во 81 од 85 региони на федерацијата. Ова денеска го соопшти рускиот оперативен штаб за борба против заразата.

1008 поврзани вести »

Турција испраќа помош во медицинска опрема во балканските земји

Нетпрес - 08.04.2020

Турција се приклучува на помошта за балканските земји со медицинска опрема, наменета за борба со коронавирусот. По наредба на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Министерството за здравство подготви заштитни маски, заштитна облека и тестови за ...

Велика Британија не е близу до укинување на забраните

Нетпрес - 08.04.2020

Велика Британија не е близу до укинување на забраните, наметнати за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи се очекува врвот на епидемијата да биде за две недели, изјави градоначалникот на Лондон, Садик Кан.