TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Опсервер - пред: 2 часа

Квалитетната услуга и одлуката за тоа каде да ја добивате платата се клучни кога станува збор за избор на банка. Токму за овој сегмент ПроКредит Банка во соработка со Мастеркард ја отпочна кампањата „ Направи ПРОмена за да добиеш повеќе “ со која ја ...

9 поврзани вести »

Избоден маж на автобуска станица во Белград

Опсервер - пред: 2 часа

Белградската полиција трага по маж кој во вторникот вечерта на автобуската постојка во Борча го избодел Д.Р. (39). Според зборовите на избодениот, тој чекал автобус кога напаѓачот му пришол и по кратка дискусија извадил нож и почнал да го боде. Д.Р.

6 поврзани вести »

Приведени тројца разбојници во Скопје, со закана ограбиле спортска обложувалница

Опсервер - пред: 2 часа

Денеска, полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода 35-годишниот М.Д., 33-годишниот Р.К. и 36-годишниот А.И., сите од Скопје, извести МВР. – Тие се сомничат дека околу 22.25 часот на 06.12.2023 во спортска обложувалница на подрачјето на ...

22 поврзани вести »

Куртоа го известил Реал дека нема да оди на ЕУРО 2024

Опсервер - пред: 2 часа

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа нема да настапи на Европското првенство следната година. Радио Марка, објави дека голманот на белгиската репрезентација ги известил клупските челници дека ќе го пропушти завршниот турнир на континеталниот ...

36 поврзани вести »

Вучиќ: Постои можност Охридскиот договор да стане услов за прием во ЕУ

Опсервер - пред: 2 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека постои можност Охридскиот договор да стане дел од преговарачкото поглавје 35, а со тоа и услов за прием на Србија во Европската унија. Сепак, Вучиќ истакна дека јасно кажал што не може да прифати.

18 поврзани вести »

Силен земјотрес го погоди Азербејџан

Опсервер - пред: 2 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Азербејџан, покажуваат податоците на официјалната веб-страница на Републичкиот сеизмолошки центар на Азербејџан. Претходно Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар EMSC извести за земјотрес со епицентар ...

23 поврзани вести »

Премиера на претставата „Поткровје“

Опсервер - пред: 2 часа

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 9 декември, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде одиграна претставата „Поткровје“ според „Цената“ на Артур Милер, а во режија на Александар Ивановски.

7 поврзани вести »

(Видео) „Пикси не ме познава? Нека се сети на езерото во Македонија, бевме неколку тренери и 3-4 љубовници“

Опсервер - пред: 2 часа

Раде Богдановиќ поранешен српски репрезентативец и најпознат спортски телевизиски коментатор во Србија е жесток критичар на селекторот Драган Стојковиќ Пикси. Богдановиќ бил шокиран кога дознал дека месечно, како селектор Пикси има плата од 120.000 ...

21 поврзани вести »

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Опсервер - пред: 2 часа

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани од Гвајана на својата територија.

24 поврзани вести »

На плоштад во Киев светна новогодишната елка, Божиќ ќе се слави на 25 декември

Опсервер - пред: 2 часа

Толпа луѓе се собраа на еден од најомилените плоштади во Киев за да ја видат главната новогодишна елка во Украина осветлена за Свети Никола според новиот календар со кој Божиќ се слави на 25 декември.

9 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот сектор и натаму е отпорен и обезбедува солидна поддршка за компаниите и домаќинствата

Опсервер - пред: 3 часа

Македонските банки, добро капитализирани и ликвидни, се соочија со неколкуте кризи во изминатиот период. Нивната отпорност на кризата се должеше на нивните зајакнати биланси уште во претпандемичниот период.

13 поврзани вести »

„ДПМНЕ сакаат да профитираат врз трагедија и човечките жртви“, вели СДСМ

Опсервер - пред: 3 часа

„Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност кај ДПМНЕ и Мицкоски. Додека цела Македонија жали, а институциите целосно го расветлија случајот, ДПМНЕ сакаат да профитираат врз трагедија и човечките жртви“, велат од СДСМ.

16 поврзани вести »

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Опсервер - пред: 3 часа

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници, извести Царинската управа. Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен канал каде ...

35 поврзани вести »

(Видео) Сантос по 111 години испадна од Серија А

Опсервер - пред: 3 часа

Бразилскиот великан Сантос, прв пат во 111-годишната историја испадна од Серија А. Сантос во последното коло не успеа да слави на домашен терен против Форталеза. Поразот на славниот клуб го искористија Бахија и Васко де Гама, тие победија и се ...

21 поврзани вести »

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Опсервер - пред: 3 часа

– Од денес па сè до 14 декември, новиот паметен телефон Galaxy S23 FE ќе биде достапен за претпродажба во Македонија. Заедно со телефонот добивате и подарок – слушалки Galaxy Buds FE, кои ќе го комплетираат искуството на паметниот телефон со одличен ...

4 поврзани вести »

Пекол на рајскиот остров: Одекна експлозија во складиште за експлозиви, околу 100 лица се повредени, властите бараат ...

Опсервер - пред: 3 часа

Вонредна состојба е прогласена на Сејшелите по експлозија во складиште за експлозиви и поплави предизвикани од обилните врнежи. Како што пренесуваат медиумите, нанесена е голема штета на индустрискиот имот Провиденс и околните области на главниот ...

14 поврзани вести »

(Видео) Пукање во училиште во Русија: девојче влегло со пиштол и пукало, неколкумина се ранети

Опсервер - пред: 3 часа

Утрово имало пукање во училиште во Брјанската област, Русија, потврдија оперативните служби за руската државна новинска агенција Тасс. „Ученичка од осмо одделение, девојче, донела огнено оружје во училиште од кое пукала неколку пати“, рекол изворот.

42 поврзани вести »

(Видео) Трипл-дабл на Јокиќ во поразот на Денвер, Дончиќ за полувреме ја растури Јута

Опсервер - пред: 3 часа

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ забележаа по трипл-дабл изминатата ноќ во НБА лигата, која ја обележа Зоел Ембид со 50 постигнати поени. Лука Дончиќ ги предводеше Далас Маверикс до 12-та победа во сезоната.

60 поврзани вести »

СДСМ формира европски фронт за европски животен стандард и европски вредности

Опсервер - пред: 3 часа

СДСМ почна иницијатива за формирање на широк Европски фронт на сите политички и општествени чинители коишто го поддржуваат членството во ЕУ. „Европски фронт за европски стандарди и европски вредности, за подобар, достоинствен живот дома, со повисоки ...

17 поврзани вести »

Почина сестрата на Фидел Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Опсервер - пред: 3 часа

Хуанита Кастро, сестрата на кубанските владетели Фидел и Раул Кастро која соработуваше со ЦИА против комунистичката влада на нејзините браќа, почина во Мајами на 90-годишна возраст. Флорида беше нејзиниот дом веднаш по бегството од Куба пред речиси ...

10 поврзани вести »