TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Бузаку: Од утре сум нов поглавар на ИВЗ врз основа на судско решение и внатрешни акти

Нова ТВ - 23.04.2019

Скендер Бузаку денеска во изјава за медиуми најави дека од утре тој е новиот поглавар на Исламската верска заедница. Како што истакна тој ќе раководи со Исламската верска заедница согласно судско решение и сите внатрешни акти.

166 поврзани вести »

„Кога заминав од Карл Либкнехт“ – нова книга на Лидија Димковска

Нова ТВ - 23.04.2019

Утре од печат излегува новата книга „Кога заминав од Карл Либкнехт” на наградуваната македонска писателка Лидија Димковска, во изадние на Или-или. По ангажираната поезија во „Црно на бело“ и романите „Резервен живот“, „Но-Уи“ и „Скриена камера“, ...

12 поврзани вести »

Епидемија на заразна жолтица во училиште за деца со попреченост во Ново Село

Нова ТВ - 23.04.2019

Во основното училиште за деца со попреченост „Климент Охридски“ во Ново Село е прогласена епидемија на заразна жолтица, иформира д-р Силвана Петкоска, специјалист епидемиолог од Центарот за јавно здравје во Струмица.

Путин на средба со Ким на 25 април, а ден подоцна со Си

Нова ТВ - 23.04.2019

Претседателот на Русија Владимир Путин ќе се состане со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток на 25 парил, а ден подоцна со кинескиот претседател Си Џинпинг во Пекинг, соопшти денеска советникот на Кремљ Јуриј Ушаков.

110 поврзани вести »

ЕК повторно го отфрли отворањето на договорот за Брегзит

Нова ТВ - 23.04.2019

Европската комисија денеска уште еднаш го отфрли повторното отворање на договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ, кој беше постигнат минатата година. Британски медиуми објавија дека премиерката Тереза Меј ги замолила советниците да ги ...

11 поврзани вести »

Фејсбук отстранил 212 лажни профили од Косово и Македонија минатиот месец

Нова ТВ - 23.04.2019

Месечниот извештај на Фејсбук за борба против лажните вести во пресрет на ЕУ изборите открива дека 212 профили биле отстранети во март поради “координирано неавтентично однесување“, јави МИА од Брисел.

20 поврзани вести »

Формирана опозициска коалиција во Албанија: Заминувањето на Рама е прашање за кое нема преговори

Нова ТВ - 23.04.2019

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија(ПД), Љуљзим Баша, по потпишувањето договор за официјализирање на обединетата опозиција, најави проширување на коалицијата и со други партии, посочувајќи дека „она за што нема ...

18 поврзани вести »

Инфективна: Девојка со морбили и бронхопневмонија во критична состојба

Нова ТВ - 23.04.2019

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а две деца и двајца возрасни се во потешка здравствена состојба како последица на ...

Родителите се одѕваа на препораките: Во Скопје вакцинирани 12.468 деца против морбили

Нова ТВ - 23.04.2019

Од вкупно 16.361 невакцинирани деца до 14 години во Скопје, против морбили вакцинирани се 12.468. Во останатите центри за јавно здравје низ целата држава, вакцинирани се 7.776 деца од 26.495 невакцинирани деца, изјави за МИА членот на Комисијата за ...

60 поврзани вести »

Се урна рудник во Мјанмар, се стравува дека загинаа 54 рудари

Нова ТВ - 23.04.2019

Се стравува дека најмалку 50 лица загинаа во Мјанмар, во местото Хпакант, кога доцна синоќа рударите кои ископуваа жад беа потрупани со јаловина, изјавија пратеникот од тоа подрачје Тин Сое и еден спасител.

23 поврзани вести »

Почина новинарот Марјан Блажевски

Нова ТВ - 23.04.2019

По кратко боледување, денеска почина новинарот Марјан Блажевски. Тој беше роден во 1968 година во Скопје, а најголемиот дел од својата професионална кариера ја помина во дневниот весник „Дневник“.

Мерки на препазливост за кумановец за ширење расизам и ксенофобија на Фејсбук

Нова ТВ - 23.04.2019

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против едно лице, жител на с.Пелинце, општина Старо Нагоричане, поради основано сомнение дека сторил кривично дело Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од ...

57 поврзани вести »

УЈП: До 30 април ќе бидат доставени годишните даночни пријави-граѓаните да одобрат или коригираат до 31 мај

Нова ТВ - 23.04.2019

На 30 април истекува крајниот рок за доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година до граѓаните од страна на Управата за јавни приходи (УЈП), а активноста за генерирање и доставување ...

60 поврзани вести »

Шилегов: Ја сфативме пораката, но не треба да ја казниме нашата држава

Нова ТВ - 23.04.2019

-Благодарност до граѓаните за опомената што ни ја пратија. По изборите ќе се утврдува индивидуално одговорноста на секој поединечно во рамки на институциите што ги предводи. За нас во овој момент фокусот е на претседателските избори и ги повикувам ...

Изменет возен ред на автобусите на ЈСП за празниците

Нова ТВ - 23.04.2019

По повод претстојните велигденски празници, во петок (26.04.2019 година) возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред, со исклучок на автобусите на линиите 11, 11А, 18 А, 32, 47А, 51, 55, 55В,56, 56А, 64А, 65А, 70, 74, 80А, 81, 118, ...

28 поврзани вести »

Таткото на Саздо по пресудата: Правдата колку толку е задоволена

Нова ТВ - 23.04.2019

-Ниедна мајка не треба да го закопа својот син. Казната, за жал, е толкава колку што ја предвидел законот. Во Македонија нема поголема казна за лица до 20 години. Меѓутоа, за нас како родители и за мене лично и илјада години да беше казната, односно ...

107 поврзани вести »

Обвинение за родителите на трите малолетни деца кои лани изгореа во пожар во Велес

Нова ТВ - 23.04.2019

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение за мајката и таткото на едно и очув на трите малолетни деца кои изгореа во пожарот во јуни лани што ја зафати нивната куќа во Велес. Според обвинителството тие сториле по три кривични дела ...

33 поврзани вести »

Во име на народот!

Нова ТВ - 23.04.2019

Пишува Петар Богојевски, докторанд на УКИМ Скопје и активист во ВМРО-ДПМНЕ Во име на народот се прават чуда низ Македонија. Чуда! Во име на народот се повикува на линч на истиот тој народ… или на дел од него.

Кривична за кумановец кој ширел расистички материјал на Фејсбук

Нова ТВ - 23.04.2019

Кривична пријава е поднесена против кумановец поради ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. СВР Куманово вчера поднесе кривична пријава против И.Ј. (43) од село Пелинце, Општина Старо Нагоричане поради сомнение ...

57 поврзани вести »

Украина: Дали зад Зеленски се крие владењето од сенка на олигархот Коломојски

Нова ТВ - 23.04.2019

По победата на Володимир Зеленски на претседателските избори во Украина во неделата, некои аналитичари стравуваат дека сега со земјата „од сенка“ би можел да управува украинскиот милијардер Ихор Коломојски.

75 поврзани вести »