TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PressingTV

Мицкоски: Кривичната пријава против Рашковски ќе биде отфрлена од прва кога ќе дојде во „Луј Витон“ Обвинителството и ...

PressingTV - пред: 14 часа

Ништо не му реков заканувачко на Рашковски, туку го предупредив дека во ваква состојба на грбот и на товар на граѓаните не треба да се профитира, објасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за комуникацијата со Генералниот секретар на Владата ...

4 поврзани вести »

Битолска млекара предвремено го плати данокот на добивка и донира  за Клиничката болница – Битола

PressingTV - пред: 14 часа

Битолска млекара изврши предвремено плаќање на вкупните аконтативни обврски за данок на добивка за тековната 2020 година во висина од 15 милиони денари, со надеж и верба дека на тој начин ќе придонесе кон ублажување на последиците од вонредната ...

9 поврзани вести »

Мицкоски: По кризата многу луѓе ќе останат без работа

PressingTV - пред: 14 часа

Јас и ние како партија кажавме дека здравјето на граѓаните ни е пред и над се. Исто и да помогнеме, иако сме во опозиција. Целта е да заболат што помалку луѓе. Тоа е прво. Друг аспект е справување со економската криза.

5 поврзани вести »

Менаџментот на Тутунски комбинат од Прилеп ќе зема минимална плата, разликата ќе биде донирана за КОВИД 19

PressingTV - пред: 15 часа

Одборот на директори на Тутунскиот кобинат АД Прилеп донесе одлука во април целиот менаџмент во компанијата да земе минимална плата во висина од 14.500 денари. – Според донесената одлука која е во согласност со усвоените економски мерки од страна на ...

20 поврзани вести »

Од 40.000 на 27 000 евра: Владиниот чартер од Бон за 4 дена поевтини за 13.000 евра (ФОТО)

PressingTV - пред: 16 часа

Дали на повидок е нов скандал со таканаречените хуманитарни летови, во организација на Владата, односно Генералниот секретаријат на Владата? Од 40.000 на 27.000 евра. За толку поевтинел владиниот чартер од Бон за само четири дена.

32 поврзани вести »

Со пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција

PressingTV - пред: 17 часа

„Трговија без контакт“ е пристапот што почна да го применува Турција за непречено одвивање на трговската размена без да дојде до контакт меѓу луѓето и да се создаде каква било можност од евентуална зараза со коронавирус.

12 поврзани вести »

Одлуката за брашното избрзана, барањето на мелничарите да го разгледа Потсекторската група во МЗШВ

PressingTV - пред: 17 часа

Измените на Уредбите да се носат во координација и комуникација со Министерството за земјоделство, преку претходно разгледување во рамки на Постекторската група за житни култури каде членуваат и поледелци и мелничари, и потоа да се даваат како ...

95 поврзани вести »

ССМ: Работниците да не потпишуваат спогодби за престанок на работниот однос

PressingTV - пред: 17 часа

Сојузот на синдикати на Македонија апелира до работниците да не потпишуваат бланко листови, ниту спогодби за престанок на работниот однос во ситуација во која фирмите се соочуваат со кризата што ја предизвика коронавирусот.

45 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владините мерки се несериозни и само ја продлабочуваат економската криза

PressingTV - пред: 17 часа

Зоран Заев и неговите функционери си танцуваат со пандемијата, а граѓаните се борат со сиромаштијата обидувајќи се да го преживеат месецот. Мерките кои денес ги промовира замениците министри Бајрактар и Шкријељ се неиздржани и нереални, со цел уште ...

70 поврзани вести »

Ковид и Корона, дојдете кај мама: Се повеќе бебиња го добиваат името на вирусот

PressingTV - пред: 18 часа

Пандемијата на коронавирус е главна тема низ целиот свет, со оглед на тоа дека речиси нема држава каде болеста не се шири и го нарушува животот на сите жители. Затоа не изненадува што најчести зборови се коронавирус, вирус, Ковид и епидемија.

1096 поврзани вести »

Кривична пријава и притвор за момчињата од Штип кои тепаа девојка

PressingTV - пред: 19 часа

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на својот официјален фејсбук профил напиша дека во текот на денешниот ден лицата П.Р. и С.А. се изведени пред судија на претходна постапка и им е определена мерка притвор.

45 поврзани вести »

Власта не дозволува собирање и пред кафемати

PressingTV - пред: 19 часа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, вели дека инспекторите запечатиле неколку кафемати во трговски објекти, како и на бензиски пумпи, со цел да се спречи собирање на групи, согласно одлуката на ...

16 поврзани вести »

Не му се допаѓа што објавуваат резутати од заболени од корона: Филипче тргна против Систина

PressingTV - пред: 19 часа

Министерството за здравство, преку Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера влегле и извршиле инспекциски надзор и контрола во Аџибадем Систина, со цел да утврдат дали тестирањата кои ги врши оваа болница се согласно законските прописи и ...

184 поврзани вести »

Иако веќе не е комесар за проширување, Хан уште се плетка со Македонија

PressingTV - пред: 19 часа

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, потпиша договор за пристапување на Македонија, кон програмата за дигитална администрација-ИСА2 на Европската Унија, со комесарот за буџет и администрација Јоханес Хан.

Криза: Короната удри и врз германските проститутки

PressingTV - пред: 19 часа

Пандемијата на коронавирус се одразува и на илјадници странски проститутки во Германија кои, речиси преку ноќ, станаа бездомнички откако тамошните власти ги затворија инаку легалните бордели.

12 поврзани вести »

Заев во стилот на Амди Бајрам: Ние сме колку една фабрика на „Кока-кола“

PressingTV - 02.04.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека нашата земја добро се справува со корона вирусот и оти сме добар премиер. Доказ за тоа е што многу од амбасадорите решиле да не си заминат туку останале во земјава.

Каде има корона: Пола Македонија во црвено (ФОТО)

PressingTV - 02.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив, 12 се од Скопје, 8 од Куманово, 9 од Прилеп и 1 од Крива Паланка. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 384 лица.

1096 поврзани вести »

Работник во „Гентерм“ се заразил од корона, сите вработени пуштени дома

PressingTV - 02.04.2020

Сите вработени во фабриката „Гентерм“ во Припеп се пуштени дома откако еден од вработените бил позитивен на корона вирусот, дознава „ПресингТВ“. Меѓу вработените владее страв бидејќи никој не знае во кој оддел работел заразениот и дали можеби тие се ...

1096 поврзани вести »

Внимавајте: Во време на корона се зголемува бројот на педофили и криминалци

PressingTV - 02.04.2020

Поради пандемијата на коронавирусот, зголемени се криминалните активности, при што оваа криза се користи за личен профит. Поради тоа, зголемен е онлајн надзорот на педофилите и криминалците, се наведува во извештајот на Европол.

18 поврзани вести »

Мицотакис: Не сме на почетокот на крајот, туку можеби сме на крајот од почетокот

PressingTV - 02.04.2020

Доаѓам денеска во Парламентот, кој неопходно е во мал состав, како што наметнуваат околностите, за да доставам прв отчет за 30-дневната борба со пандемијата, но и да се осврнам на она што е клучно да се направи овој месец, бидејќи април може да се ...

7 поврзани вести »