TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Макс Верстапен триумфираше на трката за ГН на Франција

Нетпрес - пред: 4 часа

Холандскиот возач Макс Верстапен од тимот на Ред Бул триумфираше попладнево на Големата награда на Франција, седмата трка од годинешното издание на светското првенство во Формула 1. За Верстапен ова е трета победа сезонава и вкупно 13-та во ...

35 поврзани вести »

Проф. Трајковски: Македонските навивачи кои беа во Романија се ризична група, таму има 22 случаи на индискиот сој

Нетпрес - пред: 4 часа

Делта варијантата позната како индиски сој забрзано се шири низ Европа, но и во соседство, па прашање на време е кога покрај двата изолирани случаи, ќе влезе на голема врата во Македонија.

50 поврзани вести »

Американка пронајдена мртва во Русија, пред смртта испратила СМС – „Се надевам дека не сум киднапирана“

Нетпрес - пред: 5 часа

Триесет и четиригодишна студентка од САД е пронајдена мртва во близина на рускиот град Нижни Новгород, источно од Москва. Едно лице е уапсено. Кетрин Серу (34) исчезнала откако влегла во неидентификуван автомобил во Нижни Новгород, пишува Би-Би-Си.

7 поврзани вести »

САД со нови санкции против Русија поради Навални, а на секои 90 дена и против руски компании за Северен поток 2

Нетпрес - пред: 5 часа

– Вашингтон подготвува нови санкции против Руската Федерација во врска со ситуацијата со опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој се наоѓа во притвор, ја објави Си Ен Ен изјавата на советникот на претседателот на САД за национална безбедност, Џејк ...

12 поврзани вести »

И за Ангеловски последен меч: Среќен сум што работев со ваков капитен и човек како Пандев!

Нетпрес - пред: 5 часа

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев објави крај на репрезентативната кариера после утрешниот последен меч за Македонија на Еуро 2020 против Холандија во Амстердам (18 часот), а последен меч многу извесно е и за селекторот Игор ...

137 поврзани вести »

Ковачки до Спасовски: Мицкоски ли Ви е виновен затоа што сте криминогени? Кажете дали имате началници со крими досиеја ...

Нетпрес - пред: 5 часа

Г-не Спасовски, дворот ви е полн со ѓубре, смрди и корне. Не е виновен Мицкоски затоа што сте криминогени, ниту пак мрзеливи и неработници. Нема да станете поуспешни ако го исплукате оној на кого му завидувате, вели Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ, ...

7 поврзани вести »

Пандев: Утре е мој последен меч за Македонија

Нетпрес - пред: 6 часа

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев објави крај на својата репрезентативна кариера после мечот со Холандија утре попладне од 18 часот во Амстердам, како круна на неговата кариера на крајот од дебитантскиот настап на Еуро ...

137 поврзани вести »

Кина потрошила милијарда дози од вакцините, Бразил со 500.000 мртви, Русија загрижена а Јапонија отвора

Нетпрес - пред: 6 часа

Кина до неделата потрошила милијарда дози и речиси ја сузбила новата коронавирусна болест Covid-19, за разлика од Бразил кој бележи повеќе од половина милион починати, додека Русија е претапзлива во однос на новиот „индиски сој“, Јапонија ја укинува ...

17 поврзани вести »

Николоски: Поскапувањето на горивата, крстена „еколошка такса“, ќе им ја исцица крвта на граѓаните

Нетпрес - пред: 7 часа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на Општина Гази Баба, истакна дека потфрлањето на СДСМ во економијата ќе го плаќаат граѓаните преку поскапување на бензинот и дизелот.

6 поврзани вести »

Николоски: Пасоши има за кpиминалци и нapкo бocoви, но не и за македонските граѓанини, што ја покажува целосната ...

Нетпрес - пред: 7 часа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски по денешната посета на Општина Гази Баба на новинарско прашање зошто нема обрасци за лични документи и зошто граѓаните не можат да дојдат до пасоши, лични карти, возачки, истакна дека ситуацијата е ...

