TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PressingTV

„Ролинг Стоунс“ со реиздание на албумот „Let It Bleed“

PressingTV - 17.09.2019

Британската светски позната рок-група „Ролинг Стоунс“ по повод 50-годишнината од првото издание на славниот албум „Let It Bleed“, ќе објави збогатено реиздание на истиот, преработено и обновено во моно и стерео-верзии со сингл од седум инчи, постер ...

5 поврзани вести »

За ненајавени гости: Подгответе солени стапчиња со ајвар

PressingTV - 17.09.2019

Доколку веќе направивте ајвар можете да подготвите декоративни и многу вкусни солени стапчиња кои се добредојдени за ненајавено доаѓање на гости. Потребно е: за тестото: 100 мл млеко 250 г путер 700 г брашно 1 кесичка сув квасец 100 гр кисела ...

2 поврзани вести »

Најбогатата споредна работа на светот

PressingTV - 17.09.2019

Почетокот на натпреварите во Лигата на шампионите значи почеток на борбата на 32 екипи за најпрестижниот фудбалски пехар во Европа, но истовремено и за добивање што поголем дел од финансискиот колач предвиден од УЕФА.

Инсталиран нов апарат за малигни заболувања во болницата „8 Септември“

PressingTV - 17.09.2019

Во Градската општа болница „8 Септември“ се финализира инсталацијата на нов линеарен акцелератор за малигни заболувања. Како што информира Министерството за здравство, станува збор за врвна технологија за третман на малигните заболувања.

Британија ќе работи со енергија и одлучност за постигнување договор за Брегзит

PressingTV - 17.09.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон се согласи со германската канцеларка Ангела Меркел да работи со енергија и одлучност за постигнување договор за Брегзит, соопшти неговиот портпарол. Тој дополни дека двајцата лидери при денешниот телефонски разговор ...

88 поврзани вести »

Матуиди смета дека Јуве не е главен фаворит за освојување на ЛШ

PressingTV - 17.09.2019

Фудбалерот од средниот ред на Јувентус, Блез Матуиди, смета дека Јувентус е созреан и доволно квалитетен за највисок пласман во Лигата на шампионите. – Постојат неколку клубови кои можат да ја освојат Лигата на шампионите. И ние сме меѓу нив.

Значајно откритие на белгиски научници би можело да доведе до лек за ХИВ

PressingTV - 17.09.2019

Екипа научници на универзитетска болница во Гент, Белгија, успеале да го локализираат попрецизно вирусниот резервоар на ХИВ вирусот, со што науката се доближува до можен лек за СИДА. Иако СИДА не се смета повеќе се смртоносна болест благодарение на ...

Британскиот Врховен суд за три дена треба да одлучи за легалноста на суспензијата на Парламентот

PressingTV - 17.09.2019

Британскиот Врховен суд денеска отвори расправа за да одлучи дали премиерот Борис Џонсон го прекршил законот кога го суспендираше парламентот, само неколку недели пред Велика Британија да ја напушти Европската унија.

9 поврзани вести »

Ѓоковиќ не знае кога ќе може да се врати на теренот

PressingTV - 17.09.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ истакна дека сè уште не знае кога ќе се врати на натпреварите. Поради повреда на рамото, Србинот се повлече од УС Опен и продолжува да се опоравува. Првиот светски рекет се надева дека ќе може да се врати на теренот на ...

51 поврзани вести »