TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Со своите постапки, СЈО само покажува дека е продолжена партиска рака на СДСМ

Република - пред: 8 часа

Вчерашното интервју за емисијата “Анализа“ на специјалната обвинителка Катица Јанева и разјасни многу работи на македонската јавност. Вчера бевме сведоци на брутално покажување моќ од страна на Јанева и нејзиното Специјално Јавно Обвинителство.

53 поврзани вести »

Детали за случајот со повредените војници: Митралез тежок 35 кг испалил куршум додека го пренесувале

Република - пред: 8 часа

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид во хангарот на АРМ, каде при чистење на оружје од воена вежба беа повредени двајца припадници на армијата. – Според првичните сознанија, настанот се случил кога двајца ...

26 поврзани вести »

Вардар потврди, Фелипе повеќе не е дел од „црвено-црните“

Република - пред: 8 часа

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб, Вардар го потврди заминувањето на бразилскиот интернационалец, Хуан Фелипе Алвес. Бразилецот кој важеше за најдобар играч на „црвено-црните“ имаше договор до 2020 година, но поради неразјаснети причини двете ...

14 поврзани вести »

Маж скокнал од галерискиот простор во холандскиот Парламент

Република - пред: 9 часа

Едно лице е повредено откако скокнало или паднало од галерискиот простор во холандскиот Парламент во делот за пратеници додека се одржувала седница, објавија локалните медиуми. Холандскиот весник „Телеграф“, повикувајќи се на очевидци, пишува дека ...

13 поврзани вести »

Се лизна дел од улица во Пржино

Република - пред: 9 часа

Сабајлево се лизна дел од улицата “Пандо Кљашев” во населна Пржино. Половина од коловозот е паднат во градежната парцела која ја направил инвеститор со градежна машина. Фоторепортерот на весникот “Вечер ”, Драган Митревски направи ексклузивни ...

39 поврзани вести »

Меј предупредува на руска закана од Балканот до Блиски Исток

Република - пред: 9 часа

Британската премиерка Тереза Меј непосредно пред почетокот на самитот на шефовите на држави и влади во Брисел порача дека ќе ги предупреди европските партнери, како што ја нарече, на руската агресија во Европа и пошироко.

47 поврзани вести »

Глигор Ташковиќ поднел оставка во Бордот на ОМД

Република - пред: 10 часа

Глигор Ташковиќ поднел оставка од членството во Бордот на Обединетата Македонска Дијаспора, објави „ НОВА“ . Причина за оставката како што тврдат изворите на НОВА се ригидните ставови на оваа организација во однос на усвојувањето на Законот за ...

3 поврзани вести »

Пет детски пиеси од Сашо Огненовски објавени на српски јазик

Република - пред: 10 часа

Неодамна од печат излезе српскиот превод на книгата со детски пиеси „Чаробни компас“ од Сашо Огненовски. Во неа се поместени пет детски пиеси. Новогодишни забуни, Новогодишна вртелешека, Обична бајка, Новогодишен споменар и Волшебниот компас.

2 поврзани вести »

Единаесет заболени од мали сипаници годинава

Република - пред: 10 часа

За три месеци во Македонија регистрирани се 11 случаи на мали сипаници, осум од заболените живеат во Скопје, а по еден во Куманово, Тетово и Охрид. Во 2017 година биле регситрирани 19 случаи од кои 16 во Центарот за јавно здравје Скопје и по еден во ...

33 поврзани вести »

Полн „мерцедес“ марихуана: Tројца дилери уапсени во Кичево, тргнале за Скопје (видео)

Република - пред: 10 часа

МВР вчера во Кичево приведе три лица од Скопје и заплени 91 килограм марихуана. Против тројцата приведени и за уште три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави за „неовластено производство и пуштање во промет на ...

