TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Поранешната „десна рака“ на Клоп доаѓа на местото на Бахар во Звезда?

Опсервер - 05.12.2023

Жељко Бувач, со години беше главен асистент на Јирген Клоп. Работеа заедно во Мајнц, Борусија Дортмунд, Ливерпул. Пред да се разделат во 2018 година, Клоп го нарече „мозокот“ на неговиот тренерски тим.

12 поврзани вести »

Снежен бран блокира делови од Германија, повеќе луѓе загинаа во сообраќајни несреќи

Опсервер - 05.12.2023

Замрзнатиот дожд и студеното време во Германија се причина за бројни сообраќајни несреќи во кои само денеска загинаа три лица, а авионскиот сообраќај од аеродромот во Минхен беше привремено во прекин.

33 поврзани вести »

Излетал со возилото од пат, удрил во патоказ, па во автобус: алкохолизиран Македонец предизвика сообраќајка во Истра

Опсервер - 05.12.2023

Хрватската полиција вчера околу 19:20 часот добила пријава за сообраќајна незгода во која автомобил удрил во автобус. Од спроведената кривична истрага е утврдено дека 41-годишен државјанин на Северна Македонија, под дејство на алкохол од 1,39 ...

14 поврзани вести »

„Народот во Газа нема каде да оди“: aлармантна ситуација на Блискиот Исток, Израел спроведува операции и на југот на ...

Опсервер - 05.12.2023

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека жителите на Појасот Газа на кои им е наредено да се евакуираат немаат каде безбедно да одат и ја повтори потребата од непречена и континуирана испорака на хуманитарна помош.

344 поврзани вести »

Еуромакс Ресоурцес со писмо до МЖСПП: Во рудникот „Иловица – Штука“ нема да се користи цијанид, планираме „суво ...

Опсервер - 05.12.2023

Со писмо адресирано до министерот за животна средина и просторно планирање, г-ѓата Каја Шукова, Еуромакс Ресоурцес ги расчистува сите дилеми и заблуди кои во изминатиов период се создадоа во однос на работата на идниот рудник за бакар „Иловица- ...

22 поврзани вести »

Возило изгубило контрола и се превртело на автопатот Свети Николе – Скопје

Опсервер - 05.12.2023

Вчера во 08.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Свети Николе – Скопје, пред клучка Коњари, патничко моторно возило „ауди“ со струмички регистарски ознаки, управувано од Г.Ј.(20) од Струмица, изгубило контрола и се превртело.

7 поврзани вести »

Eдно лице потешко повредено во сообраќајка во Струга

Опсервер - 05.12.2023

Вчера во 16.20 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на магистрален пат во Струга се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „фолксваген венто“ со охридски регистарски ознаки управувано од Г.Б.

8 поврзани вести »

Потрага во Европа: исчезна 13-годишната Емили, тинејџерката е изгубена во Германија

Опсервер - 05.12.2023

Од четвртокот семејството на 13-годишната Емили Хофман живее меѓу стравот и надежта. Тој ден исчезна ученичката од Ленгенфелд унтер Штајн во Германија. Полицијата сега ја проширува потрагата по неа и надвор од националните граници.

15 поврзани вести »

Унион Берлин заинтересиран за Енис Барди

Опсервер - 05.12.2023

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Енис Барди има понуда да се пресели во Бундес лигата. Интерес за Барди покажа Унион Берлин, на чија клупа од пред две недели седи поранешниот тренер на Барди во Трабзон, Ненад Бјелица.

19 поврзани вести »

Тренчевска: Да зборуваме секој ден за насилството, заедно да зајакнуваме и поттикнуваме

Опсервер - 05.12.2023

Во организација на канцеларијата на ОБСЕ во Република Северна Македонија беше организирана Тркалезна маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против родово базираното насилство врз жени и девојки во Република Северна Македонија“.

67 поврзани вести »

Јохансон: ЕУ се соочува со огромен ризик од терористички напади

Опсервер - 05.12.2023

Европската унија во моментов се соочува со зголемен ризик од тероризам поради војната во Газа, изјави денеска еврокомесарката за внатрешни работи на Европската комисија, Илва Јохансон. „Со војната меѓу Израел и Хамас и поларизацијата што ја ...

33 поврзани вести »

Николас Кејџ открива дали повторно ќе се појави во една од неговите најдобри улоги

Опсервер - 05.12.2023

Николас Кејџ има полни раце работа во последните години кога станува збор за снимање филмови. Од Spider-Man: The New World, преку The Pig, до сценарио за соништата, Кејџ беше исклучително зафатен.

6 поврзани вести »

Мајкинство – Изложба на уметничката група МОМИ

Опсервер - 05.12.2023

Културно-информативниот центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на отворањето на изложбата на групата МОМИ насловена „Мајкинство“. За изложбата „Мајкинство“ Темата на која заеднички работевме изминатата година е темата ...

8 поврзани вести »

Објавени резултатите ПИСА 2022, Македонија со приближни резултати како и претходното тестирање

Опсервер - 05.12.2023

Негативните последици од пандемијата со Ковид 19 врз квалитетот на образованието во глобални размери ги потврди и меѓународната ПИСА студија што беше спроведена во 2022 година. Денеска Организацијата за европска соработка и развој (ОЕЦД) ги објави ...

57 поврзани вести »

МОН: Длабоко сочувство за загубата на Вања, ОУ „Песталоци“ ќе продолжи со психолошка поддршка за учениците

Опсервер - 05.12.2023

Министерството за образование и наука изразува длабоко сочувство до семејството и блиските на трагично починатата Вања. „Невино дете кое наместо да му се радува на животот, не по своја волја и вина, замина во вечноста, испраќајќи порака дека ...

120 поврзани вести »

МЗШВ: Распишан јавен повик за надомест на трошоци за оддржување на висински пасишта и ливади и поддршка на ...

Опсервер - 05.12.2023

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сточарите, дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави повикот за поддршка за исплатена нето – плата за чување и напасување на добиток.

10 поврзани вести »

Меџити: Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати ќе ја зајакнат соработката во здравството

Опсервер - 05.12.2023

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити присуствуваше на првата министерска конференција на 28. Конференција на страните на рамковната конвенција на ООН за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември се одржува во Дубаи, Обединетите ...

28 поврзани вести »

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Опсервер - 05.12.2023

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре Видевски, кој е во притвор, е уапсен во неговата спортска школа за боречки вештини.

409 поврзани вести »

Уапсен маж од Прилепско, истепал полицаец

Опсервер - 05.12.2023

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер околу 23 часот и 30 минути, на улица „Вонвардарска“ во Тетово, го лишиле од слобода 48-годишниот Т.Ѓ. од прилепското село Пешталево затоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службени ...

4 поврзани вести »

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Опсервер - 05.12.2023

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

96 поврзани вести »