TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Прогнозите за бројот починати во САД намалени на 60.000, пикот на смртните исходи се очекува в недела

Нетпрес - 08.04.2020

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирусот, според еден од моделите за процени кои често ги наведуваат американските фунцкионери а изнесен во средата, и кој предвидува 26-процентно намалување на смртните исходи во ...

1008 поврзани вести »

Мисајловски: Турција ви благодариме!

Нетпрес - 08.04.2020

Турција е голем поддржувач и пријател на Македонија.🇲🇰❤️🇹🇷 Турскиот народ во Македонија е високо ценет и е еден од главните контрибутори во развитокот на нашата држава. Република Турција Ви Благодариме! МАКЕДОНИЈА ИМА ПРИЈАТЕЛИ.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека функционерите на СДСМ си тераат ПР, 160.000 работници останаа без работа

Нетпрес - 08.04.2020

Додека функционерите на СДСМ си тераат ПР, 160.000 работници овој месец останаа без работа, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Додека Бектеши собира политички поени, 15 илјади работници само од секторот туризам и угостителство се отпуштени.

Берни Сандерс се откажа од кампањата за претседателска номинација од Демократската партија

Нетпрес - 08.04.2020

Американскиот сенатор од сојузната држава Вермонт, Берни Сандерс, се откажа во средата од својата кампања за номинацијата на Демократската партија за претседателските избори на 3-ти ноември.

31 поврзани вести »

Постапка при потреба од медицинска помош во текот на полицискиот час, злоупотребите ќе бидат казнувани

Нетпрес - 08.04.2020

Граѓаните кои имаат потреба од итна медициска помош за време на полициски час, можат без никаква дозвола да појдат до здравствена установа. Доколку бидат запрени од полиција потребно е да кажат каде одат, а доколку пак тоа го злоупотребат ќе следат ...

Пациент со симптоми на зараза со коронавирусот оставен да чека пред инфективното одделение во Охрид

Нетпрес - 08.04.2020

Уште еден нов скандал ја тресе инфективното одделение на охридската општа болница откако пациент со знаци за зараза со корнавирусот во вторникот попладнето не бил хоспитализиран, јавува Алфа телевизија.

276 поврзани вести »

Оздравени од коронавирусот две лица од Штип, лекувани во домашни услови

Нетпрес - 08.04.2020

Според информациите добиени од Институтот за јавно здравје, министерството за здравство информира дека во средата попладнето се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од болеста Covid-19, кои со лесна слика на болеста беа на домашно лекување ...

(ВИДЕО) Пациентка што прележа Ковид 19 за Алфа: 12 дена имав температура, роднини и соседи ми носеа храна

Нетпрес - 08.04.2020

Четириесет и седумгодишна пациентка, која живее и работи во Скопје за телевизијата Алфа раскажува како се изборила со коронавирусотт. Дванаесет дена имав температура, роднините и соседите ми носеа храна вели таа за Алфа.

276 поврзани вести »

Филипче да почне сериозно да работи

Нетпрес - 08.04.2020

УБАВА МАСКА НОСИТЕ МИНИСТРЕ… Деновиве се соочуваме со раст на бројот на позитивни случаи на корона вирус и се повеќе пациенти кои манифестираат симптоми на КОВИД-19. Бројот на тестирани во текот на 24ч се зголемува, а со тоа станува јасно дека ...

Епидемиолозите предупредуваат дека дебелината е ризичен фактор за Covid-19

Нетпрес - 08.04.2020

Зголемената телесна тежина е ризичен фактор за луѓето заразени со новиот тип коронавирус, а САД особено се изложени поради големата стапка на дебелината во оваа земја, изјави во средата главниот француски епидемиолог Жан-Франсоа Делфрези.

Арсовски: Поголем грев од тоа да објавиш знаме на сопствената земја, на кое си горд и чии бои си ги бранел како ...

Нетпрес - 08.04.2020

Гледам поважно од целиот крах на системот кој го води СДСМ било тоа дека сум објавил знаме развеано, ни помалку, ни повеќе – МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ 🇲🇰 . Поголем грев од тоа да објавиш знаме на сопствената земја, на кое си горд и чии бои си ги бранел како ...

Агенцијата за вработувања блокирана од луѓето кои останаа без работа поради кризата

Нетпрес - 08.04.2020

Редици од граѓани коишто поради кризата предизвикана од епидемијата од коранвирусот пороследена со низа рестриктивни мерки во средата ја преплавија Агенцијата за вработување во Скопје. Граѓани кои деновиве добиле отказ од претпријатијата во коишто ...

48 поврзани вести »

Во нормална држава министер ќе војува со непријателот, а не со сопствениот народ

Нетпрес - 08.04.2020

Мартин Ангеловски од Групацијата за Угостителство порачува: Во нормална држава министер ќе војува со непријателот, а не со сопствениот народ кој го избрал за да му помогне кога има потреба. -Кај нас наместо да помогне, се заканува.

Британскиот премиер Џонсон „клинички стабилен“

Нетпрес - 08.04.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон е „клинички стабилен“ на одделение за интензвина нега и реагира на третманот против компликациите кои го следат заразувањето со новиот тип коронавирус, пренесува во средата Reuters и дадава дека се поставуваат ...

91 поврзани вести »

Во екот на најголемата здравствена криза, во четири општини за партиски вработувања СДСМ ќе потроши 57 милиони денари!

Нетпрес - 08.04.2020

Во текот на вчерашниот ден излезе информација дека 15.000 луѓе биле отпуштени од работа од угостителскиот сектор. Стопанството едвај дише, малите и средните претпријатија се пред колапс. Недостигаат над 2 милијарди евра во буџетот.

14 поврзани вести »

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Нетпрес - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

68 поврзани вести »

Угостителите бараат вистинска помош, Владата ги обвинува за уцени

Нетпрес - 08.04.2020

Над 30 илјади работни места во угостителскиот сектор се под закана поради коронакризата. Угостителите велат принудени се да ги отпуштат вработени бидејќи не се во можност да им исплатат плати и да ги подмират давачките кон државата.

101 поврзани вести »

Блатер: Одлуката на ФИФА за СП 2018 и СП 2022 година се засноваше на џентлменски договор

Нетпрес - 08.04.2020

Поранешниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) Сеп Блатер го коментираше обвинението на Собранието на САД во врска со мито против службените лица на ФИФА во изборот на домаќини за светските првенства 2018 и 2022 година.

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Нетпрес - 08.04.2020

Вкупно 25 проценти од Романците заразени со новиот коронавирус се здравствени работници, соопшти денеска Федерацијата за здравствена солидарност. Според синдикатот, стапката на инфекција кај здравствените работници е 20 пати поголема од онаа на ...

1008 поврзани вести »

Почина родилката од Куманово, позитивна на Ковид-19

Нетпрес - 08.04.2020

Министерството за здравство информираше дека почина родилката позитивна на Ковид-19 од Куманово, на 27 годинишна возраст. Таа на 30 март на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје роди недоносено машко новорoденче, негативно на вирусот.

73 поврзани вести »