TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PressingTV

Филипче: Останува концептот за Детска кардиохирургија, операции и во двете приватни болници

PressingTV - пред: 16 часа

По дилемите и шпекулациите за функционирањето на Детската кардиохирургија со концептот јавно – приватно партнерство откако кардиохирургот Владимир Чадиковски замина од клиниката „Жан Митрев“ и неговиот ангажман го продолжи во клиниката „Систина“, ...

18 поврзани вести »

Реал Мадрид киксна на сезонското деби Сантијаго Бернабеу (ВИДЕО)

PressingTV - пред: 16 часа

Екипата на Реал Мадрид не успеа да го совлада Валјадолид на домашен терен со што ги поништи добриот впечаток од стартната победа во прввото коло во новата сезона и позиционирањето на првото место на табелата во шпанското првенство.

50 поврзани вести »

ЗНМ и СЕММ: Медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

PressingTV - пред: 16 часа

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби ЗНМ и СЕММ сметаат дека јавните функционери треба да ...

24 поврзани вести »

Евгениј Поп Ацев со второто место во Охрид го презема врвот во генералниот пласман

PressingTV - пред: 17 часа

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев заврши на второто место на Охрискиот пливачки маратон, но тој резултат му беше доволен да избие на првото место во генералниот пласман на „Гран-при„ серијата на ФИНА во маратонско пливање на отворени води.

58 поврзани вести »

Морничаво братоубиство: Полицијата го фатила додека го носел телото на брат му во количка (ВИДЕО)

PressingTV - пред: 17 часа

По убиството на 24-годишниот Игњат Гајиќ во Шабац, за што е осомничлен неговиот брат, Богдан, Телеграф.рс објави снимка од сигурносна камера на која се гледа моментот кога полицијата го сопрела Богдан како турка количка во која се наоѓало телото на ...

4 поврзани вести »

Ивон Величковски: Свиркачите и новинарите што истражуваат се позитивци, а не негативци

PressingTV - пред: 18 часа

Влегувањето во последната фаза на Владата пред заминување започна. „Новитетите“ на СДСМ не дадоа имиџ на освежување, туку на победа на внатре-владиното бизнис-лоби контра реал-програмските приоритети од 2016.

2 поврзани вести »

Швајцарија одби да ги враќа мигрантите во Хрватска поради насилството на хрватската полиција

PressingTV - пред: 18 часа

Швајцарскиот федерален управен суд го сопре враќањето на барателите на азил во Хрватска поради полициското насилство што се случува на хрватско-босанската граница, соопшти Центарот за мировни студии.

5 поврзани вести »

Рускоска ја потврди веродостојноста на фотографијата на првата страница од исказот на Камчев

PressingTV - пред: 19 часа

Обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, ја потврди веродстојноста на фотографијата од објавената прва страница од записникот, во кој се наведуваат цитати од исказ на бизнисменот Орце Камчев, обвинет во случајот „Империја“, ...

53 поврзани вести »

Вучиќ: Разбирливо е зошто пред 30 години Србите се побунија против Хрватска

PressingTV - пред: 19 часа

По најновите напади врз локални Срби во Хрватска, српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека станува разбирливо зошто пред 30 години Србите се побиниле против хрватската власт. Ваквата реакција на Вучиќ доаѓа откако во средата во кафулиња ...

Грција гори: Активни 58 шумски пожари

PressingTV - пред: 20 часа

На три различни локации, еден во регионот Атика, пошироката област на Атина и два на Пелопонез, избувнале нови шумски пожари. Со нив, во изминатите 24 часа грчката противпожарна служба интервенирала во гаснење на вкупно 58 шумски пожари во целата ...

59 поврзани вести »

Хуманоидниот робот ФЕДОР не успеа да слета на Меѓународната вселенска станица

PressingTV - пред: 20 часа

Руското летало „Сојуз“ со хуманоиден робот не успеа да слета на Меѓународната вселенска станица (ИСС), пренесоа руските информативни агенции. Роботот ФЕДОР, во склоп на двонеделна мисија, патуваше кон ИСС за да и даде поддршка на посдата и да ја ...

3 поврзани вести »

Пожар на Хвар, го гаснат 40-на пожарникари и два Канадера

PressingTV - пред: 21 часа

Четириесетина пожарникари и два „Канадера“ го гаснат пожарот што избувна денеска на Хвар. Овој пожар беше предизвикан од удар на гром, но со интервенција на пожарникарите и со помош на Канадери успеавме да спречиме да се шири и верувам дека ќе го ...

59 поврзани вести »

Александар Митовски: Изјавата на премиерот Заев не е ништо повеќе од паничен рефлекс

PressingTV - пред: 21 часа

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека она што го зборувал било невистина, вели за Пресинг Тв новинарот Александар Митовски.

9 поврзани вести »

Увозот од Србија во Косово намален од 12,3 отсто на 0,7 отсто

PressingTV - пред: 21 часа

Според косовската Агенција за статистика (КАС), увозот од Србија во Косово од минатогодишните 12,3 проценти во истиот седуммесечен период, годинава падна на само 0,7 проценти. Според професорот по економија Наим Гаши, овој пад на увозот од Србија, ...

7 поврзани вести »

Вонредните парламентарни избори на Косово ќе чинат шест милиони евра

PressingTV - пред: 22 часа

Претставниците за буџетот на Косово и Централната изборна комисија (ЦИК) се согласија дека ќе бидат потребни околу шест милиони евра за одржување на предвремени парламентарни избори во Косово.

11 поврзани вести »

Звонко Давидовиќ: Протекувањето на записникот покажува колку е порозно и некадарно обвинителството

PressingTV - пред: 22 часа

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко Давидовиќ. Порталот Инфомакс уште синоќа го објави записникот од пријавувањето на случајот „Рекет“ во ...

4 поврзани вести »

Илјадници демонстранти во протестен марш против Г7 (ВИДЕО)

PressingTV - пред: 23 часа

Илјадници антиглобалисти и активисти за заштита на животна средина им се придружија на демонстрантите на движењето „Жолти елеци“ на протестен марш кај Биариц, каде што почнува самитот на Г7.

105 поврзани вести »

Просечната плата во Словенија 1.108 евра

PressingTV - пред: 23 часа

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра и во реална смисла е за 0,8 проценти пониска од просечната нето плата во мај. Просечната нето плата во јуни во јавниот сектор на оваа земја членка на Европската унија е 1.306 ...

16 поврзани вести »

Арсовски: Дали Заев ги предупредил извршителите во случајот „Рекет“? (ВИДЕО)

PressingTV - пред: 23 часа

Обрачот околу Зоран Заев и СДСМ околу случајот „Рекет“ се повеќе се затега, рече на денешната прес-конференција Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, информациите за записникот и исказот на оштетениот во случајот „Рекет“, кои што ...

40 поврзани вести »

Пендаровски: Регионот мора да има европска перспектива

PressingTV - пред: 23 часа

Свесни сме дека најефикасниот начин за справување со т.н. нетрадиционални безбедносни закани, што се високо на агендата на НАТО, е заедничкото соочување со нив. Размената на информации и здружувањето на ресурсите на земјите-членки и на земјите ...

29 поврзани вести »