TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

МТСП: Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Нетпрес - 08.04.2020

Министерството за труд и социјална политика (МТСП), во врска со начинот на одржување на контактите на децата со родителите со кои не живеат, во услови на пандемија од корона вирусот, потсетува дека согласно со Законот за семејството, родителското ...

Главниот советник во Владата на Франција бара ограничувањата да бидат продолжени

Нетпрес - 08.04.2020

Претседателот на францускиот Научен совет Жан Франсоа Делфреси денеска нагласи дека е„исклучитено важно“ да продолжат мерките на ограничено движење што се на сила од 17 март во Франција. Советот е со став дека „ограничувањата мора да траат уште ...

Се урна мост во Италија, повреден возач на камион

Нетпрес - 08.04.2020

Во Италија денеска се сруши мост и повреден е возач на камион, изјави портпаролот на италијанската противпожарна бригада. Мостот се наоѓа на прометен пат во близина на градот Аула, помеѓу Џенова и Фиренца.

Северна Кореја тестирала 709 лица од почетокот на април, нема заразени

Нетпрес - 08.04.2020

Северна Кореја, една од многу малкуте земји во светот коишто сѐ уште немаа потврден случај на Covid-19, објави дека продолжува да ги тестира граѓаните на коронавирусот, а повеќе од 500 луѓе се сместени во карантин, наведува Светската здравствена ...

200 поврзани вести »

СЗО: Над 687 илјади заразени со новиот коронавирус во Европа

Нетпрес - 08.04.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа надмина 687.000, а над 62.000 лица починаа. Ова го изјави денеска на брифинг во Копенхаген, пренесуван во живо преку Фејсбук, директорот на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

45 поврзани вести »

„Емерџинг Јуроп“: Придобивките на Македонија од членството во НАТО

Нетпрес - 08.04.2020

Македонија стана полноправна членка на НАТО на 27 март, со што завршија нејзините речиси тридецениски напори за зачленување во Алијанстата, кои започнаа во 1995 година кога земјата се приклучи кон Партнерството за мир, наведува лондонскиот портал ...

СЗО: Добро да се рзмисли пред ублажување на мерките

Нетпрес - 08.04.2020

Регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге изјави денеска дека ширењето на вирусот Ковид-19 во Европа е многу загрижувачко и ги повика владите многу добро да размислат пред да започнат со ублажување на ...

45 поврзани вести »

Османи на видео-конференција со амбасадорите на ЕУ: Со солидарност ќе излеземе посилни од кризата

Нетпрес - 08.04.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во улога на Национален координатор за распределба на странска помош во земјава, денеска одржа видео-конференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, во насока на претставување на потребите, ...

Во Албанија нови 17 заразени со Ковид-19,вкупната бројка се зголеми на 400 лица

Нетпрес - 08.04.2020

Во Албанија регистрирани се нови 17 случаи позитивни на Ковид-19 со што вкупната бројка се зголеми на 400. „Во последното деноноќие тестирани се 236 сомнителни случаи,при што позитивни резултати се потврдени кај 17 лица.

1008 поврзани вести »

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Нетпрес - 08.04.2020

Владата од денеска почнува со серија информативни видеосесии „КОВИД-19, прашања и одговори“, поврзани со актуелната состојба со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот КОВИД-19.

1008 поврзани вести »

Данците останаа дома: Зголемена продажбата на секс-играчки

Нетпрес - 08.04.2020

Поради вонредната состојба и препораките луѓето да останат дома, во Данска е забележена зголемена продажба на секс-играчки. – Многу сум задоволна што во овие тешки времиња, кога луѓето се чувствуваат многу ранливи, ние правиме нешто добро и корисно, ...

11 поврзани вести »

Антикорупциска ги следи тендерите, државната помош и донациите

Нетпрес - 08.04.2020

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во соработка со Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата во услови на пандемија на Ковид -19 и вонредна состојба преземаат низа заеднички активности, соопшти ДКСК.

Србија-Од 2.323 тестирани здравствени работници, позитивни на вирусот се 260

Нетпрес - 08.04.2020

Директорката на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ Верица Јовановиќ денеска изјави дека од 2.323 тестирани здравствени работници досега вкупно 260 биле позитивни на коронавирусот, 1.082 се негативни, а се очекуваат резултати и ...

52 поврзани вести »

До 31 мај јавниот сектор да го искористи вториот дел од одморот за 2019 година

Нетпрес - 08.04.2020

Вработените во јавниот сектор кои се работно ангажирани за времетраење на времените мерки за заштита од ширење и превенција од коронавирус КОВИД-19, неискористениот дел од годишниот одмор од 2019 година може да го искористат до 31 мај годинава, ...

100 поврзани вести »

Одложен Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб

Нетпрес - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

68 поврзани вести »

Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот

Нетпрес - 08.04.2020

Прекинувањето на бизнисите и другите економски мерки поврзани со ширењето на новиот коронавирус засегнаа 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечие на 2020 година, поради различни ограничувања, ќе се изгуби вкупно 6,7 отсто од ...

Рохани бара од ММФ заем од пет милијарди долари за борба против коронавирусот

Нетпрес - 08.04.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе биде виновен за „дискриминаторско однесување“ доколку не одобри заем од пет милијарди американски долари за Техеран за борба против коронавирусот.

На дело солидарност од влади предводени од конзервативни партии

Нетпрес - 08.04.2020

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук вели дека Македонија на дело е сведок за искажаниот висок степен на солидарност од страна на четири држави и влади предводени токму од конзервативни партии.

Вилер: Мерките во Германија даваат резултати, но ситуацијата не е решена

Нетпрес - 08.04.2020

Претседателот на институтот „Роберт Кох“ (РКИ), Лотар Вилер, оцени дека мерките што ги презема германската Влада за спречување на ширењето на коронавирусот даваат резултати. – Во секој случај, имаме позитивен тренд и тоа, се разбира, има врска со ...

10 поврзани вести »

Понеделник, 13 април – втор ден Велигден, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Нетпрес - 08.04.2020

Понеделник (13 април), вториот ден на Велигден, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството, на граѓаните од католичка вероисповед во ...

98 поврзани вести »