TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Истанбулската конвенција ги продлабочи поделбите во ХДЗ...

Н.Македонија - 21.03.2018

Противењето на конзервативните кругови во ХДЗ да гласаат за Истанбулската конвенција го наведува премиерот Пленковиќ да размислува на предвремени избори Католичката црква на Хрватска отворено се приклучи во јавниот отпор против премиерот Андреј ...

2 поврзани вести »

Македонски црвени линии...

Н.Македонија - 21.03.2018

Македонски црвени линии Македонскиот народ, со гарантирана суверена рамноправност со другите народи на Светот, утврдена со Повелбата на ООН, општата декларација за човековите права на ООН и другите меѓународни правни документи, како IUS COGENS, а ...

Внимателно зад воланот по влажните и лизгави улици ...

Н.Македонија - 21.03.2018

Внимателно зад воланот по влажните и лизгави улици Влажни и лизгави коловози, а на одредени места и камења и паричиња од карпи по регионалните патни правци како резултат на одроните е непријатната слика, која изминатите неколку дена е дел од ...

Злосторство и злосторници...

Н.Македонија - 21.03.2018

Нашата најголема болка е што планот за ликвидација на Западот на македонскиот државен суверенитет и идентитет сега го реализираат никој друг туку самите Македонци. Петтоколонашите. Добро платените за таа цел.

Од петок: Фељтон за борбата на македонскиот народ...

Н.Македонија - 21.03.2018

Од петок: Фељтон за борбата на македонскиот народ Од петок ќе почнеме да објавуваме фељтон за борбата на македонскиот народ за самостојност и државност до Балканските војни. Нови документи за вистината за Разловечкото и Кресненското востание и за ...

Мермер што ја носи идејата за толеранција...

Н.Македонија - 21.03.2018

Денес под нејзиниот свод може да се најдат и мажи и жени, и Евреи и христијани, и муслимани и будисти, и атеисти, еднакво маѓепсани од нејзината нестварна убавина. Токму белата боја на мермерот, меѓу другите, и на оној од Македонија (познатиот ...

Соработка за одржлив развој на енергетиката...

Н.Македонија - 21.03.2018

Соработка за одржлив развој на енергетиката Министерот за економија Крешник Бектеши и претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), академик Таки Фити, потпишаа меморандум за соработка за одржлив развој на енергетиката во ...

6 поврзани вести »

Време е за мудри потези и за елиминирање на бариерите за поширока регионална интеграција...

Н.Македонија - 21.03.2018

За да се елиминираат сите недостатоци што се јавуваат во трговијата, сега е вистинското време да се повлечат мудри потези, поткрепени со силна поддршка од ЕУ и од другите релевантни меѓународни чинители, во насока на интензивирање на регионалната ...

4 поврзани вести »

Граната од Првата светска војна пронајдена во Штип...

Н.Македонија - 21.03.2018

Граната од Првата светска војна пронајдена во Штип Рачна граната, што потекнува од Првата светска војна била пронајдена вчера во местото викано „Горни Чурулин“ (Попова Чешма) во Штип. Како што соопшти МВР, настанот вчера во 11 часот бил пријавен во ...

8 поврзани вести »

Хиперреализмот е неверојатно сложена вештина и уметност...

Н.Македонија - 21.03.2018

Сликарството, особено кога се обидуваш да насликаш нешто што е блиску до реализмот, е неверојатно сложена вештина и уметност. Процесот на учење и надградување е секојдневно. И по толку години сликање, многу често техничките проблеми не можам да ги ...

Сулаж и Мур - добитници на наградите на „Остен биенале на цртеж“ ...

Н.Македонија - 21.03.2018

Сулаж и Мур - добитници на наградите на „Остен биенале на цртеж“ Добитници на главните награди на „Остен биенале на цртеж“ за 2018 година се Пјер Сулаж од Франција (Гран при за животно остварување) и Хенри Мур од Велика Британија (награда „Светско ...

7 поврзани вести »

Јанева: Сигурно ќе го гледате СЈО и во други истраги...

Н.Македонија - 21.03.2018

Јанева: Сигурно ќе го гледате СЈО и во други истраги Јанева: Мандатот на СЈО трае пет години и сигурно ќе не гладете и во други истраги Скопје, 21 март 2018 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана како отвора нови истраги кога ...

53 поврзани вести »

Одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на пролетта...

Н.Македонија - 21.03.2018

Одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на пролетта Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на пролетта, денеска во Прилеп беше одбележан со засадување на цвеќиња и триесет садници во дворот на ОУ „Климент Охридски“.

58 поврзани вести »

По три децении, Маџели повторно режира во МНТ...

Н.Македонија - 21.03.2018

По три децении, Маџели повторно режира во МНТ Славниот италијански режисер Паоло Маџели во МНТ почна да ја работи комичната претстава „Еден месец на село“, дело од врвниот книжевен опус на рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев.

2 поврзани вести »

Спортски активности во Тетово по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром...

Н.Македонија - 21.03.2018

Спортски активности во Тетово по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром Здружението „Хендимак“, атлетскиот клуб „Студенти“ и Основното Училиште „Лирија“ од Тетово ја организираа единствената манифестација со цел во градот да се одбележи ...

58 поврзани вести »

Две промоции на дела од македонски автори...

Н.Македонија - 21.03.2018

Две промоции на дела од македонски автори Издавачката куќа „Антолог“ најавува две книжевни промоции на дела од македонски автори, кои ќе се одржат во текот на оваа недела. Станува збор за мотивациската книга „Инспирирај се за промени“ од ...

Литературно читање за Светскиот ден на поезијата во градската библиотека во Кичево...

Н.Македонија - 21.03.2018

Литературно читање за Светскиот ден на поезијата во градската библиотека во Кичево По повод Светскиот ден на поезијата, членовите на Литературниот клуб „Китка“ од Кичево, во градската библиотека читаа дела и секој автор имаше можност да прочита по ...

39 поврзани вести »

Битолскиот театар со претставата „Пијани“ во Кичево...

Н.Македонија - 21.03.2018

Битолскиот театар со претставата „Пијани“ во Кичево Вечерва во театарската сала од Центарот за култура во Кичево, Народниот театар од Битола ќе ја изведе претставата „Пијани“ во режија на Марјан Ѓорѓијовски, на текст на Иван Вирипаев.

Украле бакар за 8000, а направиле штета од 360.000 денари...

Н.Македонија - 21.03.2018

Украле бакар за 8000, а направиле штета од 360.000 денари Непознати сторители од трансформатор за дистрибуција на електрична струја на манастирот „Свети Константин и Елена“ одзеле бакарни елементи со тежина од 30 килограми и бакарен електро ...

8 поврзани вести »

И Скопје го одбележува Европскиот ден на уметничката креативност...

Н.Македонија - 21.03.2018

И Скопје го одбележува Европскиот ден на уметничката креативност Градот Скопје денеска ќе го почне одбележувањето на Европскиот ден на уметничката креативност, како дел од проектот „КреАрт“, во кој од 2017 година Скопје е партнер со уште 11 други ...

14 поврзани вести »