TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

На граничните премини се чека од 15 до 30 минути

Нова ТВ - 15.07.2019

На граничните премини има зголемена фреквенција на возила. На ГП „Богородица“ за излез од државата се чека од 15 до 30 минути, додека на ГП „Табановце“ за влез во државата околу 30 минути, информираат од АМСМ.

Фон дер Лајен: Останувам посветена на започнување преговори со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 15.07.2019

Кандидатката за нов претседател на Европската комисија, германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен вели дека останува посветена на започнување преговори за членство во ЕУ на Република Северна Македонија и Албанија.

126 поврзани вести »

Кривичен го одби барањето на Кочан за одложување на казната, тој доставил ново

Нова ТВ - 15.07.2019

Кривичниот совет ја потврди одлуката на судијата од Кривичниот суд да се одбие барањето на Сеад Кочан за одложување на издржувањето на затворската казна. Оваа одлука е донесена на 12 јули, откако судијата ваква одлука донесе на 5 јули .

Од денеска достапни 75 милиони евра поддршка за компаниите

Нова ТВ - 15.07.2019

Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети и можат да ги користат над 4.000 фирми.

20 поврзани вести »

Дилеми од МојДДВ: Бледите и делумно оштетени бар кодови можат да се скенираат во УЈП

Нова ТВ - 15.07.2019

Управата за јавни приходи минатата недела соопшти дека од 1. јули кога стартуваше мерката поврат на 15 проценти од пресметаниот ДДВ, апликацијата за скенирање на фискалните сметки ја користат 120.000 граѓани.

30 поврзани вести »

Австрискиот министер за надворешни најави санкции на ЕУ против Турција

Нова ТВ - 15.07.2019

Министерот за надворешни работи во преодната влада на Австрија Александер Шаленберг денеска најави санкции на ЕУ против Турција. – Денеска ќе усвоиме низа мерки против Турција, меѓу кои помалку пари, помалку кредити од страна на ЕИБ, прекин на ...

16 поврзани вести »

Променливо време до крајот на неделава

Нова ТВ - 15.07.2019

До крајот на неделава ќе преовладува променливо време со повремен дожд и постепен раст на температурите, покажува повеќедневната прогноза на УХМР. Утре ќе биде облачно, значително посвежо особено на југозападот каде што ќе има пообилни врнежи од ...

53 поврзани вести »

Тимоние: Преку француската агенција за развој ќе помагаме да ги достигнете ЕУ стандардите

Нова ТВ - 15.07.2019

Преку новата француска стратегија за земјите од Западниот Балкан, која во јуни ја објави претседателот Емануел Макрон во Берлин, ќе се конкретизира нашиот ангажман за да можете што побрзо и што поефикасно да ги достигнете европските стандарди кон ...

Кардиологија распишала тендер за медицински материјал за апарат кој се уште не е набавен

Нова ТВ - 15.07.2019

Kлиниката за кардиологија распишала тендер за медицински потрошен материјал иако нема апарат со кој ќе се применува овој вид на кардиолошки материјал, дознава НОВА. Тендерот бил објавен на крајот на минатата година, а спецификацијата која е ...

Вучиќ: Заев ми се извини, му вратив-„поздрав другару“

Нова ТВ - 15.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во интервју за ТВ Пинк синоќа, меѓу повеќето теми, се осврна и на последата комуникација меѓу него и македонскиот премиер Зоран Заев, околу случајот со руските пранкери.

39 поврзани вести »

Заложбите за еднакви плати меѓу мажите и жените кај нас се само на хартија

Нова ТВ - 15.07.2019

Во Исланд минатата година стапи во сила закон, со кој се изедначуваат платите на мажите и жените за исти работни места. Но, во другите држави, меѓу кои и Република Северна Македонија, останува дискриминацијата на жената кога се во прашање месечните ...

15 поврзани вести »

Власта е за реформи, опозицијата за предвремени избори-без најави за лидерска

Нова ТВ - 15.07.2019

Се уште не е јасно дали предлогот на премиерот Зоран Заев за лидерска средба за најмалку три теми – законот за ЈО, за пописот и за измените на изборниот законик ќе биде прифатен од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која пак бара лидерска, но за организирање ...

55 поврзани вести »

САД: Бурата Бери ослабна во „тропска депресија“

Нова ТВ - 15.07.2019

Тропската бура „Бери“ што ја зафати Луизијана ослабна и сега премина во таканаречена тропска депресија, но метеоролозите и натаму предупредуваат дека може да дојде до поплави и појава на торнадо.

15 поврзани вести »

Трамп со расистички навреди за конгресменки: Одете си од каде што сте дошле

Нова ТВ - 15.07.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп критикуваше група демократски претставнички во Конгресот, нарекувајќи ги предизвикувачки на нереди родени во странство и им порача дека би требало да се вратат и да ги поправат условите во опустошените и ...

57 поврзани вести »