TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Кривична против 22-годишник од Кочани, со мотоцикл удрил во возило, па го истепал возачот

Опсервер - пред: 19 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против 22-годишниот Џ.И. од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“, извести МВР.

4 поврзани вести »

Нина Ангеловска избрана прв претседател на Балканската Алијанса за е-трговија

Опсервер - пред: 19 часа

Скопје, 06.12.2023 – Асоцијациите за е-трговија на Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Албанија, потпишаа Меморандум за формирање на Балканска Алијанса за е-трговија која ќе се залага за олесување и унапредување на регионалната ...

9 поврзани вести »

ТАВ инсталираше нов врвен уред вреден 2,4 милиони евра за скенирање за системот за ракување со багаж на скопскиот ...

Опсервер - пред: 19 часа

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ја заврши надградбата на системот за ракување со багаж и инсталацијата на нов уред за скенирање багаж на скопскиот аеродром, што претставува уште една капитална инвестиција во вредност од 2,4 милиони евра.

24 поврзани вести »

Јавна дебата на македонските инженери „ЧЕБРЕН Е МАКЕДОНСКИ РЕСУРС И НЕ Е ЗА РАЗДАВАЊЕ”

Опсервер - пред: 19 часа

Утре со почеток во 12:00 часот во Салонот 19.19 на Културно-информативниот центар во Скопје, македонските инженери ќе одржат јавна дебата на тема: „ ЧЕБРЕН – МАКЕДОНСКИ РЕСУРС – НЕ Е ЗА РАЗДАВАЊЕ”. На дебатата воведни излагања ќе имаат: Проф.

SkyShowtime со совршена плејлиста за празничниот период

Опсервер - пред: 19 часа

Новата година полека пристигнува, а тоа значи дека е време за омилениот празничен период од годината, но и за традиционалниот божиќен филмски маратон. Овој декември, SkyShowtime за вас одбра неколку филмови кои со сигурност ќе ве стават во ...

2 поврзани вести »

Мерцедес излетал од патот за кичевското село Бигор Доленци, возачот бил без знаци на живот

Опсервер - пред: 19 часа

Вчера во 06.15 часот во ОВР Кичево е пријавено дека на локален пат за кичевското село Бигор Доленци, патничко возило „мерцедес“ со австриски национални ознаки излетало од патот, а возачот бил без знаци на живот, извести МВР.

25 поврзани вести »

18-годишник со пиштол му се заканил на скопјанец, полицијата го расчистува случајот

Опсервер - пред: 19 часа

Вчера вечер во 19.00 часот во Полициската станица Аеродром бил извршен службен разговор со 18-годишниот Р.Б. од село Св.Петка, скопско, извести МВР. Според пријавеното, околу 17.30 часот на улица „Трета македонска бригада“ во Скопје тој со пиштол му ...

10 поврзани вести »

Костадиновска-Стојчевска: Над 78 милиони денари поддршка за трите национални установи од културата во Штип

Опсервер - пред: 20 часа

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Штип, при работната посета на институциите од областа на културата заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство ...

20 поврзани вести »

Поуп ќе паузира четири месеци

Опсервер - пред: 20 часа

Голманот на Њукасл и Англија, Ник Поуп, ќе отсуствува најмалку четири месеци. Попу мора да го оперира рамото кое го повреди изминатиов викенд против Манчестер јунајтед. Менаџерот на Њукасл, Еди Хау, се надев дека Поуп ќе се рехабилитира пред ...

11 поврзани вести »

Анџелина Џоли: Се разболев шест месеци пред разводот

Опсервер - пред: 20 часа

Во нејзиното последно интервју, кое го даде за „Wall Street Journal“, Анџелина Џоли призна дека ако треба да избере што да прави во животот, никогаш нема да стане актерка. Можеби би размислувала за театарски одбори, но никогаш повеќе не би избрала ...

19 поврзани вести »

Собраниска делегација во посета на Државниот збор на Словенија: разменети искуства за работата

Опсервер - пред: 20 часа

Делегација од Собранието на Република Северна Македонија, од 4 до 6 декември 2023 година, беше вo работна посета на Државниот збор на Република Словенија и заштитената соба во организација на Женевскиот центар за управување со безбедносниот сектор ...

Пендаровски нема да се кандидира за нов мандат

Опсервер - пред: 21 часа

Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека нема да се кандидира за втор мандат. Toj на денешниот отворен форум за антикорупција на кој се дискутираше за мерките и политиките кои се преземаат и треба да се преземаат во борбата против корупцијата ...

104 поврзани вести »

Силекс го победи Вардар, Струга во 99.минута ја скрши Воска спорт

Опсервер - пред: 21 часа

Foto/ facebook.com/FKVardarSkopje Силекс го победи Вардар, а актуелниот шампион Струга ТЛ со гол во 99. минута го доби дуелот со локалниот ривал Воска спорт, во заостанатите натпревари од 15.коло.

48 поврзани вести »

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Опсервер - пред: 21 часа

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото откако ќе биде преведено на турски јазик ќе биде веднаш испратено на турските власти, односно до ...

123 поврзани вести »

Грковска: Да се справиме со провлекувањето на најштетните поединци кои низ дупките во системот „подмачкуваат“ со моќ и ...

Опсервер - пред: 21 часа

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, учествуваше на панел дискусија во рамки на Отворениот форум за антикорупција, кој денеска и утре се одржува во Скопје, во организација на Македонскиот ...

7 поврзани вести »

Познато е колку Ѓоковиќ заработил во 2023 година

Опсервер - пред: 21 часа

Новак Ѓоковиќ 2023 година ќе ја заврши како прв на АТП листата, а е убедливо прв кога е во прашање заработката од турнирски награди. На сметката на Ѓоковиќ уплатени се вкупно 15.936.097 долари, втор е Шпанецот Карлос Алкараз со „само“ 10.753.431 ...

42 поврзани вести »

Израелската армија тврди дека открила едно од најголемите складишта на оружје што му припаѓа на Хамас

Опсервер - пред: 21 часа

Израелската армија соопшти дека открила едно од најголемите складишта за оружје за време на копнена операција во северниот дел на Појасот Газа. Армијата соопшти дека во близина на здравствена установа и училиште наводно се наоѓа склад со ...

346 поврзани вести »

Ковачевски во Европскиот Парламент: Членството во ЕУ до 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Опсервер - пред: 21 часа

Премиерот Ковачевски, денеска во рамки на работната посета на Брисел, се обрати во Европскиот Парламент пред групата на европратеници, членови на Прогресивната алијанса на Социјалисти и Демократи на дебата посветена на проширувањето на ЕУ.

82 поврзани вести »

Арсенал еден натпревар без Артета

Опсервер - пред: 22 часа

Микел Артета, менаџерот на Арсенал, нема да може да го води тимот на следната средба од Премиер лигата. Шпанскиот стручњак лудо го прослави голот на Деклан Рајс во 97. минута од натпреварот против Лутон, кој Арсенал го доби со 4:3.

35 поврзани вести »

Приведен маж осомничен за убиство во Крива Паланка

Опсервер - пред: 22 часа

Полицијата приведе 27-годишен маж кој се сомничи за извршено убиство врз друго лице во Крива Паланка. Имено од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово – ОВР Крива Паланка, вчера ...

49 поврзани вести »