TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PressingTV

Македонија назадува на ФИБА-листата за 11 места

PressingTV - пред: 19 часа

Македонската кошаркарска репрезентација забележа пад од 11 позиции на најновата ранг листа која ја објави ФИБА. Со 184.4 поени сме 53 светска кошаркаска сила, а во Европа го држиме 29 место.

47 поврзани вести »

Македонија скокна две места на најновата ФИФА ранг листа

PressingTV - пред: 19 часа

Македонската репрезентација направи скок од две места на ФИФА-листата и го зазема 69-тото место на листата на најдобри светски репрезнтации. За „скокот“ се залужни победата над репрезентацијата на Летонија во Рига и нерешениот резултат против Израел ...

47 поврзани вести »

ДС поднесе предлог-закон за една изборна единица

PressingTV - пред: 19 часа

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.

41 поврзани вести »

Мицевски за буџетот: Ребалансот ја покажува неефиканоста на институциите

PressingTV - пред: 19 часа

Ребалансот на буџетот на Република Македонија за 2019 година ја покажува неефикасноста на институциите водени од Владата предводена од Заев и СДСМ, објаснува Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ Според него, кратењето на средства за капитални инвестиции ...

138 поврзани вести »

Белгиски Ф-16 се урна во Франција, едниот пилот висел на електрични жици

PressingTV - пред: 19 часа

Еден белгиски ловец Ф-16 се урна денес во Франција за време на воени вежби, објави холандскиот сервис НОС. Двајцата пилоти успеале навреме да се катапултираат, соопштија белгиските воздушни сили.

41 поврзани вести »

Велика Британија има 12 дена за да ги претстави плановите за брегзит пред ЕУ

PressingTV - пред: 19 часа

Борис Џонсон има 12 дена за да ги претстави своите планови за брегзит пред Европската унија, вели финскиот премиер Анти Рине. Тој изјави дека заедно со францускиот претседател Емануел Макрон се согласиле дека е неопходно Велика Британија да достави ...

88 поврзани вести »

Трамп: Ѕидот со Мексико ќе биде толку жежок што ќе може јајца да се пржат на него

PressingTV - пред: 20 часа

Претседателот на САД, Доналд Трамп се потпиша на новоизградениот дел од ѕидот на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“ кој ќе биде практично непробоен.

65 поврзани вести »

Оставка нема – важи ли етичкиот кодекс на Владата за генсекот Рашковски?!

PressingTV - пред: 20 часа

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција со повеќе од еден месец задоцнување вчера соопшти дека води истрага против генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски. Истрагата е во врска со спорниот тендер за набавка на радарски ...

Дури и Аркан имал телохранител: „Мачкица“ се грижела за комадантот (ФОТО)

PressingTV - пред: 20 часа

Жељко Ражнатовиќ Аркан поголем дел од неговата „кариера“ имал телохранител. Иако сите би помислиле дека се работи за некој „жесток момак“, командантот го чувала жена. Се работи за Маријана Наловски, која била долгогодишен член на „Тигрите“ на Аркан.

Предмети од килибар и мермер стари 2.500 години запленети при влез во Србија

PressingTV - пред: 21 часа

Антички предмети стари околу 2500 години се откриени на граничниот премин Прешево-Табаовце во автомобил управуван од Македонец, соопшти денеска српската Царинска управа. Како што наведува Царината во соопштението, предметите се откриен во вторникот ...

26 поврзани вести »

Ангеловска: Целта е повеќе пари кај граѓаните и поддршка за бизнисот

PressingTV - пред: 21 часа

Алоцирање на средствата онаму каде што ќе има најголема ефикасност и каде што може да се постигнат поголеми економски ефекти, е целта на предложениот ребаланс на Буџетот, што од денеска е на дневен ред на матичната собраниска Комисија за финансирање ...

138 поврзани вести »

Илјадници сириски бегалци на пат кон Грција

PressingTV - пред: 21 часа

Илјадници имигранти од Сирија пристигнале во Измир, Турција, од провинцијата Идлиб и сакаат да преминат во Грција, предупреди во телевизиско обраќање заменикот министер за граѓанска заштита, Џорџ Кумуцакос.

2 поврзани вести »

Ужас на теренот – гром покосува двајца млади фудбалери (Видео)

PressingTV - пред: 21 часа

Ужасни сцени се видени на еден фудбалски терен во Јамајка кога гром удира на теренот, а двајца играчи паѓаат како покосени. Несреќата се случила на натпревар на средношколци кога громот ги погодил двајцата фудбалери.

Се роди Кира: Се породи манекенката Катарина Ивановска

PressingTV - пред: 21 часа

Семејството на Катарина Ивановска се прошири за уште еден нов член. 31-годишната манекенка го роди своето второ дете. Македонската убавица доби ќерка која ќе се вика Кира, по нејзиниот татко Кире Ивановски.

20 поврзани вести »

ЈО поднесе обвинение и за девојката која учествувала во убиство на Пино Секондо

PressingTV - пред: 21 часа

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави обвинителен акт против едно лице за соучество во убиството на Пино Секондо, соопшти Јавното обвинителство. Оттаму велат дека обвинетата на 11 декември го повикала ...

44 поврзани вести »

Милошоски со писма до колеги во Франција и Германија бара датум за преговори (ФОТО)

PressingTV - пред: 21 часа

Пратеникот Антонио Милошоски испратил писма до неколку колеги од Германија и Франција во кои бара тие да ја подржат одлуката за датум за преговори со Македонија. Според него, позитивната одлука на Советот на ЕУ во Октомври е од витално значење за ...

Генерал Данфорд: НАТО ја губи воената предност пред Русија

PressingTV - пред: 21 часа

Северно атлантската договорна организација, НАТО, ја губи воената предност пред Русија, а редефинирањето на новата стратегија во мај беше со цел да се одговори на загриженоста во алијансата, вели генерал Џозеф Данфорд, началник на американскиот ...

7 поврзани вести »

Новата политичка динамика повеќе не зависи од датумот за преговори

PressingTV - пред: 21 часа

Досега петнаесет лекари се нападнати на работно место годинава, а министерот за здравство изигрува демонстрант на протести против насилството, наместо да гради систем за безбедност во болниците и за персоналот и за пациентите.

Млада Русинка настрада во када – ја убил мобилниот телефон

PressingTV - пред: 21 часа

Нов инцидент со фатален крај предизвикан од електрошок од мобилен телефон се случил во Русија, објавуваат медиумите. Евгенија Сулиатиева (26) вработена како сметководителка, изгорела жива од електрошокот предизвикан од мобилниот телефон кој паднал ...

Макрадули: Koj сака инвертер клима да ја врати печката на дрва

PressingTV - пред: 21 часа

Секој граѓанин кој ќе сака да добие стоотстотна субвенција за замена на печката на дрво со високо ефикасен инвертер ќе потпише договор со општината каде живее и ќе се обврзе дека ќе го даде грејното тело кое е на дрва, а на сметка на тоа ќе користи ...