TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Ковид-19: Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Опсервер - пред: 12 часа

– Американскиот претседател Џо Бајден потпиша наредба според која сите што патуваат во САД со авион треба да имаат негативен тест за коронавирус пред да се качат и да бидат во карантин по пристигнувањето во земјата, јави ДПА.

438 поврзани вести »

Донација на две амбулатни возила за Здравствениот дом Скопје

Опсервер - пред: 12 часа

Општина Чаир денеска ќе донира две амбулатни возила за Службата за итна медицинска помош при Здравствениот дом Скопје. На примопредавањето, според најавите, ќе присуствуваат министерот за здравство Венко Филипче, градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу ...

42 поврзани вести »

Комората на сметководители бара пролонгирање на рокот за годишни и финансиски извештаи

Опсервер - пред: 12 часа

– Комората на сметководители на Македонија при Сојузот на стопански комори предлага да се пролонгираат роковите за поднесување на годишните и финансиските извештаи како дел од петтиот пакет економски мерки.

61 поврзани вести »

МНТ ќе го најави проектот „Патишта на хероите“

Опсервер - пред: 12 часа

– Македонскиот народен театар денеска ќе го најави најновиот проект „Патиштата на хероите“, кој е финансиски поддржан од Креативна Европа. Станува збор за комплексен проект со времетраење од две и пол години, чиј почеток се очекува во февруари ...

10 поврзани вести »

Онлајн конференција „Бизнис без корупција“

Опсервер - пред: 12 часа

Денеска ќе се одржи онлајн конференцијата „Бизнис без корупција“, која е завршен настан во рамки на проектот „Зајакнување на интегритетот и намалување на корупцијата во државниот и приватниот бизнис сектор“, финансиран од Европската унија и ...

21 поврзани вести »

Израелски воени авиони пукаа врз цели во Сирија

Опсервер - пред: 12 часа

– Израелски воени авиони утрово испукаа неколку ракети кон централна Сирија,јавија сириските државни медиуми, без да се споменуваат жртви. Новинската агенција САНА цитираше воен извор кој вели дека нападот се случил во зори кога израелски авиони ...

7 поврзани вести »

„Тајмс“: ОИ во Токио ќе се одложат поради Ковид-19

Опсервер - пред: 12 часа

– Јапонската влада дошла до заклучок дека Олимписките игри во Токио треба да бидат откажани поради пандемијата на коронавирусот, објави Тајмс. Британското издание се повикува на неименуван висок член на владејачката коалиција.

40 поврзани вести »

Почина актерката Мира Фурлан

Опсервер - пред: 12 часа

– Познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан почина на 65-годишна возраст, објавено е на нејзиниот профил на Твитер. Таа починала во средата, 20 јануари, но информацијата беше објавена денеска.

99 поврзани вести »

Министерот Османи во официјална посета на Црна Гора

Опсервер - пред: 12 часа

– Министерот за надворешни работи на Бујар Османи, денеска ќе престојува во официјална посета на Црна Гора на покана на неговиот црногорски колега Ѓорге Радуловиќ. Како што соопшти МНР, во рамките на посетата, Османи ќе има средби со целиот државен ...

68 поврзани вести »

Апасиев: Окупатори да бевте, па ќе имавте повеќе сенс за чувствата и националните интереси на македонскиот народ

Опсервер - пред: 12 часа

Кога се во прашање правата на Албанците – тогаш нема “албанска опозиција”. Сите се со власта! Кога се во прашање правата на Македонците – тогаш сатрапот Заев и СДС се вечита “македонска опозиција”. Увек се контра народот! p.s.

Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години

Опсервер - пред: 12 часа

Собранието во рамки на продолжението на 29. седница со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021. За Законот за пописот гласаа и 29 пратеници припадници од помалите ...

163 поврзани вести »

Стабилизација на епидемијата со Ковид-19 во земјата, преполовен бројот на хоспитализирани

Опсервер - пред: 12 часа

– Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, односно зголемување во однос на бројката на оздравени случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

43 поврзани вести »

Барнли стави крај на серијата на Ливерпул од 68 натпревари без пораз на домашен терен во Премиер лигата

Опсервер - пред: 12 часа

– Ливерпул синоќа загуби со резултат 0:1 на домашен терен од Барнли во одложениот натпревар од 18. коло на шампионатот на Англија. Серијата на „црвените“ без пораз на „Енфилд“ во Премиер лигата траеше 68 натпревари.

68 поврзани вести »

Второто полугодие почна со хибридна настава, бојкот на дел од матурантите и дискусии за концепцијата за основно ...

Опсервер - пред: 12 часа

– Наставата во второто полугодие продолжи по истиот, хибриден модел, како и во првиот дел од учебната 2020/2021 година затоа што, според Министерството за образование и наука, се покажал успешен и обезбедува континуитет во образовниот процес во ...

135 поврзани вести »

Инаугурацијата на Бајден погледана од онаа на Трамп пред четири години

Опсервер - пред: 12 часа

– Околу 40 милиони луѓе ја гледаа на телевизија инаугурацијата на демократот Џо Бајден за претседател на САД. Тоа е за четири проценти повеќе од гледаноста на инаугурацијата на Доналд Трамп во 2017 година, соопшти компанијата Нилсон, врз основа на ...

438 поврзани вести »

Гугл со закани дека ќе ја запре достапноста во Австралија

Опсервер - пред: 12 часа

– Американската компанија Гугл се закани дека ќе им ја одземе можноста на Австралијците да го користат тој пребарувач доколку Канбера не го измени својот предлог-закон, што има за цел да го обврзе интернет гигантот да им плаќа на медиумите за ...

15 поврзани вести »

На Фаучи му олеснило што повеќе нема да противречи на претседателот на државата

Опсервер - пред: 12 часа

– Водечкиот американск инфектолог Ентони Фаучи, советник во Белата куќа за пандемија на коронавирус, вчера призна дека му олеснило што повеќе не треба да му се спротивставува на Доналд Трамп.

438 поврзани вести »

Во Португалија се затвораат училиштата и факултетите поради Ковид-19

Опсервер - пред: 12 часа

– Од денеска португалската Влада ќе ги затвори сите училишни установи, со цел да не се влоши состојбата со пандемијата со Ковид-19. Според последната блокада што почна минатата недела, сите услуги што не се од витално значење за животот на граѓаните ...

22 поврзани вести »

Франција воведува ПЦР тест за влез во државата

Опсервер - пред: 12 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон им рече на своите колеги од Европската унија дека Франција ќе ги направи PCR-тестовите задолжителни за сите патници кон Франција, вклучително и другите земји на ЕУ, од недела, беше објавено од кабинетот на ...

67 поврзани вести »

Мич Меконел предлага Трамп да добие рок од две недели да се подготви за процес за отповикување

Опсервер - пред: 12 часа

– Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел, предлага поранешниот претседател Доналд Трамп да добие рок од две недели да се подготви за процес за отповикување, објави „Политико“, повикувајќи се на два неименувани извора.

64 поврзани вести »