TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Јанез Јанша по бомбата за Заев: Ова е владеење на правото во Македонија управувана од социјалистите

Нетпрес - 23.02.2020

По аудио бомбата, која беше објавена денеска, за мешањето на поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, во работата на СЈО и Врховниот суд, се огласи поранешниот словенечки премиер Јанез Јанша.

14 поврзани вести »

(ВИДЕО) Вистината излезе на виделина, Заев си договарал да биде деспот на Македонија

Нетпрес - 23.02.2020

Денеска имавме убава можност да бидеме тука во Ѓорче Петров да разговараме со граѓаните да продолжиме со нашиот проект, нашиот концепт, а тоа е „Обнова на Македонија“, изјави Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ и додаде: „Разговараме за она што ние го ...

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Нетпрес - 23.02.2020

Во тешка сообраќајна несреќа во близина на албаскиот град Грамш животот го загубија двајца сириски државјани, додека осуммина се повредени. Според полцијата сириските државјани нелегално влегле на албанска територија кај Корча, од каде жител на ...

11 поврзани вести »

Милошоски: Заев и Јанева биле во тесна координација за Рекет

Нетпрес - 23.02.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски денеска излезе на прес-конференција на која пушти аудио снимка за која тврди дека е индиција оти Зоран Заев додека бил на чело на Владата се мешал во одлуките на судската власт.

134 поврзани вести »

Три лица починаа, шест се повредени по експлозија на плинска боца во кумановско Романовце

Нетпрес - 23.02.2020

Три лица починаа, а шестмина се повредени по експлозија на плинска боца во семејна куќа во кумановско Романовце, соопшти СВР Куманово. Експлозијата настанала во 10 часот во куќата на Ш.А во село Романовце.

328 поврзани вести »

Ибрахимовиќ ќе остане во Милан доколку клубот обезбеди учество во Лигата на шампиони

Нетпрес - 23.02.2020

Техничкиот директор на Милан, Паоло Малдини, зборуваше за деталите за договорот со напаѓачот Златан Ибрахимовиќ. – Со Ибрахимовиќ имаме шестмесечен договор со автоматско обновување во случај да влеземе во Лигата на шампионите.

Во Ваксинце откриени 43 мигранти од Бангладеш, уапсен камионџијата што ги превезувал

Нетпрес - 23.02.2020

Во близина на бензинска пумпа на автопат Табановце- Куманово, синоќа околу 21.40 полициски службеници од Полициска станица Сопот постапувајќи по претходно добиено известување го лишиле од слобода Б.Д.

46 поврзани вести »

Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Нетпрес - 23.02.2020

Министерот за здравство на Турција, Фахретин Коџа, истакна дека во земјотресот што се случи на турско-иранската граница загинале осум лица, додека 21 лице се повредени, јави Анадолија. Коџа објави писмено соопштение во врска со земјотресот со јачина ...

91 поврзани вести »

Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Нетпрес - 23.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денес дека на Србија годинава за прашањето за Косово ќе и биде понудено нешто што тешко може да го одбие, но нема да смее да го прифати, јави дописникот на МИА од Белград.

29 поврзани вести »

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Нетпрес - 23.02.2020

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Тоа е најголем број на смртни случаи кај деца од грип во овој момент во сезоната откако ЦДЦ ...

14 поврзани вести »

Вајлдер: Нема изговори, победи посилниот

Нетпрес - 23.02.2020

Американскиот боксер Дионтеј Вајлдер го призна поразот по мечот со Британецот Тајсон Фјури. – Сè е во ред со мене. Ова се случува. Подобриот боксер победи денес. Мојот агол фрли крпа, иако бев подготвен да ја продолжам борбата.

99 поврзани вести »

Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Нетпрес - 23.02.2020

Град Скопје најавува дека од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека се узурпираат патеките во стариот дел на Градски парк со натрупување на подвижни ...

25 поврзани вести »

Индустријата бара машински инженери и технолози, младите запишуваат општествени науки

Нетпрес - 23.02.2020

Невработеноста на младите од 15 до 29 години во земјава е поголема од невработеноста на оние од 30 до 64 години. Според податоците на Агенцијата за вработување (АВРСМ) 20.698 лица на возраст до 29 години се невработени.

11 поврзани вести »

Заев договарал пpecуди: „Ако не се договориме преку СЈО да пaднaт случаите, трас трас ќе има одлука на Врховен”!

Нетпрес - 23.02.2020

Од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ одекна аудио бомба од која може да се слушне како Заев сака да спаси случаи кои ги води СЈО преку законот за СЈО, а ако не се случи тоа договорен е со Јово тие одлуки да паднат преку Врховниот суд.

108 поврзани вести »

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите, тврди претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз

Нетпрес - 23.02.2020

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите. Тоа го соопшти за Бугарската национална телевизија претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз д-р Николај Шарков. Тој посочи дека недостатокот на профилактика, лошата хигиена и систематското ...

17 поврзани вести »

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Нетпрес - 23.02.2020

Најмалку седум лица загинаа во силниот земјотрес што погоди регион на границата на Иран со Турција. Меѓу загинатите четири се деца, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Земјотрес со јачина од 5,7 степени потресе регион на ...

91 поврзани вести »

Дабл-дабл на Адетокунбо во триумфот на Милвоки над Филаделфија

Нетпрес - 23.02.2020

Кошаркарите на Милвоки бакс продолжуваат со одличните партии во НБА лигата. Тие ноќеска ја совладаа Филаделфија со убедливи 119:98. Најдобар играч на натпреварот беше Јанис Адетокунбо со 31 поен, 17 скокови и осум асистенции.

31 поврзани вести »

Луиџи ди Мајо: Мора да се запре војната во Либија, во спротивно нова мигрантска криза во Европа

Нетпрес - 23.02.2020

Министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи ди Мајо, предупредува дека војната во Либија мора да се запре, инаку Европа ќе се соочи со нова мигрантска криза. -Во Либија има 700.000 бегалци.

12 поврзани вести »

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А

Нетпрес - 23.02.2020

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најави откажување на сите спортски настани во провинциите Ломбардија и Венето. Меѓу нив се три натпревари од серија А. Причината за оваа одлука се случаите на коронавирус во посочените региони.

351 поврзани вести »

Али Хамнеи: Пропаганда за закана од коронавирусот се обиде да одврати Иранци од гласање

Нетпрес - 23.02.2020

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хаменеи, денеска ја обвини непријателската пропаганда дека со преувеличување на заканата од коронавирусот се обиделе да одвратат луѓе од гласање на парламентарните избори во Иран.

365 поврзани вести »