TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Промената на времето влијае на здравјето на хронично болните ...

Н.Македонија - 22.03.2018

Промената на времето влијае на здравјето на хронично болните Промени на крвниот притисок, главоболки, вртоглавици, лоша циркулација на крвни садови, деновиве имаат хронично болните и другите пациенти поради наглите температурни разлики.

11 поврзани вести »

Законите и расипаното јајце...

Н.Македонија - 22.03.2018

Законите и расипаното јајце На едно предавање на часовите по теорија на литературата славниот професор Димитар Митрев говореше за пристапот кон читањето на делата на писателите. Не за пристапот кон пишувањето што го применуваат писателите туку за ...

Информациите дека се отстранува Воинот на коњ се шпекулации...

Н.Македонија - 22.03.2018

Информациите дека се отстранува Воинот на коњ се шпекулации Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги оцени како шпекулации информациите дека ноќеска требало да биде отстранет споменикот Воин на коњ на централниот плоштад во Скопје.

Собранието не придонесува кон демократизација на општеството...

Н.Македонија - 22.03.2018

Собранието не придонесува кон демократизација на општеството Според начинот на носењето на одлуките, Собранието остана форум во кој спротивставените политички опции не ги менуваат своите позиции без разлика на искажаните аргументи.

Законот за јазиците - да се потпише или не?...

Н.Македонија - 22.03.2018

Законот за јазиците - да се потпише или не? Минатата седмица во коментарот „Ќе преживее ли Собранието уште еден црн ден“, во врска со донесувањето на контроверзниот Закон за употреба на јазиците, напишав дека тоа ќе ги стави политичките партии пред ...

114 поврзани вести »

Откупот на тутун заврши, просечната цена 217 денари...

Н.Македонија - 22.03.2018

Откупот на тутун заврши, просечната цена 217 денари Откупот на годинашната реколта на тутун заврши, при што се исплатени средства за сите предадени количества. Вкупно се откупени 23.559.122 килограми тутун, со просечна откупна цена од 217,60 денари ...

2 поврзани вести »

Концерт на „Фолтин“ за франкофонијата...

Н.Македонија - 22.03.2018

Концерт на „Фолтин“ за франкофонијата Во организација на Францускиот институт во Скопје, вечерва, во 20 часот, во Младинскиот културен центар (кино „Фросина“), ќе се одржи концерт на македонската група „Фолтин“ со наслов „Фолтин за франкофонијата“.

5 поврзани вести »

Земјоделците сѐ потешко се одлучуваат за осигурување ...

Н.Македонија - 22.03.2018

Бројот на осигурителни полиси во земјоделството е намален за околу 60 отсто. Во 2015 година бројката на полиси била 5.000, а лани се продадени само 2.000 полиси Земјоделците се на прагот на рентабилноста, трошоците за производство им се повисоки од ...

2 поврзани вести »

Комеморација во чест на балерината Вера Бранѓолица...

Н.Македонија - 22.03.2018

Комеморација во чест на балерината Вера Бранѓолица Почина Вера Бранѓолица, основоположничка на македонската балетска сцена. На 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, еден од основоположниците на балетската сцена во ...

Технологијата наспроти демократијата ...

Н.Македонија - 22.03.2018

Во ера кога повеќето луѓе вестите ги добиваат преку социјалните медиуми, мафијашките држави и нивните лидери многу лесно ги цензурираат содржините на социјалните медиуми, кои ги сметаат за штетни.

Отсјајот на месечината...

Н.Македонија - 22.03.2018

Отсјајот на месечината Францускиот композитор Клод Дебиси отпловил во вечноста точно пред 100 години, на 25 март 1918 година. Во својот краток, но уметнички богат и турбулентен живот успеал на човештвото да му подари море од прекрасна музика, ...

Вечерва македонска премиера на „Бикини Мун“ ...

Н.Македонија - 22.03.2018

Вечерва македонска премиера на „Бикини Мун“ Премиера на филмот „Бикини Мун“ во режија на Милчо Манчевски ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во киното „Милениум“, а пред проекцијата на филмот ќе биде прикажан и неговиот краток филм „Крајот на времето“.

39 поврзани вести »

Отровните гасови од индонезискиот вулкан Иџен испратија 30 луѓе во болница...

Н.Македонија - 22.03.2018

Отровните гасови од индонезискиот вулкан Иџен испратија 30 луѓе во болница Најмалку 30 луѓе побараа лекарска помош поради труење со сулфурен гас откако вулканот Иџен почна да исфрла токсични гасови.

5 поврзани вести »

Наградата за млад уметник на МСУ за Никола Радуловиќ...

Н.Македонија - 22.03.2018

Наградата за млад уметник на МСУ за Никола Радуловиќ Музејот на современата уметност во Скопје годинава петти пат ја доделува наградата за најуспешен автор и дело на 12-то Биенале на млади уметници.

Законот за употреба на јазиците влезе во рокот на „џебното вето“...

Н.Македонија - 22.03.2018

Законот за употреба на јазиците, кој едни го нарекуваат закон за унапредување на албанскиот јазик, а други го прогласуваат за закон со кој се воведува двојазичност во Македонија, се нарушува унитарноста на државата и се губи нејзиниот мултиетнички и ...

114 поврзани вести »

Коѕијас ќе биде пречекан со протест...

Н.Македонија - 22.03.2018

Коѕијас ќе биде пречекан со протест „Стоп на преговорите за името, Македонија на Македонците!“, под ова мото, неколку здруженија денеска излегуваат на протест пред доаѓањето на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас.

43 поврзани вести »

Сакралните артефакти се скапоцен дел од македонското наследство...

Н.Македонија - 22.03.2018

Македонскиот народ преку овие артефакти, во повеќевековната меморија во големата православна заедница на Балканот, се промовира како значаен чинител во културната традиција и во уметноста По повод претстојните велигденски празници вечерва, во 20 ...

7 поврзани вести »

Велигденски додаток за пензионерите...

Н.Македонија - 22.03.2018

Велигденски додаток за пензионерите Кабинетот на бугарскиот премиер Бојко Борисов деновиве треба да одлучи дали да ги прошири велигденските додатоци на пензиите. - Надлежните служби ги разгледуваат финансиските можности, а за оваа намена од ...

Време е да престанеме со билдање погрешни вредности...

Н.Македонија - 22.03.2018

Избирам презентирање на вистинската себе, по секоја цена. Таму нема брза заработувачка, нема популарност прекуноќ, нема влијателни другари, но има љубов. Ја кревам вреќата со одговорност на грб и чекорам напред по неасфалтираниот пат, вели Дани Дани ...

Македонија меѓу Русија и НАТО...

Н.Македонија - 22.03.2018

Дали тежнеењето на Македонија да се интегрира во НАТО значи спротивставување на Москва или целта е паралелно со обидите за реализирање на оваа стратегиска цел да се развиваат и односите со Руската Федерација Високи претставници на официјалната ...

15 поврзани вести »