TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Скандал во кабинетот на Макрон: Помошник на Макрон претепа демонстрант (видео)

Република - пред: 14 часа

Помошник на францускиот претседател Емануел Макрон, задолжен за безбедност, претепа млад учесник на првомајските протести, при што носеше полициски шлем. Ова е откриено дури неодамна, после објавување на видео-снимка, а поради овој инцидент ...

10 поврзани вести »

Оваа улица во Скопје викендов ќе биде затворена

Република - пред: 14 часа

Град Скопје соопшти дека oд утре (петок, 20.07.2018 година) до недела (22.07.2018 година), ќе биде затворен за сообраќај кракот од улицата „23 Октомври“ (поранешна „Владимир Комаров“) до крстосницата со улицата „Ѓуро Ѓоновиќ“, потегот кој минува до ...

25 поврзани вести »

Ќе случи прскање против комарци во Скопје?

Република - пред: 14 часа

Град Скопје соопшти дека од претстојниот викенд ќе почне дезинсекција против комарци. Авионската дезинсекција на подрачјето на Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се одвива на 21.07.2018 (сабота) и на 22.07.2018 (недела), во раните утрински ...

14 поврзани вести »

„Тико“ и мотор „Хонда“ се судриле во Кичево, мотоциклистот итно пренесен во болница во Охрид

Република - пред: 14 часа

Сообраќајна несреќа се случила вчера во Кичево во која има повредени. – На 18.07.2018 година во 18.30 часот било пријавено дека во Кичево, на улица „Маршал Тито“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Даево Тико“ со охридски ...

34 поврзани вести »

Тешка сообраќајка на патот Тетово – Јажинце, повредениот тетовец починал на КАРИЛ

Република - пред: 14 часа

Шеесетгодишниот А.А. од тетовското село Одри починал вчера на скопските клиники каде бил донесен како тешко повреден од сообраќајна несреќа што истиот ден претходно се случила на регионалниот пат Тетово – Јажинце што минува низ Одри информираат од ...

12 поврзани вести »

Битолчанец пронајден мртов во неговиот дом

Република - пред: 14 часа

Вчера во Секторот за внатрешни работи Битола 48 годишна жена пријавила дека на улица „Јоаким Крчовски” во неговиот дом бил пронајден починат нејзиниот 45 годишен брат. Од страна на екипата на Итна помош констатирана била смрт.

15 поврзани вести »

Пожар во семејна куќа вчера во Арачиново, изгорел кровот и вториот кат

Република - пред: 14 часа

Во текот на вчерашниот ден околу 08.40 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје од страна на Бригадата за противпожарна заштита било пријавено дека во село Арачиново на улица „14“ избувнал пожар во куќа сопственост на A.И.

4 поврзани вести »

„Или-или“ го издаде третиот роман на Ирена Јорданова „Послушен брод што плови“

Република - пред: 14 часа

Утре (петок, 20 јули) од печат излегува новиот, трет роман на Ирена Јорданова насловен „Послушен брод што плови“, во издание на „Или-Или“, информираат од оваа издавачка куќа. По дебитантската книга „Помеѓу“, која во 2008-та влезе во финалето за ...

2 поврзани вести »

Филипче: Завршниот извештај за смртта на родилката од Свети Николе го очекуваме идната недела

Република - пред: 14 часа

Се подготвува единствен извештај за причините за смртта на 28-годишната родилка од Свети Николе, која почина во штипската Клиничка болница пред повеќе од еден месец, информираше вчера во штип министерот за здравство Венко Филипче.

14 поврзани вести »

Популарниот слајм кое го има секое дете, чини 50 денари, и е полн со штетни хемикалии

Република - пред: 14 часа

Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени во Велика Британија покажуваат дека во овие „лигавци“ има 4 пати концентрација на оваа хемикалија ...

5 поврзани вести »

Роналдо оставил 20.000 евра бакшиш во хотел на одморот во Грција

Република - пред: 14 часа

Португалскиот фудбалски ас, Кристијано Роналдо бил многу задоволен од услугата во луксузниот хотел „Коста Наварино“ на Пелопонез, во Грција, каде престојувал неодамна со семејството. Дел од медиумите во Англија пренесуваат дека кога Роналдо се ...

25 поврзани вести »

Задолжителниот стана консултативен: Заев излажа и за референдумот (ВИДЕО)

Република - пред: 16 часа

Две крајно спротивставени изјави, во ист општествен контекст, од истиот човек дадени во распојание од две недели. На седница на пратенички прашања, во Законодавниот дом, одговарајќи на прашање на пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Заев ја даде првата ...

48 поврзани вести »

Премиерот пак го објави избришаниот „твит” (Фото)

Република - пред: 16 часа

По пауза од речиси еден час премиерот Заев повторно го објави твитот кој предходно го избриша по критиките од твитерџиите. Откако во 22.20 Заев го избриша твитот во кој раскажува кое е можното прашање на референдумот во 23.18 тој повторно го ...

3 поврзани вести »

Ванковска: Бојкотот е најмоќниот одговор за оваа страховлада

Република - пред: 16 часа

– И уште едно објаснување: гласањето НЕ, значи подигнување на излезноста и придонес кон успешен референдум. И неважечко (пречкртано) ливче, исто така, се брои во излезноста. Го разбирам стравот да не се иманипулира ливчето на оној што нема да ...

Генимата: Договорот од Преспа не е прифатлив за нас

Република - пред: 16 часа

Грчката Влада направи опасни отстапки за јазикот и националноста, отстапки кои наместо да затворат стари, отвораат нови сметки. Договорот не е прифатлив за нас, рече претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата.

7 поврзани вести »

Грчкото МНР организира конференција за правните аспекти на Договорот од Преспа

Република - пред: 16 часа

За првните аспекти на Договорот од Преспа, историската и правната позадина, за имплементацијата, името, употребата, јазикот и државјанството, ќе дискутираат професори по право, историја, меѓународни односи од атинските и солунските факултети на ...

35 поврзани вести »

Американски војници повредени кога хеликоптер им го оддувал шаторот

Република - пред: 16 часа

Дваесетина американски војници биле повредени во воена база во Калифорнија ноќеска, кога ударот на ветрот од Блекхок хеликоптер ги оддувал нивните шатори. Повеќето војници претрпеле полесни повреди во несреќата.

6 поврзани вести »

Врховниот суд на САД не дозволи референдум за поделба на Калифорнија на три дела

Република - пред: 16 часа

Врховниот суд на САД денеска реши да не дозволи во ноември да се гласа за предлогот за поделба на државата Калифорнија на три дела. Калифорнискиот бизнисмен Тим Дрејпер ја финансираше кампањата за овој предлог да биде поставен пред гласачите на ...

6 поврзани вести »

Исламист од Бирмингем призна дека планирал да ја убие премиерката Тереза Меј

Република - пред: 16 часа

Исламистот Наимур Закарија Рахман призна дека е виновен затоа што планирал да ја нападне и убие британската премиерка Тереза Меј. Рахман (20) планирал да ги нападне чуварите пред резиденцијата на премиерката на улицата Даунинг Стрит 10, а потоа да ...

13 поврзани вести »

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Република - пред: 16 часа

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи, кои стојат зад нападот со Новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Тие беа отруени во март во Англија, поради што беа хоспитализирани, но и ...

21 поврзани вести »