TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Половина фирми сметаат дека има корупција во јавните набавки

Нетпрес - 05.08.2020

Во четири очи без објавување на оглас државните институции лани склучиле вкупно 368 договори во вредност од 40 милиони евра. Иако бројот на склучени договори е помал разлика од 2018 година, нивната вредност е поголема, покажува извештајот на ...

39 поврзани вести »

Угостителските услуги со зголемени цени

Нетпрес - 05.08.2020

Цените на угостителските услуги за периодот јануари ‒ јули годинава, во однос на истиот период лани се зголемени за 0,4 отсто, а за тој износ се зголемиле и споредено со декември минатата година, објави Државниот завод за статистика.

13 поврзани вести »

Филип Лазаров e позитивен на Ковид-19

Нетпрес - 05.08.2020

Филип Лазаров е позитивен на Ковид-19, ова го тврдат медиумите од Германија кои јавуваат дека тој се заразил за време на авионскиот лет кон Германија, пренесува порталот Дриблинг.мк Според информациите од Германија, Лазаров нема симптоми на ...

42 поврзани вести »

Мицкоски: На пратеници од ВМРО-ДПМНЕ им се нудени шестцифрени суми

Нетпрес - 05.08.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека на пратениците од неговата партија им биле нудени шестцифрени суми за да ја поддржат програмата на СДСМ. Тој рече дека ги знае имињата на тие „мистериозни“ ликови кои им приоѓале на пратениците, ...

162 поврзани вести »

Повторно се излеа реката во Неготино

Нетпрес - 05.08.2020

По трет пат ова лето се излеа реката во Неготино: Или сме поплавени или жедни, златна средина нема! По само петнаесет минути откако започна да врне дожд во Неготино, се излеа реката во центарот на ...

96 поврзани вести »

Власта прави грабеж – Со повисоката цена на струјата приватна компанија ќе се обогатува, а граѓаните ќе осиромашуваат

Нетпрес - 05.08.2020

Покачувањето на цената на електричната енергија е нешто што оваа влада не го вети, но го реализираше. Покачување на цената во услови кога имаме тешка економска и здравствена криза преставува сериозен удар врз стандардот на државата и практично е ...

72 поврзани вести »

Започна 60. „Охридско лето“: Оперските ѕвезди со маестрална изведба на „Ода на радоста“

Нетпрес - 05.08.2020

Малку подоцна отколку што сме обично навикнати, синоќа започна овогодишното јубилејно издание на „Охридско лето“. Во духот на празнувањето на музичкото наследство и традицијата, првата вечер од Фестивалот беше посветена на самите почетоци, односно ...

42 поврзани вести »

Претепан Беким Асани, ЛГБТИ активист од Тетово

Нетпрес - 05.08.2020

Беким Асани, претседател на организацијата ЛГБТИ Јунајтед од Тетово, физички бил нападнат од две лица, на околу 200 метри од канцеларијата. „Ме удираа со боксови по лицето“, напиша на Фејсбук ЛГБТИ активистот Асани.

38 поврзани вести »

Нестабилно време со дожд и грмотевици до недела

Нетпрес - 05.08.2020

Невреме проследено со дожд, грмотевици и ветер коешто од синоќа беснее во регионот, денеска ја зафати и нашата земја, а ќе трае до недела – прогнозираат синоптичарите од Управата за хидрометеролошки работи (УХМР) на чија веб-страна стои и актуелно ...

158 поврзани вести »

Борисов: Подготвен сум да заминам, не сакам државата да биде поделена

Нетпрес - 05.08.2020

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да се радувам кога луѓето се тепаат на улиците и ги затвораат раскрсниците, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

32 поврзани вести »

МОН го чека и ставот на СОНК пред да ги соопшти протоколите

Нетпрес - 05.08.2020

Во очекување на протоколите со сите детали како ќе работат училиштата од 1 септември, Министетството за образование и наука објави Упатство со прирачник за одржување на училишните објекти заедно со видео како да се чистат и дезинфицираат.

70 поврзани вести »

Заев брутално се пресметува со новинари и медиуми кои го критикуваат, хибридниот режим блеска

Нетпрес - 05.08.2020

Дали со доаѓањето на „животот“ дојде и слободата на медиумите и новинарското изразување, односно дали престанаа притсоците, заканите и нападите врз новинарите медиумските куќи? Гледајќи од страна, лаички, ќе речете дека има слобода на изразувањето, ...

73 поврзани вести »

Заев е опасност за слободата на медиумите

Нетпрес - 05.08.2020

ВМРО-ДПМНЕ реагира и остро го осудува бруталното и недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети, навредувајќи ги, пресметувајќи се. „Ваквото однесување на Зоран Заев преставува примитивизам кој станува одлика ...

73 поврзани вести »

Приведено момче од Србија, влегло во Македонија без тест за коронавирус

Нетпрес - 05.08.2020

Во полициска станица на граничниот премин Табановце, при вршење на пасошка контрола на излез од земјава 26-годишниот М.Д. од Република Србија не приложил изјава за влез со ПЦР тест или транзит и при проверка било констатирано дека на 2.08.2020 на ...

22 поврзани вести »

Министерство за одбрана по експлозијата во Бејрут: Нашите војници се безбедни

Нетпрес - 05.08.2020

Министерството за одбрана изрази длабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија во Бејрут и потенцира дека нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни. „Министерството за одбрана изразува длабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија ...

44 поврзани вести »

Градоначалникот Марин доби потсетник дека и во Лисиче живеат луѓе

Нетпрес - 05.08.2020

Фејсбук објава на Јасмина Дамческа од ВМРО-ДПМНЕ: Да го потсетиме градоначалникот Златко Марин дека во Населба Лисиче и во Горно Лисиче живеат ЛУЃЕ! 1.Усјанскиот канал 2.ОУ Димитар Македонски 3.Амбулантата Лисиче Три горливи точки што ги мачат ...

3 поврзани вести »

Прес конференција на Мицкоски во 12.30 (ВИДЕО)

Нетпрес - 05.08.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска со почеток во 12:30 часот ќе одржи прес-конференција. Од партијата информираат дека прес-конференцијата ќе се одржи во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

162 поврзани вести »

И Бојан Маровиќ против уривање на Универзална сала: Се надевам дека овој култен културен храм ќе се реновира!

Нетпрес - 05.08.2020

Реакциите околу „бизнис плановите“ на урбаната мафија поддржана од идејата на градската власт и скопскиот градоначалник Петре Шилегов со распишување конкурс за идејно решение за парк со летна сцена на местото на „Универзална сала“ која во тој случај ...

19 поврзани вести »

Опожари рид и си се пофали на „Тик-Ток“- Што сѐ трпи земјава… (ВИДЕО)

Нетпрес - 05.08.2020

На популарната социјална мрежа Тик-Ток, објавени се видеа во кои извесен профил „djeloking 2020“ ги промовира своите пиромански вештини. Тој од „забава“, на некој рид запали намерно грмушка и предизвикува потоа голем пожар.

25 поврзани вести »

75 години од нападиe со атомски бомби врз Хирошима и врз Нагасаки

Нетпрес - 05.08.2020

Нападите со атомски бомби врз врз Хирошима и Нагасаки на 6 и 9 август 1945 година, произлегоа од шестгодишна работа на научници од Европа и Северна Америка, која започна во 1939 односно 1941 година, кога американската влада го почна „Проектот ...

36 поврзани вести »