34 поврзани вести »

Работна група на Министерството за култура влезе во „Музејот на ВМРО“, започна преиспитувањето на оправданоста

Република - пред: 10 часа

Министерството за култура ја известува јавноста дека работната група формирана за преиспитување на општествената и стручната оправданост на постоењето на НУ ”Музеј на македонската борба за државност и самостојност“ – “Музеј на ВМРО” и “Музеј на ...

31 поврзани вести »

Со оваа диета ќе ослабнете 14 килограми за две недели

Република - пред: 10 часа

ЛЕЌА Дали знаевте дека е многу здрава и корисна намирница која треба редовно да ја вклучите во вашата диета? Веќе одамна се познати нејзините лековити својства за решавање на бројни здравствени проблеми.

Закана за дефанзивците на Мундијалот: Младите напаѓачи на Франција сo фантастични комбинации на тренинг (видео)

Република - пред: 10 часа

Селекцијата на Франција деновиве ќе одигра две пријателски средби против Колумбија и Русија, средби за кои селекторот Дидие Дешамп ги повика двете млади ѕвезди кои во иднина сигурно ќе бидат важни играчи на оваа репрезентација, Килијан Мбапе и Осман ...

5 поврзани вести »

Ременски крши закон: Дирекцијата за заштита на лични податоци во дефанзива

Република - пред: 10 часа

Дирекцијата за заштита на лични податоци нема отворено предмет за случајот во кој пратеничката Фросина Ременски на нејзиниот фејсбук профил објави лични податоци, имиња и презимиња и телефонски броеви како и приватни вибер разговори – соопштува за ...

Додајте две лажици во утринското кафе: Ги топи килограмите во текот на цел ден без никакво откажување!

Република - пред: 10 часа

Ако и вие штом ги отворите очите пиете кафе, морате да го знаете ова. Станува збор за крем за кафе, кој освен што е вкусен, одлично делува и на вашиот метаболизам. Потребни состојки: 1 лажичка цимет во прав 3/4 шоља кокосово масло половина шоља мед ...

16 поврзани вести »

Љубе Бошкоски тргна кон Владата (фото)

Република - пред: 11 часа

По информацијата дека лидерот на Обединети за Македонија добил место во кабинетот на Заев, Пресс24 го фотографирал како се „вселува“ на Илинденска. Бошкоски е „уловен“ кај Владата каде најверојатно се упатил за да почне да си ја подготвува ...

24 поврзани вести »

Теодоракис: Сакаме решение на спорот со името, но под одредени услови

Република - пред: 11 часа

Сложено име за севкупна употреба, но и бришење на „агресивниот дух кон Грците“ од Уставот, учебниците и секојдневниот живот во соседната земја, се позициите на лидерот на партијата „Река“, Ставрос Теодоракис за прашањето за името.

17 поврзани вести »

Нема да се гради Луна паркот во Скопје: Шилегов ја стопира изградбата, бара концесионер

Република - пред: 11 часа

Градоначалникот Петре Шилегов ќе бара концесионер за Луна паркот, пишува СДК.мк. Градежните работи за изградбата на новиот Луна парк на местото на постоечкиот, ексградоначалникот Коце Трајановски ги почна лани во април.

7 поврзани вести »

Боки 13 фатен во шверц на луксузна гардероба на скопскиот аеродромот – казнет со 15.000 евра

Република - пред: 11 часа

Познатиот македонски ЛГБТ активист Бојан Јовановски, познат во јавноста како Боки 13, бил фатен во шверц на луксузни чевли, ремени и очила за сонце, вчера на скопскиот аеродром, дознава НетПрес.

10 поврзани вести »

Петмина навивачи добија доживотни забрани за влез на стадионот на Вест Хем

Република - пред: 11 часа

Англискиот премиерлигаш Вест Хем денеска одлучи со доживотна забрана за влез на стадионот да казни најмалку пет навивачи поради симнувањето на теренот за време на натпреварот против Барнли минатиот викенд.

6 поврзани вести »