TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Прогласување на лауреатите на Струшките вечери на поезијата и поетско читање по повод Светскиот ден на поезијата

Опсервер - пред: 21 часа

НУМ „Струшки вечери на поезијата“, Македонскиот П.ЕН Центар, Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) и Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска во просториите на универзитетската библиотека заеднички ќе ја ...

115 поврзани вести »

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев

Опсервер - пред: 21 часа

Јапонскиот премиер Фумио Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев, јавија јапонските медиуми. Кишида е единствениот лидер на Г7 кој се уште не ја посетил Украина од почетокот на руската офанзива кон крајот на февруари минатата година.

37 поврзани вести »

Се замрзнуваат цените на оризот и јајцата, кај шеќерот и брашното засега без интервенции

Опсервер - пред: 21 часа

Владата денеска треба да ги замрзне цените на оризот и јајцата, но и да донесе одлука со која ќе го ограничи извозот на јајца. Во однос на шеќерот и брашното се уште нема да се интервенира.

223 поврзани вести »

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Опсервер - пред: 21 часа

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Северна Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас во изјава за МИА, дадена на маргините на ...

26 поврзани вести »

Светска банка: Потребни се 7,9 милијарди долари за реконструкција по земјотресите во Сирија

Опсервер - пред: 21 часа

Светската банка објави проценки според кои февруарските земјотреси во Сирија ќе го намалат БДП на земјата за 5,5 отсто оваа година, а средствата за опоравување и обнова се проценуваат на повеќе од 7,9 милијарди долари во текот на три години.

8 поврзани вести »

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп во врска со очекуваното обвинение против него

Опсервер - пред: 21 часа

Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања во 2016 година дека тој тајно платил на порно ѕвезда да не дистрибуира доверливи ...

69 поврзани вести »

Работилница „Млад франкофонски парламент – едукативна активност – Имам став!’“

Опсервер - пред: 21 часа

Во Собранието денеска ќе се одржи работилница „Млад франкофонски парламент – едукативна активност ‘Имам став!’“. Како што најавуваат од собраниската прес-служба, на работилницата ќе се обратат претседателот на Собранието, Талат Џафери, францускиот ...

9 поврзани вести »

Блинкен остро го искритикува Си Џинпин поради „дипломатско прикритие“ на Путин при посетата на Москва

Опсервер - пред: 21 часа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен укажа дека кинескиот претседател Си Џинпин му прави „дипломатско прикритие“ на рускиот лидер Владимир Путин, во време кога Кремљ води војна во Украина.

270 поврзани вести »

Облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни попладне и во вечерните часови

Опсервер - пред: 21 часа

Времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне ...

93 поврзани вести »

Доделување на новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Опсервер - пред: 21 часа

Во организација на Македонскиот институт за медиуми денеска ќе бидат доделат новинарските награди „Никола Младенов 2022“. Ќе се доделат три награди во категориите „Нajдобра истражувачка сторија“, „Најиновативен новинарски производ“ и „Најдобра ...

29 поврзани вести »

Али Ахмети од Чаир: Членството во ЕУ е најголемата услуга што можеме да им ја направиме на нашите семејства

Опсервер - 20.03.2023

Демократската унија за интеграција и претседателот Али Ахмети вечерва одржаа митинг во Чаир каде што наидоа на исклучително голем прием од активисти на ДУИ. Пред присутните говори одржаа претседателот на Собранието, Џафери, првиот вицепремиер Груби, ...

250 поврзани вести »

Димитриевски: Верувам дека на следните избори ќе ја добиеме поддршката од граѓаните, ќе понудиме реално остварливи ...

Опсервер - 20.03.2023

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во емисијата „10 минути“ на телевизија 21 информираше дека во тек е формирањето на граѓанското движење и верува дека на следните избори ќе ја добие поддршката од ...

8 поврзани вести »

Димитриевски: ДУИ покажува аздисаност од власт и владее со државата, а дел од функционерите на СДСМ се нивен привезок

Опсервер - 20.03.2023

„ДУИ покажува аздисаност од власт и час поскоро сметам дека граѓаните на следните парламентарни избори треба да го казнат за таквото однесување. Во контиунитет се зборува за злоупотреба на државни ресурси. Каде е собирот? Во државен објект.

Мендилибар нов тренер на Севиља

Опсервер - 20.03.2023

– Шпанскиот фудбалски прволигаш Севиља експресно најде замена за Хорхе Сампаоли на тренерското место во Хозе Луис Мендилибар, објави вечерва весникот „Марка“. Мендилибар ќе има задача да ѝ обезбеди опстанок на Севиља сезонава во Ла Лига и што ...

31 поврзани вести »

Научниците со последно предупредување за климатската криза: Да се дејствува веднаш или ќе биде предоцна

Опсервер - 20.03.2023

– Научниците издадоа „последно предупредување“ за климатската криза, со оглед дека зголемените емисии на стакленички гасови го туркаат светот на работ на непоправлива штета што само брза и драстична акција може да ја спречи.

28 поврзани вести »

Битиќи: Законскиот раст на минималната плата е најголемата победа на работникот во последните години

Опсервер - 20.03.2023

Ова е прва година кога за висината на минимална плата не се преговара, нема преговори и уцени, туку таа е дефинирана согласно закон и методологија донесени минатата година и од сега согласно закон минималната плата ќе расте секоја година и тоа е ...

77 поврзани вести »

Блумберг: Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Опсервер - 20.03.2023

– Унгарија ја блокираше заедничката изјава на земјите-членки на ЕУ за потерницата на Меѓународниот кривичен суд за апсење на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. Порталот Блумберг, повикувајќи се на добро информирани извори во ЕУ, ...

113 поврзани вести »

Ахмети: Потребна е сплотеност, некои се лутат, но нема враќање назад

Опсервер - 20.03.2023

– Дваесет години работевеме луѓето да бидат заедно, и вечерва дојдов во Чаир како продолжение на средбите што ги имавме од Полог до Скопје. Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад! Ги почитувам одлуките на мнозинството од ...

250 поврзани вести »

Кајак кану клубот „Арка-Борец“ Велес севкупен победник на меѓународен натпревар во Босна и Херцеговина

Опсервер - 20.03.2023

– Велешкиот Кајак кану клуб „Арка-Борец“ е севкупен победник во сите категории со најмногу освоени бодови, од млади пионери, па се до сениори на меѓународниот натпревар на кајак на диви води во дисциплината спуст на 4,5 километри што вчера се одржа ...

3 поврзани вести »

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Опсервер - 20.03.2023

– Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, станал правно обврзувачки во моментот кога Европската унија излезе со соопштение.

237 поврзани вести »