TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Македонија со Заев е убедливо на дното по странски инвестиции, од 2 до 4 и пол пати помалку од соседите

Опсервер - пред: 11 часа

Македонија со неспособната власт на Заев е убедливо на дното по прилив на странски инвестиции во регионот и Европа во 2020 година. Заклучно со месец септември 2020 година во Македонија има помалку странски директни инвестиции во споредба со Србија, ...

17 поврзани вести »

Франција ќе мора во строг карантин ако не успее да го спречи ширењето на мутираниот коронавирус

Опсервер - пред: 11 часа

– Франција ќе мора да прибегне кон строги ограничувачки мерки како оние во Ирска и во Велика Британија, ако не успее да го спречи ширењето на мутираниот коронавирус. Тоа го изјави денеска францускиот епидемиолог и владин советник Арно Фонтане.

9 поврзани вести »

Најзадоволни со професијата се ИТ професионалците и дизајнерите, најмалку вработените во производство, угостителство, ...

Опсервер - пред: 11 часа

Над 70% од економистите и над 50% од правниците би ја промениле професијата, покажува истражувањето на Brainster На крајот на минатата година Brainster лансираше алатка за кариерно советување, која е бесплатна за користење за сите.

23 поврзани вести »

Проф. Ванковска: Зборувајте ми за едно опШесво за сите, плиз!

Опсервер - пред: 11 часа

Закани со 5 години затвор за одбивање на попис, се сеќавам, имаше и во 1991 година кога Албанците го бојкотираа масовно. Oh, wait! Грешка! Немаше казни ни за попис ни за одбивање да се служи воен рок. Амнестија имаше и во 2002 година.

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри во Токио

Опсервер - пред: 11 часа

– Заменик генералниот секретар на владата на Јапонија Манабу Сакаи ги демантираше информациите за откажување на Летните олимписки игри во Токио поради пандемијата на коронавирус. Информациите за откажувањето се појавија претходно во британското ...

40 поврзани вести »

Во САД падна џекпот од 731,1 милион долари

Опсервер - пред: 11 часа

Џекпот на лотаријата „Пауербол“ од 731,1 милион долари падна, по продаден билет во Лонаконинг, Мериленд, САД. Продавницата во округот Алегени, ќе добие бонус од 100.000 долари за продажба на лозот за петтата најголема добивка на лотарија во ...

16 поврзани вести »

Готово е: Скршени се следбениците на QAnon по инаугурацијата на Џо Бајден

Опсервер - пред: 11 часа

Huffpost Инаугурацијата на Џо Бајден не го означува само историскиот почеток на новото претседателство, туку за безброј Американци е и поразителен крај на долгогодишната лага. За верниците на QAnon (крајно десничарска теорија на заговор), која го ...

438 поврзани вести »

Повторно одложена премиерата на новиот „Џејмс Бонд“ филм

Опсервер - пред: 11 часа

– Прикажувањето на новиот „Џејмс Бонд“ филм – „Нема време за умирање“ (No Time to Die), e повторно одложенo – овојпат за 8 октомври, oвaa 2021 година. Последната инкарнација на Даниел Крејг како „агентот 007“ првично требаше да се појави во кината ...

21 поврзани вести »

Димитровиќ од Еибар е првиот голман кој постигнал гол во Ла Лига во последните десет години

Опсервер - пред: 11 часа

– Србинот Марко Димитровиќ од Еибар се запиша во листата на стрелците на синоќешниот натпревар со Атлетико Мадрид. Тој успеа да го реализира пеналот во 12.минута и стана првиот голман со погодок на првенствен натпревар во Ла Лига во последните 10 ...

51 поврзани вести »

Земјотрес од 4,5 степени во близина на грчкиот остров Крит

Опсервер - пред: 11 часа

– Во морскиот дел меѓу грчките острово Крит и Касос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 4.5 степени, според податоците од Геодинамичкиот институт на грчката Национална опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

66 поврзани вести »

Снежна покривка од 31 сантиметар на Попова Шапка

Опсервер - пред: 11 часа

– Висината на снежната покривка утрово во седум часот изнесува 31 сантиметар во Попова Шапка, 10 во Битола, два во Маврови Анови и еден сантиметар во Лазарополе. Од Управата за Хидрометеоролошки работи информираат дека времето денеска ќе биде ...

38 поврзани вести »

Адвокати во Њујорк побараа одземање на адвокатската лиценца на Руди Џулијани

Опсервер - пред: 12 часа

– Група истакнати адвокати побараа од властите во Њујорк да му ја одземат лиценцата на Руди Џулијани за вршење на адвокатска работа, поради изнесените лаги за време на судските процеси поднесени од поранешниот американски претседател Доналд Трамп по ...

10 поврзани вести »

САД: Републикански конгресмен се обиде да внесе пиштол во собраниската сала

Опсервер - пред: 12 часа

– Конгресната полиција во Вашингтон ги истражува извештаите дека републиканскиот конгресмен Енди Харис вчера со пиштол се обидел да влезе во Претставничкиот дом на САД, јави телевизијата Ен-Би-Си.

11 поврзани вести »

Се поставува атмосферска канализација во урбаната заедница „Цветан Димов“

Опсервер - пред: 12 часа

– Во урбаната заедница „Цветан Димов“ се поставува атмосферска канализација и тоа на улиците „Вера Јоциќ“, „Тодор Паница“, „Тодора Паница 1“, „Вера Јоциќ 1“, „Вера Јоциќ 2“, „Георги Димитров“, „Новопроектирана 1“, „Михаил и Ефтихиј“, ...

7 поврзани вести »

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Опсервер - пред: 12 часа

– Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари, но вакцините имаат потенцијал да ја контролираат пандемијата. Тоа го изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Гебрејесус.

578 поврзани вести »

Во сила влезе светската забрана за нуклеарно оружје, но без нуклеарните сили

Опсервер - пред: 12 часа

– Меѓународниот договор за забрана на нуклеарно оружје стапува на сила денеска. Договорот е потпишан од 51 земја, објави „Гардијан“. Иако во некои аспекти, овој потег е во голема мерка симболичен, бидејќи светските нуклеарни сили не се вклучени во ...

12 поврзани вести »

Хоџа и Нуредини на средба со претставници на турската агенција за земјоделско осигурување ТАРСИМ

Опсервер - пред: 12 часа

– Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини остварија средба со претставници на турската агенција за земјоделско осигурување ТАРСИМ.

11 поврзани вести »

Генералот во пензија Лојд Остин ќе биде новиот американски државен секретар за одбрана

Опсервер - пред: 12 часа

– Нов министер за одбрана во администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе биде пензионираниот генерал Лојд Џеј Остин, кој беше командант на американските сили на Блискиот исток за време на владата на претседателот Барак Обама, и тој е ...

14 поврзани вести »

Над 50.000 се смртните случаи од Ковид-19 во Германија

Опсервер - пред: 12 часа

– Вкупниот број на смртни случаи предизвикани од коронавирусот во Германија денеска го надмина прагот од 50.000, соопшти Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“. Од почетокот на пандемијата, институтот регистрирал вкупно 50.642 смртни случаи ...

113 поврзани вести »

Милик на позајмица во Марсеј

Опсервер - пред: 12 часа

– Напаѓачот на Наполи, Аркадиуш Милик се пресели во Марсеј на позајмица. На лето, францускиот клуб ќе има обврска да го купи 26-годишниот Полјак за осум милиони евра. Исто така, наполитанците можат да добијат уште четири милиони долари бонуси.

14 поврзани вести »