10 поврзани вести »

Заев: Предлогот што го доставивме во Бугарија е Патоказот, не станува збор за преговори за идентитетските прашања

Нетпрес - пред: 7 часа

За македонскиот јазик и за македонскиот идентитет не преговараме, ниту пак некој има право да преговара, вели премиерот Заев за „ Тв21 “. Тој додава дека предлогот кој го однел во Софија, се однесува на Патоказот и дека и двете страни се залагаат за ...

13 поврзани вести »

„Спутник V“ штити од сите мутации на Ковид-19

Нетпрес - пред: 7 часа

Руската вакцина против коронавирусот, „Спутник V“, штити од сите познати мутации на ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург.

19 поврзани вести »

Со вакцина „АстраЗенека“ не може на овој концерт!

Нетпрес - пред: 7 часа

Со олабавување на ковид мерките почнаа и концертите, но паднаа и првите забрани! Присуството ќе зависи и од примената вакцина. Пејачот Брус Спрингстин им се враќа на настапите на Бродвеј, но на забавата ќе може да присуствуваат само одредени лица.

6 поврзани вести »

Македонската дијаспора се организира за мечот со Холандија

Нетпрес - пред: 7 часа

Македонската фудбалска репрезентација утре против Холандија ќе го одигра последниот натпревар на ЕУРО 2020. Поради Ковид-19 протоколите и одлуки на властите во Холандија, навивачите од Македонија не се во можност да бидат во Амстердам, но затоа таму ...

4 поврзани вести »

Мицкоски: Времето на политичките изманици и циркузанти помина, потребни се решенија- мојот сон е Македонија за сите ...

Нетпрес - пред: 8 часа

Дојде во Гостивар, нервозно ме нападна, ме навредуваше се посрамоти и си отиде. Министерот кој потпиша македонски пасоши на балкански нарко босови, а нема за македонските граѓани, нема регистарски таблички, осуденици му бегаа од затвори, се ...

12 поврзани вести »

Николоски: Власта ги крие деталите од договорот, одат на ново национално предавство

Нетпрес - пред: 8 часа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денес ја посети општина Гази Баба каде што даде изјава во однос на неколку теми и одговори на неколку новинарски прашања, меѓу кои и прашањето во однос на предлогот на Зоран Заев до Бугарија.

11 поврзани вести »

Свидетелствата ќе бидат доделени до крајот на август

Нетпрес - пред: 8 часа

Свидетелствата за учениците во основните и средните училишта ќе бидат доделени до 31 август, но за точниот датум учениците ќе бидат дополнително известени. Во училиштата веќе се праќа допис дека Бирото за образование ги известило училиштата дека ...

17 поврзани вести »

Жељко Обрадовиќ се враќа во Партизан по 28 години

Нетпрес - пред: 8 часа

Жељко Обрадовиќ се врати во Партизан. Белградски Курир објави дека најтрофејниот европски кошаркарски тренер потпишал тригодишен договор. Обрадовиќ тренерската кариера ја започна со освојување на титулата европски шампион со црно-белите, на чија ...

7 поврзани вести »

Рама: Со години чекаме пред вратата, но ништо нема да ме изненади од Брисел

Нетпрес - пред: 8 часа

Албанскиот премиер Еди Рама за француската телевизија Франс 24 изјави дека повеќе ништо не може да го изненади од Брисел. – Мора да се каже дека пред пандемијата беше одлучено да се отворат преговорите.

19 поврзани вести »

Прва победа на Марк Маркез ова сезона

Нетпрес - пред: 8 часа

Попвеќекратниот светски првак Марк Маркес конечно се врати на победите. Членот на Репсол Хонда победи на денешната 8-ма трка во Мото ГП шампионатот, возена за Големата награда на Германија.

17 поврзани вести »