TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Алијанса за Албанците и Алтернатива ја официјализираат коалиција

Нетпрес - 20.02.2020

Алијанса за Албанците и Алтернатива, утре официјално ќе го потпишат договор за коалиција за предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Во соопштението на Алијанса за Албанците, се вели дека договорот за соработка ќе биде потпишан ...

51 поврзани вести »

Жбогар очекува фер избори, а изборната кампања да се фокусира на реалните прашања

Нетпрес - 20.02.2020

Европската комисија неодамна уште еднаш ја повтори нејзината препорака и нејзиното убедување дека е време да се отворат преговори со вашата земја, односно со Република Северна Македонија, истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната негова ...

28 поврзани вести »

Мијатовиќ: Предавањето на Асанж на САД негативно ќе влијае на слободата на печатот

Нетпрес - 20.02.2020

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, не треба да им биде испорачан на САД бидејќи тоа ќе има негативен ефект врз слободата на печатот, изјави денеска комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

58 поврзани вести »

Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

Нетпрес - 20.02.2020

Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...

70 поврзани вести »

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Нетпрес - 20.02.2020

Грција е секогаш подготвена за чесно разбирање во рамките на меѓународното право, но исто така е секогаш неподготвена за нечесен и навредлив компромис, вели шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во обраќањето за време на настан организиран од ...

8 поврзани вести »

Москва ја повика Анкара да не ги поддржува бунтовниците и џихадистите во Сирија

Нетпрес - 20.02.2020

Турција треба да ја прекине поддршката за „терористичките групи“ во сириската провинција Идлиб, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија, додавајќи дека извршиле воздушни напади врз позиции на вооружени групи поддржани од Анкара.

86 поврзани вести »

Во џип кај двајца американски рагбисти пронајдени 70 килограми дрога

Нетпрес - 20.02.2020

Играчите на американски фудбал Грег Робинсон и Квон Бреј се уапсени од полиција, откако во нивниот џип се пронајдени 70 килограми дрога. Во возилото на пат од Калифорнија до Луизијана полициска патрола пронајде 71 килограм марихуана, електронска ...

13 поврзани вести »

Макрон: Франција инсистира на поголема поддршка од ЕУ за земјоделството

Нетпрес - 20.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во преговорите за новиот буџет ќе инсистира на подобрување на условите за развој на заедничката политика во областа на земјоделството. – Потребни ни се средства кои ќе ни овозможат прехранбен ...

9 поврзани вести »

Во земјава нема кинески пратки храна

Нетпрес - 20.02.2020

Алармот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) е вклучен по појавата на корона вирусот, но директорот Зоран Атанасов вели дека простор за паника нема со оглед дека Кина веднаш воведе забрана за каков било излез од зафатените подрачја.

Премиерот на Лесото ќе биде обвинет за убиството на неговата прва сопруга

Нетпрес - 20.02.2020

Премиерот на Лесото Томас Табане ќе биде обвинет за убиството на неговата сопруга Липолело, од која се разведе во јуни 2017 година, изјави денеска висок полициски претставник. Премиерот Табане (80) најави оставка.

12 поврзани вести »

Хрватската Влада ја прифати оставката на Главниот државен обвинител

Нетпрес - 20.02.2020

Хрватската Влада денеска ја прифати оставката на Главниот државен обвинител Дражен Јеленчиќ, откако беше присилен да остапки заради своето членство во масонска ложа. Владата наведе дека ќе побара од пратениците да ја потврдат оставката на Јеленчиќ, ...

17 поврзани вести »

Спасовски: Јазикот и јазичните права се важни за постигнување еднаквост и за реализација на концептот едно општетство ...

Нетпрес - 20.02.2020

Јазикот и јазичните права се многу важни за постигнување еднаквост и за реализација на концептот на едно општетство за сите граѓани како стратешка определба на Владата по угледот на големата европска идеја Обединети во различностите.

74 поврзани вести »

Фон дер Лајен: Барем четвртина од буџетот на ЕУ да биде за Зелениот договор

Нетпрес - 20.02.2020

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вели дека се залага за модерен буџет на ЕУ што ќе се темели на приоритетите, како што се Залениот договор и дигитализацијата. -Доколку ЕУ сака да напредува во следната декада ќе мора да ...

9 поврзани вести »

СДА: Кризата во БиХ ќе исчезне кога ќе заминат Додик и СНСД

Нетпрес - 20.02.2020

Партијата за демократска акција (СДА) на Бакир Изетбеговиќ денеска го посочи членот на Претседателството на БиХ и лидер на СНСД, Милорад Додик, како главен генератор на кризата во таа земја, по повод неговата изјава „дека кризата ќе исчезне кога БиХ ...

41 поврзани вести »

Илија Ивиќ е прв Србин што ќе игра за Косово

Нетпрес - 20.02.2020

Илија Ивиќ е првиот српски фудбалер кој ќе игра за репрезентација на Косово. Тој доби покана од селекторот Бернард Шаландес, има 17 години, игра на позицијата стопер и неодамна потпиша професионален договор со екипата на Фљамуртари од родната ...

28 поврзани вести »

Средба на Спасовски со постојаната координатирка на ОН Дуџак

Нетпрес - 20.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во нашата држава, при што е истакната добрата соработка во делот на посветеноста кон 17-те цели за одржлив развој и Агендата 30 на ОН.

Захарова: Не се прекинати контактите меѓу Русија и Турција за Идлиб

Нетпрес - 20.02.2020

Москва и Анкара и натаму оддржуваат непрекинати контакти во однос на ситуацијата во провинцијата Идлиб, сооопшти на брифинг официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, цитирана од Тасс.

86 поврзани вести »

Што треба да содржи апликацијата по која МВР со стручна комисија ќе одлучува кој ќе добие итна патна исправа

Нетпрес - 20.02.2020

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е Комисија која поради ограничениот број обрасци на патни исправи, по утврдени критериуми одлучува кои барања на граѓани ...

204 поврзани вести »

Париз и Берлин потпишаа договор за развој на прототип на борбен авион

Нетпрес - 20.02.2020

Франција и Германија потпишаа во четвртокот договор во износ од 150 милиони евра за развој на прототип на нова генерација борбен авион, проект кој се смета многу важен за Европската унија за да може самата да се брани а притоа да не се потпира на ...

Проневера над 250.000 евра: Шекеринска за два багери платила како за четири

Нетпрес - 20.02.2020

Портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на денешнате прес-конференција ја обвини министерката за одбрана Радмила Шекеринска дека е вмешана во сомнителен тендер каде што постои сомнеж за проневера на Буџетот од над 250.000 евра.

51 поврзани вести »