TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Опсервер - пред: 13 часа

– На средбата со министерот за надворешни работи на Северна Македонија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побара верно почитување и целосно спроведување на Договорот од Преспа и го финализираше вртењето за 180 степени на ставот за ова прашање, ...

16 поврзани вести »

Во Кина регистриран најголем број на новозаразени со Ковид-19 од 1 март минатата година

Опсервер - пред: 13 часа

– Во Кина изминатите 24 часа регистриран е најголем број на новозаразени со Ковид-19 од март минатата година, додека во североисточниот дел на земјата над 28 милиони луѓе се во карантин. Пријавени се вкупно 144 заразени лица со Ковид-19, што е ...

101 поврзани вести »

Тотенхем подготвен да го врати Бејл во Реал

Опсервер - пред: 13 часа

– Тотенхем нема да го продолжи договорот за наем на напаѓачот на Реал, Герет Бејл, пишува „Тајмс“. Според британскиот весник, 31-годишниот играч не го импресионирал раководството на лондонскиот клуб со својот настап, па затоа се подготвени да го ...

60 поврзани вести »

ПСЖ ќе го смени логото

Опсервер - пред: 13 часа

Следната сезона фудбалерите на Пари Сен-Жермен ќе носат дресови со необичен амблем на клубот. Според „Footy Headlines“, парижаните ќе ја заменат Ајфеловата кула со ликот на Мајкл Џордан. Претходно, ПСЖ го направи само третиот комплет дресови заедно ...

9 поврзани вести »

Д-р Дре повторно обвинет за семејно насилство

Опсервер - пред: 14 часа

– Неколку дена откако познатиот американски рапер Доктор Дре беше примен в болница поради мозочна аневризма, неговата поранешна сопруга Никол Јанг поднесе тужба обвинувајќи го за семејно насилство кое траело со години.

6 поврзани вести »

Еден месец карантин ја чини Грција околу три милијарди евра

Опсервер - пред: 14 часа

Еден месец „lockdown“ чини околу три милијарди евра, а можеби и повеќе, рече портпаролот на грчката Влада Христос Тарандилис, објаснувајќи дека сите одлуки што ќе се донесат за одново отворање на малопродажбата во земјата ќе бидат врз основа на ...

16 поврзани вести »

Кина гради нов карантински центар во Сичаџунаг

Опсервер - пред: 14 часа

– Во северниот кинески град Сичаџуанг се гради објект од 3.000 карантински единици поради претпоставката дека ќе се зголеми бројот на пациенти со Ковид-19 за време на кинеската инарна Нова година.

7 поврзани вести »

Хејли Бибер оди на психолог поради троловите

Опсервер - пред: 14 часа

– Во интервју за лондонскиот весник „Ивнинг стандард“, манекенката Хејли Бибер откри дека посетувала психолог за да се справи со интернет-троловите и озборувањата. – Морав да работам многу околу тоа со терапевт, бидејќи дојде до точка кога тие ...

6 поврзани вести »

Од понеделник лабораториски анализи на Д-димери и ЦРП во поликлиниките „Јане Сандански“, „Бит Пазар“ и „Драчево“

Опсервер - пред: 14 часа

– Во скопските поликлиники „Јане Сандански“, „Бит Пазар“ и „Драчево“ од понеделник пациентите ќе можат да направат лабораториски анализи со проверување на вредностите на Д-димерите и ЦРП, соопштија од Министерството за здравство.

32 поврзани вести »

Гувернерката на форум на „Еуромани“: Високото ниво на девизни резерви овозможи НБ да одговори навремено и смело на ...

Опсервер - пред: 14 часа

– Високото ниво на девизните резерви акумулирани во периодот пред пандемијата ѝ овозможи на Народната банка да реагира навремено и смело преку намалување на основната каматна стапка, вбризгување на дополнителна ликвидност во системот и релаксирање ...

18 поврзани вести »

Гидеон Сар, најсериозниот противник на Нетанјаху на изборите, најави поостар однос кон Палестинците и Иран

Опсервер - пред: 14 часа

– Главниот противник на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на претстојните избори, Гидеон Сар, најави поостар однос кон Иран и Палестинците, но изрази уверување дека се наоѓа во подобра позиција да спроведе ефикасен и вистински дијалог со ...

5 поврзани вести »

Изминатата недела подигнати 168 непрописно паркирани возила во Скопје

Опсервер - пред: 14 часа

– Изминатата недела, со „пајак“ се отстранети 168 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 29 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 139 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на ...

14 поврзани вести »

Царовска на средба со СОНК: Синдикатот е наш важен партнер, заедно ќе ги спроведеме реформите

Опсервер - пред: 14 часа

– Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска имаше средба со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура – СОНК и неговиот претседател Јаким Неделков, на која разговараа за претстојниот реформски процес во основното ...

106 поврзани вести »

Коалиција „Маргини“: Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од ...

Опсервер - пред: 14 часа

– Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со работа оти граѓаните од август 2019 година немаат достапен механизам за заштита од ...

14 поврзани вести »

Романскиот претседател Јоханис ја прими вакцината против Ковид-19

Опсервер - пред: 14 часа

– Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска ја прими вакцината против коронавирусот. Откако го напушти центарот за вакцинација во болницата „Керол Давила“, Јоханис изјави дека вакцината е безбедна и додаде дека имунизацијата и третманот во ...

394 поврзани вести »

Даштевски: Ќе работам стручно и професионално, по закон и Устав

Опсервер - пред: 14 часа

– Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието Талат Џафери, што се поклопи со истекот на мандатот на сега веќе, минатиот состав на Комисијата.

76 поврзани вести »

Од диви депонии во Скопје лани отстранети над 9.000 метри кубни отпад

Опсервер - пред: 14 часа

– Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје изминатите 12 месеци собрале и транспортирале вкупно 158.476 тони комунален отпад, што е за 4.713 тони или 3.07 проценти повеќе во однос на 2019 година.

13 поврзани вести »

Радуловиќ: Црна Гора сака да ги рестартира односите со Србија

Опсервер - пред: 14 часа

– Шефот на црногорската дипломатија Ѓорѓе Радуловиќ за Дојче веле, пред неговата посета на Германија, изјави дека Црна Гора сака да ги рестартира односите со Србија и да тргне од почеток. Тој наведе дека Црна Гора има „доктрина на нулта проблеми“ со ...

7 поврзани вести »

Пендаровски: Палењето на знамето на Република Бугарија на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда

Опсервер - пред: 14 часа

– Претседателот Стево Пендаровски го осуди палењето на бугарското знаме на Вевчанскот карневал. – Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда.

164 поврзани вести »

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Опсервер - пред: 14 часа

– Во Русија се пронајдени речиси 1.500 мутации на коронавирусот, изјави денеска Ана Попова, директор на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор), на маргините на научната конференција на форумот „Гајдар“.

34 поврзани вести »