TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

По повод Светскиот ден на театарот во Центарот за култура ќе биде изведена претставата „Аналфабет“

OhridNews - тукушто објавено

По повод Светскиот ден на театарот, охриѓани на 27-ми март,вторник, ќе имаат можност да ја гледаат комедијата на Бранислав Нушиќ - АНАЛФАБЕТ, со актерите Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Адринана Билаловиќ Тодороска.

Рокот за изградба на автопатот Охрид - Kичево пролонгиран три и пол години

OhridNews - пред: 9 часа

Сo анексот на договорот за автопатот Кичево -Охрид, кој беше прифатен на последната седница на Владата, изградбата на оваа делница се пролонгира за три и пол години. -На барање на Надзорниот орган, донесовме одлука да се склучи анекс на договорот за ...

45 поврзани вести »

Значително заладување и врнежи

OhridNews - пред: 10 часа

Од утре нашето подрачје ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно и студено време со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд, информира УХМР.

120 поврзани вести »

ЕЛЕМ: Причина за штетите од невремето се ветрот и брановите а не разликата во сантиметри во нивото на езерото

OhridNews - пред: 10 часа

АД ЕЛЕМ ги отфрла обвинувањата на партијата ВМРО ДПМНЕ која ја обвини државната компанија за неодговорно работење со што придонела за зголемување на нивото на Охридското Езеро и штетите кои тоа ги направи.

23 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ:ЕЛЕМ има одговорност за штетата во Охрид предизвикана од лошото менаџирање

OhridNews - пред: 14 часа

Граѓаните на Охрид и охридско, трпат штети поради неодговорноста на раководството на ЕЛЕМ. Голем број на угостители долж охридското крајбрежје претрпеа огромни материјални штети, поради незнаењето на раководството на претпријатието да менаџира, ...

23 поврзани вести »

Нови сезонски летови Истанбул-Охрид со Онур ер и Татилбудур

OhridNews - пред: 16 часа

Директни летови од Истанбул до охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, за првпат ќе воведе турската авиокомпанија Онур Аир, во соработка со турскиот тур-оператор Татилбудур, беше соопштено денеска на заедничка прес-конференција со ТАВ Аеродроми, ...

9 поврзани вести »

Во физички напад во Струга повредено едно лице

OhridNews - пред: 16 часа

Вчера околу 13 часот, на улицата „Пролетерски бригади“ во Струга случено е нарушувањето на јавниот ред и мир и физички напад од страна на 18-годишно лице од струшкото село Радолишта врз негов врсник од Струга.

2 поврзани вести »

Засадени 50 дрва од видот црвена слива

OhridNews - пред: 19 часа

По повод почетокот на пролетта, екипи од ЈП „Охридски Комуналец“ засадија 50 декоративни дрва од видот црвена слива (prunus cerasifera). Со новите садници оплеменет е просторот покрај пешачката патека пред хотел Палас, на влезот во Охрид кај ...

2 поврзани вести »

Охриѓани бараат модернизирање на паркирањето, надлежните велат-постапката за СМС систем е при крај

OhridNews - пред: 20 часа

На анкетата која ја спроведе OhridNews, поголемиот број анкетирани охриѓани се изјасниле дека се за модернизирање на начинот на наплата за паркирање во Охрид. На прашањето: Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира? , со ДА одговориле 2041 ...

Хуманитарна забава во кафе бар Shilla

OhridNews - 21.03.2018

Вчера вечер во кафе бар Shilla, во рамки на ПХВ програмата на Црвен Крст Охрид, се одржа голема хуманитарна забава. Собраните средства од забавата се наменети за помош на социјално загрозено семејство во кое мајката е невработена, таткото е без ...

2 поврзани вести »

Владата го прифати анексот кон Договорот за изградба на автопатот Кичево -Охрид

OhridNews - 20.03.2018

Владата на Република Македонија денеска ја разгледа и ја усвои информацијата за потребата од донесување на Закон за дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на патна делница Миладиновци - Штип и патна делница ...

45 поврзани вести »

Oхридско Езеро и Студенчишко Блато ќе бидат номинирани во Светската Рамсарска Листа

OhridNews - 20.03.2018

На денешната седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од репрогласување на Охридско Езеро и прогласување на Студенчишко Блато за заштитени подрачја и нивно номинирање во Светската Рамсарска Листа.

3 поврзани вести »

Над 80 пријави од невремето, утре на терен ќе се проценува колкава е штетата

OhridNews - 20.03.2018

Над 80 пријави за настанати штети од невремето, пристигнале до Општинската комисија за проценка на штети. Најголемиот дел од нив се однесуваат на оштетени летни тераси од кафулињата во стариот дел од градот, оштетени кровови, паднати дрва, оштетени ...

4 поврзани вести »

Неподнослива миризба и фекални води во подрумски простории од зграда на „Туристичка“

OhridNews - 20.03.2018

Жители од станбена зграда на булеварот „Туристичка“ се жалат дека подолг период се соочуваат со проблеми поврзани со фекалната и атмосферска канализација. Имено, одводните шахти на зградата број 3, која се наоѓа после Историскиот архив, речиси не ...

Голема хуманитарна забава во кафе бар Shilla

OhridNews - 20.03.2018

Во рамки на програмата ЦКА-ПХВ на Црвен крст Охрид, вечерва со почеток во 21 часот, во кафе бар Shilla ќе се одржи голема хуманитарна забава. Целта е да му се помогне на социјално загрозено семејство во кое мајката е невработена, таткото е без ...

2 поврзани вести »

Денес почнува пролетта, а од викендов летно сметање на времето

OhridNews - 20.03.2018

Денес во 17.15 часот, во Македонија и на северната хемисфера, почнува пролетта. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија трае 12 часа и 5 минути.

29 поврзани вести »

Успешен настап на охридските Бреинобреин генијалци во Белград

OhridNews - 20.03.2018

Забележителен настап на Бреинобреин генијалците од Центарот за развивање на животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид на првиот Национален Бреинобреин натпревар „БОБ ФЕСТ Србија 2018“ што се одржа во Белград.

2 поврзани вести »

Врховниот суд ќе одлучува за притворот на осомничените за случувањата од 27-ми април

OhridNews - 20.03.2018

Врховниот суд денеска ќе одлучува за притворот на пратениците Сашо Василески, Лрсто Мукоски, поранешниот министер за внгтарешни работи Митко Чавков и уште неколкумина осомничени за случувањата во македонското собрание од 27-ми април минатата година.

Нови врнежи од дожд и заладување

OhridNews - 20.03.2018

Времето денеска ќе биде умерено облачно со претежно умерен западен ветер. Претпладне во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд. Во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе засилува.

120 поврзани вести »