TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Премиера на „Јас, Селма“ – монодрама за бегалката од Дамаск во МКЦ

Радио МОФ - 23.04.2018

Утревечер, со почеток во 20 часот во Младинскиот културен центар премиерно ќе се одигра монодрамата „Јас, Селма“ во изведба на Симона Спировска, а по текст и режија на Милош Б.Андоновски. Монодрамата е колаж од девет сцени за бегалката од Дамаск и ...

Научниците ќе ја лансираат првата машина за чистење пластика од океаните

Радио МОФ - 23.04.2018

Научници работат на пуштање на првата машина за чистење на енормните количини пластика од океаните., пишува Индепендент . Системот за кој првично се сети тинејџер ќе биде пренесен летово до Големата депонија во Пацификот, пловечки остров од ...

9 поврзани вести »

Затворен египетски фоторепортер е добитник на лауреатот за слобода на медиумите на УНЕСКО

Радио МОФ - 23.04.2018

Египетскиот фоторепортер Махмуд Абу Заид, познат како Шавкан, е добитник на лауреатот за слобода на медиумите на УНЕСКО за 2018 година. Тој е во затвор од август 2013 година, откако бил уапсен додека известувал за демонстрациите на плоштадот Рабаа ...

5 поврзани вести »

„Д Хаундс“ објави видеоспот за „Заминувам од овде“

Радио МОФ - 23.04.2018

Алтернативниот панк-рок состав „Д Хаундс“ (The Hounds) изработија видеозапис за песната „Заминувам од овде“. Текстот е на Леана Таќи, а аранжманот и продукцијата на Јордан Манов. За креативниот видеозапис за оваа нумера се погрижија момците Филип ...

7 поврзани вести »

Дојран треба да врати 150 илјади евра на ЕУ за проектот за заштита на езерото

Радио МОФ - 23.04.2018

Дојран треба да врати 150 илјади евра на ЕУ откако Европската комисија констатирала прекршување на условите за избор на фирма за реконструкција на пречистителната станица од програмата за прекугранична соработка со Грција, објави 24 вести .

2 поврзани вести »

„Четири годишни времиња“ од Вивалди и Пјацола со врвните Анна и Олег Кондратенко

Радио МОФ - 23.04.2018

Македонската филхармонија со голема радост го најавува концертот „Годишни времиња – Пјацола/Вивалди“ , кој ќе се одржи овој четврток, на 26 април во 20 часот. Како солисти ќе настапат едни од најдобрите македонски музички уметници, виолинистите Анна ...

7 поврзани вести »

[Став] Лекарите да престанат да дефинираат што е „нормално“ во контекст на сексуалните полови

Радио МОФ - 23.04.2018

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини. Намерата не е да се добијат исправни телесни функции во согласност со здравствените потреби, туку се прават за телото да изгледа онака како што наложуваат ...

Палеонтолози пронајдоа фосилни остатоци од изумрен вид на слон кај Неготино

Радио МОФ - 23.04.2018

Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј во Софија, од 20-ти април започнаа со ископување на фосилни остатоци од изумрен вид на слон (Choerolophodon pantelici), чија старост прелиминарно се проценува на ...

50 поврзани вести »

Секој жител на Македонија лани создал по 379 килограми отпад

Радио МОФ - 23.04.2018

Лани во Македонија е собран комунален отпад од 635.875 тони, а вкупното количество на создаден комунален отпад изнесува 786.881 тони, соопшти Државниот завод за статистика. Годишното количество, пак, на создаден комунален отпад по жител во 2017 ...

23 поврзани вести »

[Видео] Седумгодишниот Рајан заработува 20 илјади долари преку рециклирање на пластика

Радио МОФ - 23.04.2018

Седумгодишниот Рајан Хикман има своја компанија и заработува над 20 илјади долари – преку рециклирање на пластика. Тој со својот мал џип секојдневно ја собира пластиката која се фрла за отпад и ја носи на рециклирање.

9 поврзани вести »

Во среда Критична маса ќе се вози во пет градови за подобри закони

Радио МОФ - 23.04.2018

„Дали некогаш сте се запрашале зошто во градот се проектираат улици чија широчина на ленти е наменета за движење на возила со брзина од 90 km/h кога максимално дозволена брзина во населено место е 50 km/h? Дали некогаш сте се запрашале зошто во ...

Национална галерија на Македонија организира бесплатни работилници за деца секоја недела

Радио МОФ - 23.04.2018

Секоја недела во период помеѓу 10:30 – 12:30 часот, Националната галерија на Македонија ќе организира ликовни работилници во просториите на Чифте амам. Ликовните работилници се наменети за деца (5 -13 годишна возраст).

Советот на млади во Гостивар распиша конкурс за краток филм

Радио МОФ - 23.04.2018

Советот на млади при општина Гостивар распиша конкурс за избор на најдобар краток филм. Право на учество имаат сите лица, државјани на Република Македонија на возраст од 15 до 25 години. Заинтересираните може да учествуваат самостојно или во група ...

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

Радио МОФ - 23.04.2018

Скопската публика ќе има можност вечерва во рамки на 21. Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е во 19 часот во во Кино Милениум. Филмот беше прикажан на 38.

54 поврзани вести »