TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Спремни за ЕУ (ФОТО)

Република - пред: 2 часа

Вака изгледа амбулантата во Ѓорче Петров. Во слична, ако не и полоша состојба, се и уште голем дел од здравствените капацитети низ ...

Колку години разлика се идеални за врска?

Република - пред: 2 часа

Квалитетот на љубовната врска зависи од многу фактори и навики – разбирање, компромиси, пожртвуваност се првите кои ќе ви паднат на памет. Но, она што никогаш не би ви текнало се годините, освен ако разликата не е огромна.

3 поврзани вести »

Јанушев: Пред само десетина дена Заев вети задолжителен референдум, ставовите ги менува во часови

Република - пред: 4 часа

Гледаме дека во текот на часови, а не денови, се менуваат позициите и ставовите на Заев, нешто многу пати видено до денес, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во Отворено студио на Алфа телевизија.

5 поврзани вести »

Тешка сообраќајка во Германија, во болница македонски камионџија (ФОТО)

Република - пред: 4 часа

Четириесетгодишен возач од Македонија добил сериозни повреди и завршил во болница во германскиот град Нордхаузен по тешка сообраќајна несреќа со својот камион вчера попладне на автопатот А38 меѓу Херинген и Берга во правец кон Лајпциг.

3 поврзани вести »

Уништен: Вака изгледа денес некогашниот Поштенски дом на Водно (ФОТО)

Република - пред: 4 часа

Ретко кога човек останува без збор или без наслов за она што го пишува. Еден таков момент е токму сегашниов, напиша професорот Љубомир Цуцуловски на „Фејсбук“ споделувајќи ги фотографиите што ги направил на Водно.

Сте ја виделе ли? Скопјанка исчезна во Аеродром

Република - пред: 4 часа

Повозрасна жена денеска исчезна во Аеродром. Семејството апелира за било каква информација за жената, која последен пат е видена кај ТЦ Скопјанка и носи маслинаст фустан со цветови, бела чанта и сандали.

2 поврзани вести »

Дарко Панчев си заминува од Вардар?

Република - пред: 4 часа

По елиминацијата на тимот од Пјуник во првото коло од Лигата на Европа, а револтиран и од комплетната ситуација во клубот, како што дознава Екипа, Дарко Панчев дефинитивно од утре планира заминување од црвено-црните редови! Панчев, револтирано ја ...

77 поврзани вести »

Вардар елиминиран од Пјуник уште во првото коло

Република - пред: 4 часа

Вардар уште во првото коло ги заврши натпреварите од квалификациите за Лига Европа, откако на двата натпревари беше совладан од ерменски Пјуник. Македонскиот клуб со негатива од еден гол (1:0) се врати од Ереван, а вечерва по едно полувреме без ...

77 поврзани вести »

„Комити“ порачаа: Северна никогаш, Македонија секогаш (ФОТО)

Република - пред: 4 часа

Транспарент со „Северна никогаш, Македонија секогаш“ се рашири на трибините на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Пораката ја испрати навивачката група „Комити“ за време на дуелот меѓу Вардар и Пјуник во реваншот од првото коло во Лигата на ...

77 поврзани вести »

Академска конференција во грчкото МНР за Договорот од Преспа

Република - пред: 5 часа

Во присуство на шефот на грчката дипломатија и неговите заменици, американскиот амбасадор во Атина, професори, амбасадори, новинари, во грчкото МНР се дискутира за Договорот од Преспа, но не од политички, туку од правен и академски аспект, јави ...

35 поврзани вести »

Нова мерка притвор за осомничените за убиство на Никола Саздовски

Република - пред: 5 часа

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д за кривичното дело „убиство“ од член 123 став 2 точка 1 ВВ со член 22 од Кривичен законик ...

26 поврзани вести »

„Радио Марија Македонија“, првото верско радио во Струмица

Република - пред: 5 часа

„Се објавува јавен конкурс за доделување 1 (една) дозвола за непрофитна радиодифузна установа за радиоемитување на програмски сервис наменет за христијанското население на подрачјето на општина Струмица, на локално ниво, на македонски јазик, кој ќе ...

3 поврзани вести »

Каракамишева: Има само една работа што ниту еден разумен човек не смее да ја направи ниту во сон

Република - пред: 5 часа

Во политиката човек може да има многу отворени опции, но има само една работа што ниту еден разумен човек не смее да ја направи ниту во сон, напиша по денешната лидерска средба професорката Татјана Каракамишева.

2 поврзани вести »

350.000 евра за мебел – „МЕПСО“ ќе набавува фотељи, столчиња, кујни…

Република - пред: 5 часа

Мебел, кујни, гарнитури, столчиња, гардеробери, полици… треба да набави АД МЕПСО. Тендерот во кој главниот криетериум е најниската цена е веќе објавен на електронскиот систем на Бирото за јавни набавки, пренесува „Инфомакс“.

4 поврзани вести »

Најостриот прекршок во историјата на фудбалот (ВИДЕО)

Република - пред: 6 часа

Најостриот прекршок во историјата на фудбалот е реализиран од францускиот бек во екипата Дуделангж на натпреварот игран во Унгарија во рамките на квалификации за Лигата на шампиони. Брајан Мелисе со „кунг фу“ удар, во 93 минута го срамни за земја ...

8 поврзани вести »

Со зборови на СДСМ, дури кога режимот бил пуштен на најјако, вака не било

Република - пред: 7 часа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ѝ порача на власта дека влегува во многу голем ризик ако донесе изборен законик без опозицијата. Груби, мислам дека треба да ја прекинете седницата поради тоа што ги немате амандманите пред вас и вториот ...

5 поврзани вести »

Ванковска: Според Уставот, за одлука за стапување во сојуз или заедница треба 900 илјади гласа „за“

Република - пред: 7 часа

Уставот на Република Македонија не предвидува консултативен референдум за прашања од надлежност на Собранието, реагира професорката Билјана Ванковска по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека референдумот за промена на името и членството во ...

48 поврзани вести »

Eксклузивно: Албанското здружение повикува на бојкот на референдумот

Република - пред: 7 часа

Најпрвo да се отвори Уставот и да се постави врз темели на граѓанскиот концепт, а потоа можеме да разговараме за промена на името и за реферндум. Вака, се прескокнуваат темелните прашања и затоа нашите членови, активисти и семејствата, како и многу ...

2 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Република - пред: 7 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше на дневен ред на собраниската Комисија за европски прашања.

37 поврзани вести »

Гинекологот на чија маса почина Кадиева, бил матичен и на Савиќ?

Република - пред: 7 часа

Матичен гинеколог на починатата 31-годишната родилка Елизабета Савиќ од Гевгелија е гинекологот кој ја породувал родилката Маја Кадиева, која почина за време на царски рез, за што беа обвинети двајцата анестезиолози и двајца гинеколози, неофицијално ...

45 поврзани вести »