TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

(ВИДЕО) Кинезите не се шегуваат – градат десеткатница за само еден ден

Нетпрес - пред: 11 часа

Кина за еден ден, односно за само 28 часа изградила10 катница, а видеото од изградбата со брзина на светлината го заобиколи светот. Имено, деловите од секој спрат биле подготвени во фабрика, и префрлени со камион до крајната дестинација, каде што ...

4 поврзани вести »

Граѓаните вриштат, властите се уште глуви: Скопјани искасани од кучиња скитници- никој не реагира

Нетпрес - пред: 12 часа

Искасани граѓани станаа секојдневна слика во главниот град во Македонија, но никој не реагира да го реши овој проблем. Скопје е преплавено со кучиња скитници, а граѓаните се преплашени. Нема ден, полицискиот билтен да не бележи пријавени случаи од ...

6 поврзани вести »

Казнети 103 лица за неносење маска

Нетпрес - пред: 12 часа

Во текот на изминатото деноноќие (19/20.06.2021) на територијата на Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 103 прекршоци, информираат од МВР. Инаку, од неодамна беше укината мерката за носење на заштитна маска на ...

7 поврзани вести »

Вооружен напад на картелот Голф: Најмалку 15 мртви- граѓаните во паника

Нетпрес - пред: 12 часа

Најмалку 15 лица загинаа во вооружен напад извршен од неколку возила во пограничниот град Рејноза во североистокот на Мексико. Западни медиуми посочуваат дека со криминалните активности раководи картелот Голф, кого го потресува внатрешна борба за ...

15 поврзани вести »

Прв случај позитивен на коронавирус на Олимпијадата во Токио

Нетпрес - пред: 12 часа

Член на олимпискиот боксерскиот тим на Уганда беше позитивен на КОВИД-19 како дел од задолжителните проверки на сите спортисти кои допатуваа во Токио. Девет угантски боксери, тренери и официјални лица вчера пристигнаа на аеродромот „Нарита“ во Токио.

18 поврзани вести »

Мотоциклист тешко повреден, излетал од пат откако изгубил контрола

Нетпрес - пред: 12 часа

На 20.06.2021 околу 00.05 часот на патот Р1103 Кавадарци – Неготино, кај место викано „Антена“, мотоцикл „линкген 125“, без регистарски ознаки, управуван од Л.Р.(37) од с.Долни Дисан, неготинско, изгубил контрола и паднал на коловозот.

4 поврзани вести »

Тешко повреден пешак- прилепчанец го удрил со „голф“

Нетпрес - пред: 12 часа

Вчера околу 10.30 часот на ул.„Архиепископ Доситеј“ во Прилеп, патничко возило „голф“, со прилепски регистарски ознаки, управувано од И.Ч.(31) удрило во пешакот Б.Т.(34), двајцата од Прилеп.

3 поврзани вести »

Велосипедистка тешко повредена, ја удрил автомобил во Охрид

Нетпрес - пред: 12 часа

На 19.06.2021 во 09.45 часот на крстосницата од ул.„Железничка“ со ул.„Будва“ во Охрид, патничко возило „опел“, со охридски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(34) од Охрид удрило во велосипед управуван од Е.А.(71) од Охрид.

30 поврзани вести »

Соборен уште еден рекорд на ЕП во фудбал

Нетпрес - пред: 12 часа

За репрезентацијата на Полска на мечот со Шпанија настапи Каспер Козловски кој стана најмладиот фудбалер во историјата на европските шампионати. Фудбалерот од средниот ред на полски Погон го собори рекордот на англискиот напаѓач Џад Белингем од пред ...

6 поврзани вести »

Ќулавкова: Сенките на Злото надвиснале над Македонија, а таа молчи и трпи

Нетпрес - пред: 13 часа

Академик Катица Ќулавкова, очекува македонската држава но и меѓународната заедница да го осудат слоганот “Македонија е бугарска” прогласен за официјална стратешка цел на Бугарија, што претставува и закана по мирот.

9 поврзани вести »

Втор случај на индискиот сој на корона во Македонија

Нетпрес - пред: 13 часа

Вториот случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче. Тој од Битола изјави дека станува збор за колега на првиот пациент кај кој беше потврден тој мутиран сој, со кого работеле ...

54 поврзани вести »

Голем пожар во Полска, повредени девет лица и уништени над 30 куќи

Нетпрес - пред: 13 часа

Во голем пожар во село во јужна Полска делумно или целосно се уништени повеќе од 30 згради, а повредени се девет лица. Пожарот се случи во селото Нова Бјала, на околу 70 километри јужно од Краков.

11 поврзани вести »

Педесетница (Духовден) – Слегување на Светиот Дух и роденден на Црквата

Нетпрес - пред: 13 часа

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Педестница спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како Дуовден, Доедни, Свети Дух, Педестница итн.

29 поврзани вести »

Во Франција прв круг од локалните избори

Нетпрес - пред: 13 часа

Во Франција денеска се одржува првиот круг на локалните избори, што се смета за најголем тест пред претседателските избори следната година. Според анкетите, лидерката на десничарскиот Национален собир Марин Ле Пен е рамо до рамо со рејтингот на ...

20 поврзани вести »

На ГП Табановце се чека 20 минути, на другите премини нема подолги задржувања

Нетпрес - пред: 13 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце се бележи зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за ...

43 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев зголеми цена на струја, бензини, даноци – народот осиромашува, кланот Заев се богати

Нетпрес - пред: 13 часа

Зоран Заев во текот на владеењето покажа дека знае само две работи, да лаже и да краде, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Краде во секоја прилика, замислете ги краде граѓаните! Но, зошто тој би мислел за граѓаните, за животниот стандрад ...

14 поврзани вести »

Димитријевиќ: Не можам да дочекам да започне истата

Нетпрес - пред: 14 часа

Македонскиот кошаркаарски репрезентативец Ненад Димитријевиќ стави крај на една фантастична етапа со Хувентуд и си заминува од Бадалона по цели пет сезони, а во новата натпреварувачка сезона ќе биде дел од еден од најсилните тимови во шпанската лига.

6 поврзани вести »

Земјите од Западна Африка планираат да воведат единствена валута од 2027 година

Нетпрес - пред: 14 часа

Групата од петнаесет западноафрикански држави усвоија нов план за лансирање на единствената валута во 2027 година, откако претходниот план беше нарушен од пандемијата на коронавирус. Новата стратегија беше договорена од шефовите на држави на ...

17 поврзани вести »

Фудбалерите денес ќе тренираат на „Јохан Кројф“ aрената во Амстердам

Нетпрес - пред: 14 часа

Македонската фудбалска репрезентација е во Амстердам и денес ќе одржи еден тренинг, официјалниот на „Јохан Кројф“ арената, каде ќе се одигра дуелот со Холандија од 18 часот. Македонскиот капитен Горан Пандев ги пропушти двата тренинга во Амстердам, ...

140 поврзани вести »

На денешен ден е роден Александар Сариевски, неговиот музички опус дел од македонското културно богатство

Нетпрес - пред: 14 часа

Во селото Галичник на 20 јуни 1922 година е роден Александар Сариевски, македонски пејач на македонска народна музика и композитор на новосоздадени фолклорни песни. Во 1946 г. во Македонското радио ја снимил првата песната „А бре невесто око калешо“.

4 поврзани вести »